روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

شهروندان: به شخصی رأی بدهید که لیاقت و شایستگی آن را داشته باشد

قرار است انتخابات ریاست جمهوری، به تاریخ ۶ میزان سال ۱۳۹۸ در کشور برگزار گردد که روند تقویتی ثبت نام رأی دهندگان به تاریخ هجدهم ماه جوزا سال جاری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات آغاز و به تاریخ هشتم سرطان سال روان به پایان رسید که در مجموع ۲۲۹ هزار رای دهنده در ۳۳ ولایت افغانستان به استثنای ولایت غزنی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند که از میان ارقام یاد شده ۱۳۸هزار تن آنان را زنان تشکیل می دهد خبرنگارروزنامه ملی انیس صحبتی را با چندتن از باشند گان شهر کابل در ارتباط به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری انجام داده که نشر می گردد.

در نخست مطیع الله بهرام رهیاب یک تن از باشندگان شهر کابل در ارتباط به شفاف بودن روند انتخابات ریاست جمهوری آینده کشور گفت:افغانستان کشوری است که گذشته های تلخ از انتخابات داشته است از دست درازی کشور های بیرونی تا بی توجهی خود شهروندانش آسیب دیده است.

ترس از روند ناکام انتخابات قبلی مردم را نسبت به انتخابات های آینده بی باور ساخته است این چندین بار است که با آرای مردم و سرنوشت آن ها بازی صورت می گیرد.

اگر انتخابات آینده کشور با چنین معاملات برگزار شود،ممکن تعداد رأی دهندگان بگونه چشم گیر کاهش پیدا کند اما باید دولت و کمیسیون مستقل انتخابات کشور به آرای مردم احترام گذاشته به شفاف بودن این روند ملی بشتابد.

وی در اخیر صحبت هایش از شهروندان افغانستان می خواهد تا در این پروسه ملی شرکت نموده و سرنوشت آینده خود را رقم بزنند.

سید رحمان باشنده دیگر شهر کابل ضمن نگرانی از انتخابات پارلمانی گذشته در کشور
می گوید:
انتخابات قبلی دیده شد که پر جنجال در کشور برگزار گردید حتا در در طول تاریخ افغانستان چنین انتخابات ناکام وجود نداشت.

در انتخابات پارلمانی قبلی در اکثریت مراکز رأی دهی ماشین های بایومتریک فعال نبود و در روز اول انتخابات پارلمانی بیشترین سایت های انتخاباتی نیز به روی رأی دهندگان نیز مسدود بود و مردم از رأی محروم شدند.

وی اظهار امیدواری کرد مشکلاتی که در انتخابات پارلمانی وجود داشت باید در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آن مشکلات مرفوع گردد تا ما یک انتخابات شفاف و عادلانه در کشور داشته باشیم.

موصوف همچنان از حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات می خواهد در انتخابات ریاست جمهوری آینده کشور باید نتایج آن به زود ترین فرصت اعلام گردد در غیر آن هر روزی که بگذرد به همان قدر فساد و جنجال های انتخابات بیشتر خواهد شد که این کار می تواند روند انتخابات ریاست جمهوری را با چالش بیشتر مواجه سازد.

از سویی هم باید انتخابات ریاست جمهوری در زمان اعلام شده که ششم میزان سال روان است برگزار گردد و کمیسیون های انتخاباتی به طور شفاف و عادلانه عمل کنند تا خدا ناخواسته ما با بحران انتخابات قبلی دچار نشویم.

حکومت جلو دست اندازی و مداخله کشور های خارجی را در امور انتخابات پیش روی افغانستان بگیرد تا مردم سرنوشت کشور خود را با انتخاب یک رئیس جمهور جدید تعیین کنند.

قراری که گفته شده است در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از ماشین های بایو متریک استفاده می شود باید آن ماشین ها قبل از ارسال به سایت های انتخاباتی چک شود تا کدام مشکل در روز انتخابات پیدا نشود.

سهیل الرحمن رحمانی یک تن دیگر از باشندگان شهر کابل در این مورد چنین می گوید: ما از جنجال های انتخابات پارلمانی قبلی خیلی خسته شدیم و از دولت و کمیسیون مستقل انتخابات می خواهیم که در انتخابات پیش رو از چنین چالش ها و مشکلات به طور جدی جلوگیری نماید و نگذارد که به آرای پاک شهروندان معامله صورت گیرد.

وی از شهروندان کشور می خواهد که در پروسه انتخابات به طور گسترده اشتراک کنند زیرا رأی یک امانت الهی است و رأی خود را به کسانی بدهند که لیاقت و شایستگی آن را داشته باشد و در آینده برای مردم مظلوم این سرزمین خدمت کند.

خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید