روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

شماری از متقاعدین: با مشکلات جدی اقتصادی مواجه هستیم

شماری از متقاعدین شکایت دارند که با گذشت بیش از ۱۵ ماه تا هنوز حقوق تقاعدی‌شان پرداخت نشده است.

محمد نعمان، کارمند متقاعد دولت پیشن که از وضعیت بد اقتصادی‌اش شکایت دارد، می‌گوید که حتی پول خریداری مواد سوخت زمستانش را ندارد.

او می‌گوید، در حالی که کودکان خردسال در خانه هم دارد، نگران است که زمستان سرد پیش رو را چگونه سپری کند.

نعمان: مدت ۲ سال شد که حقوق تقاعد خود را اخذ نکردیم. محمد نعمان که یگانه امیدش همین پول بازنشسته‌گی است، از حکومت می‌خواهد که هرچه زودتر در قسمت پرداخت حقوق‌شان اقدام کند: «مدت دوسال شد که حقوق تقاعد خود را اخذ نکردیم و حالا با مشکلات‌ صحی، اقتصادی، ارتزاقی، موسومی و رسیدن زمستان دست و پنجه نرم می‌کنیم. حالا که هوا سرد شده امیدواریم که در قسمت پرداخت حقوق ما توجه صورت بگیرد.» یک متقاعد دیگر که نخواست نامش یاد شود، گفته است که تقاعد حق قانونی‌شان است و باید برای شان پرداخت شود: «ما متقاعدین تقریباً ۴۰ سال به کشور خود خدمت کردیم، دو سال است که حقوق ما اجرا نمی‌شود ما با مشکلات زیاد روبه‌رو هستیم، حالا مواد سوخت، کرایۀ خانه و خرچ دیگر نیازمندی‌های خود را نداریم.»

انجمن متقاعدین افغانستان نیز این مشکلات بازنشسته‌گان را تأیید می‌کند.

سنگر: فعلاً متقاعدین نان خوردن، کرایه خانه و حتی چوب زمستان برای گرم کردن خانه‌های خود را ندارند.

افندی سنگر، رییس این انجمن روز دوشنبه گفته است که، تا هنوز تلاش‌های شان برای پرداخت شدن حقوق بازنشسته‌گان از سوی حکومت نتیجه نداده و بازنشسته‌گان در وضعیت بد اقتصادی قرار دارند: «ما بسیار سر و صدا کردیم که همین معاش متقاعدین باید داده شود، همه متقاعدین شیخ فانی شدن، کدام کار دیگر هم کرده نمی‌توانند، اکثریت متقاعدین اگر پسرش کار می‌کرد حالا بیکار در خانه است، فعلاً متقاعدین نان خوردن، کرایه خانه و حتی چوب زمستان برای گرم کردن خانه‌های خود را ندارند.»

متقاعدان می‌گویند، تا حال برای بدست آوردن حقوق‌شان چندین بار مظاهره کرده و از راه‌های قانونی دیگر تلاش کرده اند، اما تا هنوز در قسمت پرداخت حقوق بازنشسته‌گی‌شان از سوی حکومت اقدام نشده است.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیۀ گفته بود که طرح پرداخت حقوق متقاعدان تهیه شده و برای توشیح فرستاده شده است.

انجمن متقاعدین افغانستان می‌گوید، ریاست خزینۀ تقاعد افغانستان در سال ۱۴۰۰هـجری شمسی، تعداد بازنشسته گان ملکی را ۹۲۲۵۴ تن و نظامی را ۵۶۶۲۷ تن اعلام کرده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید