روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

طالبان با قتل و کشتار عادت کرده اند؛ نیت صلح ندارند

مردم رنج دیده و خسته از جنگ افغانستان، در دو ونیم دهه اخیر همیشه یک رویا را که همانا برقراری صلح در کشور است، در ذهن و روان خود جاداده و هر حرکت و وعده شفاهی، متنی و نطقی مسئولان امور کشوری جامعه بین المللی قدرت های بزرگ و کشور های منطقه را که هریک خود را داعیه دار تحقق آن عنوان می کنند استقبال کرده اند. ولی با تأسف وعده چند مدتی با داغ شدن سرخط خبر ها، آذین بخش شدن
تحلیل ها در اوراق روزنامه ها نشست های خبری در اثر وقوع انفجار و انتحار چون تار خام از همه گسسته؛ امید ها را به یأس مبدل می کند.

چنانچه پس از آغاز مذاکرات نماینده خاص ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان، با نمایندگان طالبان در قطر و ادامه آن تا هفتمین دور و تدویر جرگه مشورتی صلح تجمعات صلح آمیز، نشست های ملی، بین المللی و منطقه یی صرف در مدت زمان کوتاهی انگیزه رسیدن به صلح را قویتر کرده بعداً آهسته آهسته بدست فراموشی سپرده شده است.

زیرا با آغاز هفتمین دور مذاکرات، خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح با هیئت طالبان در قطر و نزدیک شدن به توافق و بعداً برگزاری سومین نشست بین الافغانی به وساطت کشور های آلمان و قطر با حضور ۷۱ تن از اعضای جامعه مدنی سیاسیون، زنان، شورای عالی صلح سناتوران و رسانه ها در بحبوحه نشست های رو در رو پیرامون چگونگی توافق صلح درمذکرات دوجانبه بین الافغانی و از همه مهمتر توافق روی قطعنامه ۸ ماده یی، امید ها برای رسیدن به صلح را ممکن نشان داد اما همزمان با این نشست طالبان دست به حملات بزرگ انفجاری و انتحاری در کابل غزنی و… زدند و تعدادی از انسانهای بی گناه را که اطفال و زنان نیز شامل اند شهید و زخمی ساختند و با وقاحت تمام مسئولیت حملات را نیز به عهده گرفتند همچنان در این اواخر با نشانه گرفتن اهداف ملکی حملات شان را شدت بخشیده اند. چنانچه در پی حمله انتحاری دریک مراسم عروسی در جلال آباد جان ۹ تن را گرفتند. و بیش از ۳۰ تن دیگر را زخمی ساختند همینگونه با ماین گذاری در مسیر وسایط ملکی در ولسوالی خاکریز قندهار ۱۳ تن شامل زنان و کودکان کشته شدند.

در حمله انتحاری موتر بم که از سوی این گروه در برابر درب پوهنتون کابل در جریان امتحان کانکور شاملان ستاژ قضایی و شورای طبی صورت گرفت هشت تن غیر نظامی جان باخته و سی و سه تن دیگر زخم برداشت شاید این آخرین جنایت آنان نباشد، طوری که دیده شده با آغاز هر دور مذاکرات صلح با طالبان در بهای آن با تشدید حملات از مردم افغانستان در گوشه و کنار کشور قربانی گرفته اند. این امر نشان می دهد که طالبان به هیچ اصول و امری برای برقراری صلح پابند نبوه بربنیاد گزارش نشر شده وزارت دفاع ایالات متحده امریکا، یوناما و گروه مصونیت و داد خواهی افراد ملکی در افغانستان که به تاریخ ۲۴ سرطان نشر شده است. در ششماه گذشته نزدیک به ۳۲۰۰ غیر نظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند که عامل ۸۰ درصد کشتار غیر نظامیان طالبان بوده اند.

از جمله این رقم ۹۵۰ غیر نظامی تنها در پنج ماه نخست سال جاری در افغانستان کشته شده اند که گروه طالبان و داعش عامل این تلفات عنوان شده اند ولی در گزارش نشر شده یوناما این رقم در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۹ در افغانستان نشان می دهد که نزدیک به ۶۰۰ فرد ملکی جان باخته و نزدیک ۱۲۰۰ تن دیگر زخمی شده اند، در کل این ارقام نشان می دهد که مردم ملکی قربانیان اصلی جنگ و خشونت در افغانستان اند هرچند که قدم های برای مذاکرات صلح و ختم جنگ سریع تر شده است ولی طالبان با ادامه قتل و کشتار بی گناهان و افراد ملکی با انجام حملات انتحاری و انفجاری نیت صلح را ندارند به جنگ نا مشروع خود به بهانه حضور نیروهای خارجی بابی رحمی تمام مردم افغانستان را قربانی می سازند.

حالا که کاسه صبر مردم ما لبریز شده است و از جنگ بی مفهوم و تحمیلی کشور های بیرونی با اهداف استخباراتی خسته شده اند، از جامعه جهانی و بخصوص دولت امریکا می خواهند که در مذاکرات صلح از طالبان باید ضمانت های قوی برختم جنگ خشونت و قطع خونریزی و کشتار مردم بی دفاع افغانستان بگیرند.

زیرا در برگزاری هر نشست صلح خشونت حملات انتحاری و انفجاری در مذاکرات شهر ها و ولسوالی ها تشدید یافته مردم بیشتر قربانی شده، تاسیسات و نهادهای عام المنفعه ویران، مردم آواره و به اصطلاح در بدر تر گردیده اند هدف صلح و توافق بالای آن باید، پایان جنگ با تمام ابعاد آن در هر دو طرف در گیر جنگ باشد.

ح- ص

ممکن است شما دوست داشته باشید