روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

صحبت با محمد حنیف اتمر با نماینده و سفرای کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، با نماینده و سفرای کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی مقیم کابل از طریق ویدیو کنفرانس صحبت و تبادل نظر نمود.
اتمر به نماینده و سفرای کشورهای عضو سازمان در مورد پیشرفت‌ها و تحولات اخیر سیاسی در افغانستان، مبارزه حکومت افغانستان با شیوع ویروس کرونا و نیازمندی‌های مالی و تخینکی افغانستان و تلاش‌های جمهوری اسلامی افغانستان در روند صلح معلومات مفصل دادند.
اتمر از کمک‌های کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی به محصلین، پناهجویان، مهاجرین و زندانیان افغان مقیم آن کشورها در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی نموده و خواستار ادامه این همکاری‌‌ها گردید.
همچنین اتمر از کشور های همسایه در زمینه حفظ و توسعه تجارت و ترانزیت با تاجران افغانستان و فعال نگهداشتن مسیر ترانزیت کالا در بنادر و گمرکات آن کشور ها تشکری نموده، از سفرای سه کشور ازبکستان، پاکستان و قزاقستان خواهش نمود تا به منظور تأمین هر چه بهتر امنیت غذایی شهروندان افغانستان، در زمینه واردات مواد غذایی با تاجران افغان همکاری نمایند. ایشان از این کشور ها تقاضا به عمل آورد تا جهت رفع کمبود وسایل طبی و مواد غذایی، افغانستان را بالوسیله کمک ‌های مالی اضطراری از طریق بانک توسعه اسلامی و دیگر منابع حمایت نمایند.
سرپرست وزارت خارجه با قدردانی از ایفای نقش موثر سازمان همکاری‌‌های اسلامی در امر تامین صلح پایدار در افغانستان افزود، که حمایت این سازمان از آتش بس بشردوستانه، آغاز عاجل مذاکرات صلح، تبادله زندانیان میان گروه طالبان و دولت افغانستان و تقویت جمهوریت اسلامی در افغانستان، تاثیرات تعیین کننده در پی خواهد داشت.
اتمر در ادامه از سازمان همکاری‌های اسلامی تقاضا نمود تا با برگزاری کنفرانسی از جانب این سازمان با مشارکت علمای جهان اسلام، از روند صلح افغانستان حمایت نموده و طالبان را برای پیوستن به روند صلح تشویق نمایند.
در این کنفرانس ویدیوی، نماینده و سفرای کشور های عضو سازمان همکاری‌‌های اسلامی در مورد حمایت از روند صلح، تأمین امنیت غذایی شهروندان افغانستان و کمک در امر مبارزه با ویروس کرونا ابراز آمادگی نمودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید