روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

طالبان به مذاکرات واقعی روی بیاورند تا به صلح برسیم

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور کشور می گوید که طالبان وقت را ضایع می کنند و هیچ اراده ای برای صلح ندارند و در تلاش اند تا تاخیر انداختن مذاکرات، جنگ را ادامه بدهند.
محب، که دیروز (شنبه، ۷ حمل) با حضور در یک کنفرانس خبری از گروه طالبان خواست تا از فرصت پیش آمده برای صلح استفاده کنند.
به گفته محب، هیاتی که از سوی طالبان به دوحه و مسکو فرستاده شد، هیچ صلاحیتی ندارند و این نشان می دهد که هدف طالبان ادامه جنگ است.
مشاور امنیت ملی کشور می افزاید که هیاتی مذاکره کننده طالبان همه روز دنبال بهانه است و از پرداختن به موضوعات اصلی اجتناب می کند.
محب از گروه طالبان می خواهد که به «صلح واقعی» روی بیاورند و به افغان کشی پایان دهند.
نشست ترکیه
محب درباره برگزاری نشست صلح ترکیه که قرار است در ماه اپریل در استانبول برگزار شود گفت که قبل از آغاز این نشست باید روی آجندا و مسایلی که قرار است در این نشست روی آن بحث شود، گفتگو صورت گیرد.
به گفته او هیاتی که از سوی طالبان به نشست مسکو فرستاده شده بود، هیاتی بود که خواهان ادامه جنگ در افغانستان بود.
مشاور امنیت ملی کشور تاکید می کند که هیات مذاکره کنند طالبان در قطر وقت را ضایع می کند و در حالی که اعضای این گروه در داخل کشور به افغان کشی ادامه می دهند.
به باور محب نشست مسکو یک پیام «فوق العاده» داشت و این پیام نفی امارت اسلامی از سوی جامعه جهانی بود.
خروج سربازان امریکایی
محب درباره خروج سربازان امریکایی از افغانستان می گوید که «من در مصاحبه با بی بی سی به گونه واضح بیان کردم که اگر سربازان امریکایی در پایان ماه می از کشور خارج شوند، خطر جنگ داخلی افغانستان را تهدید می کند.»
همچنان محب تاکید می کند که اگر طالبان به این فکر استند که با خروج نیروهای امریکایی از کشور قدرت را در دست خواهند گرفت اشتباه می کنند و هیچ کس طرفدار به میان آمدن امارت اسلامی نیست.
قابل یاد آوری است که قرار است ماه آینده میلادی نشستی پیرامون روند صلح افغانستان به میزبانی ترکیه با اشتراک طرف های درگیر در جنگ افغانستان برگزار شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید