روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

صلح و ثبات افغانستان سبب توسعه و رشد اقتصادی منطقه

هجدهمین دور نشست سازمان همکاری های شانگهای روز شنبه با حضور سران بیش از ده کشور در تاشکند پایتخت اوزبیکستان برگزار شد.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی به نمایندگی از افغانستان در این نشست شرکت کرد و با ابراز نگرانی از ادامه فعالیت های تروریستی در افغانستان و منطقه، خواستار یک ستراتیژی مؤثر در امر مبارزه با هراس افگنی شد، همچنان تأکید کرد که رفاه منطقه و کشورهای سازمان همکاری های شانگهای به صلح و ثبات در افغانستان ارتباط دارد و لازم است تا به صورت مشترک و سازنده، برای حل چالش های مشترک منطقه به خصوص افغانستان، کار صورت گیرد.

عبدالله عبدالله به اعضای شرکت کننده در این نشست پیشنهاد نمود که سازمان شانگهای باید اقدامات لازم را برای مقابله با تروریزم در منطقه روی دست گیرد.

رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی گفت که همکاری های منطقوی از عناصر کلیدی سیاست خارجی، امنیتی و اقتصادی افغانستان به شمار می رود و ما به این باوریم که با استفاده از همکاری های منطقوی و همگرایی، نه تنها می توانیم به تشخیص و استفاده به موقع از فرصت ها برای توسعه و پیشرفت در این منطقه وسیع و ثروتمند، دست یابیم، بلکه می توانیم به موانع ساختاری غالب شویم و با چالش های مشترک در همکاری و تعاون با یکدیگر مقابله کنیم.

افغانستان در حالی بار دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای را به حل چالش های مشترک منطقوی، دعوت می کند که مسأله مبارزه با تروریزم یکی از دغدغه های اصلی این سازمان است.

رشد افراط‌گرایی و گسترش فعالیت های تروریستی از جمله نگرانی های اصلی کشورهای عضو این سازمان را تشکیل می دهد و این کشورها از این ناحیه نهایتاً نگران اند.

هرچند آگاهان امور سیاسی به این باور اند که در هفده دور نشست های شانگهای، آنچنانی که انتظار می رفت در وضعیت آشفته منطقه تغییرات قابل ملاحظه به وجود نیامد، اما گزارش ها حاکی از آن است که در این دور نشست شانگهای، محوریت بحث ها، مسأله صلح افغانستان بود، پروسه که حدود یک سال پیش از سوی امریکا آغاز شد، اما پس از قریب به ده ماه و نَُه دور گفتگو میان امریکا و طالبان، این روند از سوی رئیس جمهور امریکا به دلیل یک انفجار در شهرکابل، متوقف شد.

بنابراین اگر این کشورها می خواهند که جنگ در افغانستان ختم و صلح عادلانه در این کشور تأمین گردد و افغانستان منحیث نقطه وصل، نقش حیاتی و محوری را در تحولات اقتصادی منطقه ایفا نماید، باید برنامه ها و طرح های ستراتیژیک و همه جانبه دولت افغانستان نسبت به روند صلح را، صادقانه و مخلصانه حمایت کنند، زیرا ناامنی و بی ثباتی در افغانستان بلاشک بر تمام کشورهای منطقه تأثیرگذار خواهد بود برعکس توسعه و ثبات در افغانستان به دلیل موقعیت ستراتیژیک این کشور که در قلب آسیا و مسیر تاریخی راه ابریشم قرار دارد به خودی خود به رونق وتوسعه اقتصادی و بازگشت ثبات و آرامش در منطقه کمک می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید