روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

صلح افغانستان محور گفتگوی خلیلزاد با وزیران خارجۀ کشورهای آسیای میانه

زلمی‌خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان گفته است که با مقام‌های اوزبیکستان دیدار کرده و در نشست ویدیویی «C5+1» که با حضور وزیران خارجۀ کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان در تاشکند برگزار شده بود، در بارۀ روند صلح افغانستان گفتگو کرده‌اند.
خلیلزاد، دیروز در تویتی نوشته است که پیشرفت‌های اخیر در روند صلح افغانستان، چگونگی ایفای نقش آسیای میانه در این روند و چگونگی بهره‌بری از صلح در توسعۀ اتصال منطقه‌‌یی و تجارت و توسعه در منطقه از محورهای گفتگو در این دیدار بوده‌اند.
او افزوده که در این نشست گفته است که ثبات و رفاه در افغانستان و رفاه در آسیایی میانه مهم‌اند و همکاری کشورها با افغانستان به سود منطقه و امریکا است.
خلیلزاد همچنان افزوده که کشورهای عضو گروه «C5+1» نیاز خواهند داشت که با آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی به گونۀ مشترک برای ترویج و تشویق یک تفاهم سیاسی در بارۀ پایداری اقتصاد و پیوند منطقه‌یی کار کنند.
نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان سه روز پیش دور تازۀ سفرهایش در بارۀ صلح افغانستان را به قطر، پاکستان و اوزبیکستان آغاز کرد.
گفتنی‌ست که خلیلزاد، پیش از چاشت روز گذشته از طریق نشست ویدیویی با رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی نیز گفتگو کرده است.
در یک خبرنامۀ شورای عالی مصالحۀ ملی که روز گذشته نشر شده، آمده است که در این نشست ویدیویی هر دو طرف در بارۀ آخرین تحولات و پیشرفت‌ها در بارۀ صلح و آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی صحبت کرده‌اند.
بر بنیاد این خبرنامه در این گفتگوی ویدیویی در بارۀ کاهش خشونت، کامل‌شدن روند رهایی زندانیان، آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و پشتی‌بانی منطقه‌یی از روند صلح بحث شده و همه طرف‌ها بر کاهش خشونت برای حرکت به سوی مذاکرات صلح و دست‌یافتن به توافق به رهبری و مالکیت افغانان تأکید کرده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید