روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

شورای امنیت سازمان ملل از دولت‌های عضو خواست تا از افغانستان در مبارزه با تروریزم حمایت کنند

وزارت خارجه اعلام کرده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به حمله مرگ‌بار لوگر از کشورهای عضو خواسته است که از افغانستان در امر مبارزه با تروریسم حمایت کنند.
‌شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه‌ای حمله مرگ‌بار تروریستی در لوگر را به شدت محکوم کرده است.
وزارت خارجه گفته،‌ شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشر اعلامیهٔ مطبوعاتی، حمله تروریستی اخیر در ولایت لوگر را که منجر به شهادت و جراحت تعدادی زیادی از هموطنان روزه‌دار و ملکی ما گردیده بود، شدیداً محکوم کرد.
این وزارت بیان داشته،‌ شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن ابراز همدردی با دولت افغانستان و خانواده‌های قربانیان، خواستار همکاری دولت‌ها در امر مبارزه علیه تروریزم با دولت جمهوری اسلامی افغانستان شد.
وزارت خارجه گفته،‌ دراین اعلامیه، شورای امنیت سازمان ملل متحد نگرانی شدید خویش را از ادامه خشونت‌ها، کشتار افراد ملکی و ناامنی در افغانستان ابراز نموده و خواهان توقف خشونت‌ها و تأمین آتش‌بس شده است.
وزارت خارجه تاکید کرده که شورای امنیت ضمن اینکه همه اشکال تروریزم را تقبیح نموده و آن را تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی دانسته است، خواستار محاکمۀ عاملان سازمان دهنده‌گان و حامیان مالی این اقدامات تروریستی شده اند.
این شورا در سایه قواعد بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت از تمامی کشورها خواسته است تا با دولت جمهوری اسلامی افغانستان در مبارزه با تروریزم همکاری فعال نمایند.
این وزارت گفته که این شورا با در نظرداشت منشور سازمان ملل متحد، قواعد بین‌المللی بشر دوستانه، قواعد بین‌المللی حقوق بشری و قوانین بین‌المللی مهاجرت ، بر ضرورت مبارزه مشترک تمامی دول علیه تهدیدات تروریستی که امنیت و صلح بین‌المللی را به خطر می‌اندازد، تاکید نموده است.
وزارت امور‌ خارجه با ابراز قدردانی از موقف شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال این حمله وحشیانه و حمایت از مبارزه مردم افغانستان برعلیه تروریزم، بر تأمین آتش‌بس فوری که زمینه‌ساز آغاز مذاکرات معنادار و استقرار صلح پایدار در افغانستان گردد، تأکید کرده است.
گفتنی است که در یک انفجار موتر بمب‌گذاری شده شام‌گاه روز جمعه، دهم ثور در شهر پل‌علم، ۲۴ غیرنظامی که اکثرشان دانشجو بودند، کشته شدند. ۱۱۵ تن دیگر نیز در این حمله زخم برداشتند. مسوولیت این حمله را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است، اما طالبان مسوول این حمله اعلام شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید