روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

طالبان نمی‌توانند از حمله بر پوهنتون کابل خود را برائت بدهند

محمد معصوم استانکزی، رئیس هیئت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان می‌گوید که طالبان نمی‌توانند خود را از حملۀ مرگ‌بار بر پوهنتون کابل برائت بدهند.
استانکزی دیروز در برگۀ توییترش نوشته است که منبع اصلی حمله‌های تروریستی در کشور یکی است، اما شاخه‌های متفاوتی دارد. او حملۀ روز دوشنبه بر پوهنتون کابل را «بُزدلانه» توصیف می‌کند و می‌گوید که این گروه نمی‌توانند خود را از این حمله برائت بدهند. استانکزی تأکید می‌کند: «هیچ کسی نمی‌تواند خود را از این قتل و وحشت تبرئه کند.»
رئیس هیئت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان خاطرنشان می‌سازد که طالبان اگر به توقف کشتار بی‌رحمانۀ مردم افغانستان متعهد هستند، باید فوراً آتش‌بس اعلام کنند.
این در حالی است که روز گذشته سه مهاجم مسلح بر پوهنتون کابل حمله کردند. در نتیجۀ این حمله دست‌کم ۲۲ تن جان باخته و ۲۴ تن دیگر زخمی شده‌اند. بیش‌ترین قربانیان این رویداد را دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند. طالبان اعلام کرده‌اند که آنان در این حمله دست ندارد. شاخۀ خراسان گروه داعش با نشر تصاویری از محل رویداد، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌ است.
اما معاون نخست ریاست جمهوری کشور می‌گوید که این حمله با حمله‌های شبکۀ حقانی، زیر شاخۀ گروه طالبان شباهت کامل دارد و اسناد کافی در اختیار نیروهای امنیتی قرار گرفته است و نشان می‌دهد که جنگ‌جویان گروه طالبان این حمله را انجام داده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید