روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

صلح در افغانستان به نفع کشور های منطقه و جهان می باشد

نشست ژنیو برای کمک به افغانستان با تأکید بر لزوم آتش بس در جنگ افغانستان، روز دوشنبه ۳ عقرب در سویس آغاز به کار کرد، این نشست به دلیل بحران ویروس کرونا در جهان بیشتر به صورت مجازی برگزار گردید.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان امیدواراست که جامعه جهانی به تعهدات قبلی خود در راستای کمک به افغانستان تا چهار سال آینده عمل کند.
این نشست مشترک با همکاری سازمان ملل متحد، افغانستان و فنلند برگزار شد و نمایندگان حدود ۱۰۰ کشور و سازمان های بین المللی به گونه آنلاین در آن شرکت کردند.
وزیر خارجه افغانستان که آغاز گر این نشست بود، تأکید کرد که حکومت افغانستان با پذیرش خطر بدون هیچ توافقی، زندانیان طالب را آزاد کرد در حالی که خشونت ها کاهش پیدا نکرده است، به باور وزیر خارجه افغانستان تلاش های صلح باید خشونت ها را کاهش دهد و به ختم جنگ در افغانستان بیانجامد، زیرا تروریزم یک تهدید مشترک برای ما و جامعه جهانی است و صلح در افغانستان به نفع کشور های منطقه و جهان می باشد.
همچنان در روز نخست این نشست مقام ها در دولت، فعالان مدنی و اعضای هیئت مذاکره کننده صلح دولت افغانستان هر کدام به نوبه خود به کاهش خشونت ها از سوی طالبان، برقراری آتش بس و نقش زنان در روند صلح تأکید کردند.
رئیس جمهور غنی نیز در سخنرانی که به شکل آنلاین در نشست ژنیو داشت در باره تحول در آسیا به عنوان یک براعظم اقتصادی و سرمایه گذاری های فراوان روی زیربناهای حیاتی، اهمیت اتصال و تغییرات در عرصه های مختلف در این قاره صحبت نموده گفت که برای صلح پایدار در افغانستان نیاز است تا یک اجماع منطقوی قوی شکل بگیرد، رئیس جمهور غنی خشونت ها در افغانستان را فراتر از تحمل مردم این کشور دانست و برای تضمین صلح و ثبات سیاسی و مهار و از بین بردن تهدیدهای شبکه های تروریستی، سازمان های جنایی و سایر تهدید های منطقوی، گفت که جامعه جهانی باید دولت افغانستان را در زمینه همکاری کند.
رئیس جمهور غنی با بیان این که افغانستان به دنبال جمع کردن خیریه نیست، تأکید کرد که هدف ما این است که به مرکز اتصال وترانزیت در منطقه مبدل شویم و به روی پای خود بیایستیم و برای رسیدن به این موضوع به کمک جامعه جهانی نیاز داریم به باور رئیس جمهور کشور افغانستان با ثبات و دموکراتیک برای منطقه وجهان با اهمیت است .
ناگفته نباید گذاشت که هدف اصلی این نشست تشخیص اهداف و تعهدات مشترک انکشافی میان دولت افغانستان و جامعه جهانی برای سال های ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۴ است.
از این رو نشست ژنیو برای کشور و مردم ما دارای اهمیت ویژه می باشد، زیرا این نشست در شرایطی برگزار می گردد که افغانستان از لحاظ سیاسی و نظامی وارد فصل تازه شده است و در کنار آن شیوع ویروس واگیر کرونا نیز بر زندگی اجتماعی مردم ما سایه افگنده است.
بناءً نشست ژنیو یک فرصت برازنده و با اهمیت برای دولت و مردم افغانستان است، زیرا امروز جامعه جهانی به این باور است که نباید افغانستان را تنها بگذارند.
روی این اساس در روز پایان نشست ژنیو کشورهای شرکت کننده هرکدام به سهم خود وعده یی کمک مشخص به افغانستان را اعلام کردند و سرمنشی سازمان ملل متحد نیز خواستار برقراری آتش بس فوری در افغانستان شد، همچنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز علاوه بر اینکه خواهان برقراری آتش بس شد به این موضوع نیز تأکید کرد: هراقدامی برای ایجاد امارات اسلامی در افغانستان، روی کمک های این اتحادیه تأثیر خواهد گذاشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید