روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

صلح با عزت و پایدار می تواند با اتفاق و اجماع ملی به دست آید

فهرست شرکت کنندگان مذاکرات بین الافغانی صلح در قطر با واکنش های برخی از چهره های سیاسی و نمایندگان طالبان مواجه شده است.

گروه طالبان در واکنش به انتشار این فهرست گفته اند که هیچ کس در این نشست به نمایندگی از حکومت افغانستان شرکت نمی کند، همچنان برخی از نهادهای مدنی و چهره های سیاسی نیز این فهرست را علاوه براینکه حکومتی خوانده اند، از کم رنگ بودن حضور حوزه جهاد و مقاومت به عنوان یکی از طرف های مهم معادلات سیاسی در کشور یاد کرده اند، اما هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری در باره این فهرست گفته است که افرادی که بر نشست دوحه معرفی شده اند، از تمام اقشار جامعه افغانستان نمایندگی می کنند.  

نشر فهرست اشتراک کنندگان نشست زیر نام (گفتگوهای بین الافغانی) در حالی مانند برخی ازمسایل دیگر مورد انتقاد قرار می گیرد که در این فهرست اسامی نمایندگان احزاب سیاسی جهادی شخصیت های سیاسی، مقام های حکومتی، اعضای شورای عالی صلح، علما و شورای ملی، جامعه مدنی خانواده های قربانیان همچنان نمایندگان زنان جوانان، خبرنگاران وروحانیون نیز دیده می شود که این فهرست نمایانگر این است که از تمام اقشار جامعه افغانستان در این نشست دعوت شده اند.

هرچند گزارشها حاکی از آنست که این نشست برای مذاکرات نه، بلکه برای ارائه دیدگاه ها نظریات و پالیسی شرکت کنندگان برگزار می شود اما رئیس جمهور غنی روز چهارشنبه در دیداری که با هیئت تعیین شده دولت به دوحه داشت، گفت که شما ماموریتی را آغاز خواهید کرد که مردم افغانستان برایش چهل سال صبر کرده اند و این گمشده مردم، صلح با عزت، پایدار و دوامدار مردم افغانستان است که تنها می تواند با اتفاق و اجماع ملی به دست آید.

رئیس جمهور غنی خطاب به هئیت مذاکره کننده گفت که واقعیت های افغانستان کنونی، امیدها دردها و دید افغان ها را با طالبان شریک سازید آنانرا بشناسید و فرصت دهید که آنان شما را بشناسند.

بناءً حالا که قرار است هیئت مذاکره کننده دولت به دوحه سفر کند، طبعاً هردو جناح تلاش خواهند کرد تا به نحوی شرایط و خواست ها و پالیسی شانرا برحق ثابت سازند، اما بهتر این است تا هیئت مذاکره کننده دولت از هر فرصت موجود که شرایط ملی، منطقوی و جهانی برای صلح افغانستان آماده شده  است، استفاده اعظمی ببرند و اختلافات شخصی و دیدگاه های انفرادی را کنار گذارند برای آینده یک افغانستان آزاد، سربلند و مترقی تلاش نمایند تا این جنگ خانمانسوز و برادر کشی برای همیشه خاتمه پیدا کند، زیرا به جز از جمع شدن مردم افغانستان به گرد میز مذاکرات صلح دیگر راهی برای ختم جنگ و برادرکشی در کشور وجود ندارد.

روی این اساس انتظار مردم افغانستان از طرف های اصلی جنگ و صلح این است تا مدیریت همچو نشست ها را به دست گیرند و نقشه راه و میکانیزم مذاکرات رو در رو میان نمایندگان دولت و طالبان را در نشست های بعدی مساعد سازند.

ممکن است شما دوست داشته باشید