روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

صلح و انتخابات متمم یک دیگر اند

انتخابات یک فرایند تصمیم گیری رسمی است که طی آن مردم یا بخشی از مردم برای اداره امور عمومی خود، شخص یا اشخاص را برای مقام رسمی به مدت معلوم با استعمال رأی می گمارند.

از این رو در نظام های دموکراتیک، شهروندان کشور این را حق خود می دانند تا با استعمال رأی، شخص مورد نظر را در مقام ریاست جمهوری و یاهم وکلات پارلمان انتخاب نمایند،

طالبان به تازگی اعلام کرده اند که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با حضور نیروهای خارجی در این کشور برای این گروه غیر قانونی و غیر قابل پذیرش است، اما صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تأکید کرده که تقویم انتخابات، آماده و واضح است و انتخابات ریاست جمهوری تحت هر شرایطی برگزار خواهد شد.

اظهارات اخیر طالبان نسبت به تعویق انتخابات در حالی مطرح می گردد که پیش از این مقام ها در حکومت وحدت ملی، بارها به برگزاری به موقع، شفاف و عادلانه انتخابات ریاست جمهوری تأکید نموده اند.

رئیس جمهور غنی هفته گذشته نیز در نشست کابینه گفت که در مورد زمان برگزاری انتخابات هیچ شک و شبهه یی نباید باشد، وی خاطر نشان ساخت که صلح و انتخابات متمم یک دیگر اند، نه بدیل هم، به همین دلیل باید به گونه موازی پیش برده شوند.

کمیسیون مستقل انتخابات نیز روز یکشنبه تأکید کرد که بودجه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نهایی شده است و اکنون مواد حساس انتخاباتی در خارج از کشور در حال چاپ می باشد و این کمیسیون از آغاز پیکار های انتخابات ریاست جمهوری به روز پنجم ماه اسد نیز خبر داد.

همزمان با اعلام آمادگی ها از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، ارگانهای امنیتی کشور نیز در هماهنگی نزدیک با این کمیسیون، پلان های منظم را به خاطر تأمین امنیت کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری ترتیب نموده و تأکید دارند که برگزاری انتخابات، اولویت حکومت می باشد.

از این رو حالا که آمادگی ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گرفته شده و نهادهای امنیتی کشور نیز آماده تأمین امنیت در سه بخش پیش از انتخابات، در جریان انتخابات و بعد از انتخابات، می باشند، بهتر خواهد بود که این روند به خاطر هرچه بیشتر مشروعیت بخشیدن به نظام کنونی اجرا و عملی گردد تا با انتخاب شخص به حیث رئیس جمهور منتخب بتواند روند گفتگوهای صلح را در غایب مردم نه، بلکه از آدرس مردم دنبال کند، زیرا به گفته رئیس جمهور غنی صلح و انتخابات متمم یک دیگر اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید