روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

صلیب سرخ:جامعه جهانی برای آزادسازی پول‌های افغانستان باید میانجیگری کند

 

الیون فیلیون رئیس نمایندگی صلیب سرخ در افغانستان در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته است، نیاز است تا برای آزادسازی پول‌های نقد افغانستان، جامعه جهانی میانجی‌گری کند:‌ “در حال حاضر مشکل اصلی افغانستان کمبود پول نقد است. این مشکل عمومی است و کسانی‌که اکنون در افغانستان حاکم استند هم از این وضعیت در امان نیستند. آنچه برای آینده لازم است این است که جامعه جهانی در وارد کردن پول نقد به اقتصاد افغانستان انعطاف نشان دهد. معاشات کارمندان دولتی باید پرداخت شود، برای احیای اقتصاد، بخش خصوصی باید یک سیستم بانکی کارآمد داشته باشد تا مردم بیشتر در فقر قرار نگیرند.”

در همین حال سازمان ملل متحد نیز از وضعیت روان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

استیفن دوجاریک یکی از سخنگویان سازمان ملل متحد اخیراً در نیویارک به خبرنگاران گفت: “بارندگی‌های اخیر و زمستان سرد مشکلات پیش روی افغان‌ها را شدت بخشیده است. “

دوجاریک افزود، در روزهای آینده بارندگی بیشتر پیش‌بینی می‌شود و مردمان بیشتری را متضرر خواهد ساخت.

با اینکه سازمان ملل متحد می‌گوید، تنها در ماه دسمبر به هفت میلیون نیازمند افغان کمک رسیده اما گراف فقر از هر زمان دیگری بیشتر شده است.

آمار رسمی سازمان ملل نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۳ میلیون افغان به کمک‌های اضطراری نیاز دارند. این سازمان برای فراهم کردن کمک به این افراد خواستار ۴ و نیم میلیارد دالر از جامعه جهانی شده است.

در کنار آن آمار سازمان صحی و غذای ملل متحد نشان می‌دهد که نزدیک به چهار میلیون زن و کودک در افغانستان به سوء تغذیه مبتلا اند که از این میان ۱.۲ میلیون به کمک‌های فوری نیاز دارند و در صورت نرسیدن کمک هر لحظه امکان مرگ آنان است.

دو شب پیش عبدالغنی برادر معاون رئیس الوزرای طالبان در مصاحبه با تلویزیون ملی نیز گفت، کمک‌های بشری مشکلات افغانستان را حل کرده نمی‌تواند بلکه نیاز است تا مشکلات پیش روی توسعه اقتصادی افغانستان به طور اساسی حل شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید