روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

شفیع الله نورستانی: جهت تأمین امنیت مساجد وعلما  تدابیر امنیتی جدی اتخاذ گردد

تروریستان حتی در ماه مبارک رمضان با جهالت تمام مسلمانان روزه دار را نشانه گرفته می خواهند با برداشت نادرست از احکام دینی و ارشادات الهی صدای رسای علمای کرام را نیز خاموش نمایند. روزجمعه ۳ جوزا مطابق به نوزدهم رمضان المبارک تروریستان اسلام دشمن با حمله به خانه خدا عالم جید کشور مفتی مولانا سمیع الله ریحان را حین ادای خطبه نمازجمعه بی رحمانه با جاگذاشتن مواد انفجاری به شهادت رسانده وتعدادی از نمازگزاران را زخمی ساختند.

مولوی سمیع الله ریحان از علمای جید صلحدوست و باعزت کشور بود که از ورای برنامه دینی یکی از تلویزیون های خصوصی در رابطه به مسایل دینی و اسلامی به سوالات مردم پاسخ می داد وی همیشه در حمایت از نیروهای امنیتی به صراحت سخن می گفت و طرفدار برقراری صلح و امن در کشور جنگ زده و درد کشیده ما بود.

این سوء قصد ناجوامردانه و اسلام ستیزانه تروریستان واکنش های ملی و بین المللی را به همراه داشت چنانچه ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه یی از زبان رئیس جمهور محمد اشرف غنی اعلام کرد، تروریستان به سلسله جنایات شان روز جمعه یکبار دیگر با حمله به خانه خدا (مسجد) عالم جید کشور مفتی مولوی سمیع الله ریحان را که همواره مردم را به حقانیت طاعت و بندگی خدا دعوت می کرد شهید و شمار دیگری از نمازگزاران را زخمی نمودند رئیس جمهور محمد اشرف غنی با محکوم نمودن این حمله تروریستی گفت که تروریستان به خاطر کتمان اصلیت و توجیه جنایات خویش و برداشت نادرستی که از احکام دینی و ارشادات الهی دارند. صدای رسای حقانیت علمای کرام را خاموش نموده و چهره های با جرئت وطن دوست و مبلغین ارزشهای اسلامی و دینی را هدف قرار داده به شهادت می رساند.

همچنان در پیوند به شهادت سوگمندانه مولانا ریحان رئیس جمهور غنی به مسئولین مربوط برای بررسی همه جانبه این رویداد تروریستی و تشخیص عاملین آن و سپردن آنان به پنجه قانون دستور داده است. در همین حال ریاست اجرائیه نیز در پیوند به شهادت مولوی سمیع الله ریحان با نشر اعلامیه یی حملات وحشیانه و غیر اسلامی را تقبیح نموده و شهادت مولانا ریحان از علمای سرشناس وجید افغانستان با جمعی دیگر از مؤمنان روزه دارد تأکید کرده که این بارنخست نیست که طالبان یک عالم دین را به شهادت
می رسانند بلکه آنان در طی دو دهه پسین دهها روحانی و عالم سرشناس مذهبی را به خاطر محکوم نمودن اعمال ضد اسلامی و مبنای جنگ ناروا و ظالمانه شان به شهادت رسیانیده اند.

در همین حال دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما بانگرانی از افزایش تلفات غیر نظامیان در جریان ماه مبارک رمضان با نشر خبرنامه و به نقل از تدامیچی یا ماموتو نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است «حملات عمدی و بدون تبعیض برغیر نظامیان هرگز قابل توجیه نیست و می تواند جنایت جنگی به شمار رود او این سخنان را مشخصاً در واکنش به حمله روز جمعه برنماز گذاران در مسجد التقوا در مربوطات ناحیه نهم شهر کابل مطرح کرده است و وعده سپرده که این حمله را بررسی می کنند.

شفیع الله نورستانی یکتن از اعضای شورای علمای افغانستان با تقبیح حمله بر مسجد التقوا
می گوید:
حمله بر مقدسات از جانب خداوند«ج» حرام و در هیچ کتاب و منطق این عمل مشروع نبوده و مردود است.

وی از حکومت می خواهد تا برای تأمین امنیت مساجد و علما تدابیر جدی را اتخاذ نماید.

مولانا سید عبدالهادی هدایت رئیس بنیاد دعوت اسلامی افغانستان نیز با محکوم نمودن این حمله به ارتباط شهادت جان گداز مفتی مولانا سمیع الله ریحان خطیب مسجد التقوا می گوید:

در رابطه به شهادت ناجوانمردانه مولانا ریحان وسایر هموطنان مسلمان و روزه دار خویش باید عرض کنم.

در ماه مبارک رمضان انجام هرگونه اعمال خشونت آمیز که منجر به قتل می شود حرام قطعی بوده از دید اخلاق اسلامی و فرهنگ اصیل قطعاً ناپسند است هرنوع اعمال دهشت افگنانه بخصوص اعمال تروریستی انفجار و انتحار که سبب شهید شدن برادران مسلمان و متدین و تخریب اماکن مقدس (مسجد) می شود قطعاً ناروا و حرام دانسته شده بناءً شهادت هموطنان و مسلمانان بخصوص مولانا ریحان را به عنوان امام، خطیب و عالم دین در روز جمعه و رمضان مبارک را عمل خاینانه دانسته شدیداً تقبیح می نمایم این عمل ضد اسلامی و دینی که سبب بدنامی اسلام و مسلمانان می شود خلاف آموزه های دین است به هر حال ما برای کسانی که به چنین جنایت و اعمال نادرست که منجر به شهادت هموطنان مسلمان وبی گناه و عالمان دین می شود. اولاً از خداوند«ج» برایشان هدایت طلبیده ثانیاً باید رهبران و سازماندهندگان آن یک مقدار مطالعه در رابطه به ارزش های اسلامی و دین داشته باشند تا از قتل حرام و ناروای مردم
بی گناه و عالمان دین که در اسلام از چه ارزش و جایگاه بلند برخور دار اند آگاه شوند، برای شهدا جنت برین و برای زخمیان این عمل ناجوانمردانه و غیر اسلامی صحت و شفای کامل از بارگاه اقدس الهی تنما داریم.

ناصر الدین دریز رئیس نشرات و ارتباط عامه وزارت ارشاد حج و اوقاف نیز در واکنش به شهادت مولانا سمیع الله ریحان
می گوید:

وزارت ارشاد حج و اوقاف مراتب تأسف خویشرا از شهادت جانگذاز مولانا ریحان مشاور ارشد شورای عالی علمای افغانستان ابراز می دارد.

رهبری وزارت ارشاد حج و اوقاف در رابطه به عاملان این عمل تروریستی موضع روشن دارد زیرا آنعده افراد و گروه هایی که قصد جان علما و مؤمنان را درحین ادای نماز کرده و مساجد 

 را تخریب می نمایند. کسانی اند که ایمان به خدا و روز آخرت نداشته دشمنان دین مقدس اسلام اند. بناءً کشتن یک مسلمان و آنهم روزه دار هیچ گونه توجه دینی و اسلامی ندارد بخصوص عالمی که در خطبه نماز جمعه به توضیح و تشریح مسئولیت های دینی می پردازد به هیچ وجه جایز نیست هیچ دین آیین وفرهنگی آنرا تأیید وجواز نمی داند.

رئیس نشرات و ارتباط عامه وزارت ارشاد حج و اوقاف در رابطه به شخصیت شهید مولانا سمیع الله ریحان گفت:

مولانا ریحان یک انسان پاک، مصلح، عالم جید دینی، خوش اخلاق و خوش رفتار بود از طریق برنامه های دینی تلویزیون ها در رابطه به سؤالات مردم در مسایل فقهی و دینی پاسخ های دقیق و استوار بر دستورات والای دینی و اسلامی ارائه می کرد یک شخص خیلی حلیم بود هیچگاه حرف نا شایسته از زبان وی شنیده نشده ارزشهای والای اسلامی را رعایت می کرد.

وی گفت: دشمنان دین مقدس اسلام با یک چنین حرکات غیر اسلامی و بزدلانه نمی توانند. صدای رسای علمای دین را در توضیح و تشریح حقانیت دین مقدس اسلام خفه سازند خواست ما از حکومت و نیروهای امنیتی اینست تا در حفظ جان علمای کشور و حفاظت حریم خانه خدا مدارس علما تلاش وسعی بلیغ نمایند از طالبان میخواهیم همانگونه که شعار میدهند که هدفشان حفاظت از مقدسات دین است. زیبنده نیست که علما و روحانیون و نمازگزاران را هدف جنگی قرار بدهند.

باید ارگان های امنیتی در بازداشت عاملان این جنایت ضد اسلامی و بشری اقدام به موقع نمایند.

آقای دریز در رابطه به چگونگی رقم شهادت مساجد، علما در کشور افزود:

در طی یکسال در ولایات مختلف از جمله در ولایت هلمند بیشترین مساجد تخریب و تعداد زیاد علما نیز به شهادت رسیده اند. به همین ترتیب در ولایات قندز، ننگرهار، کنر لوگر و کابل علمای شهید شده اند بیشترین تخریب مساجد را در هلمند داریم که ۶۴ محراب در میدان وردک سه محراب در قندز یک محراب در خوست یک محراب در غزنی ۲۸ محراب در اثر جنگ ها و حملات دشمن تخریب و ویران شده است. تا حال رقم بیشتر شهادت علما را در هلند داریم. وزارت ارشاد حج و اوقاف اعمال تروریستی و تخریبی را تقبیح می نماید شهید ساختن عالمان دین و نمازگذاران از نظر دینی گناه بزرگ، عمل غیر اسلامی و انسانی وضد حقوق بشری است.

گفتنیست: بعد از شهادت مولانا سمیع الله ریحان تروریستان با شهادت مولانا شبیر احمد کامه وال و تعبیه مواد انفجاری در بس حامل کارمندان وزارت ارشاد حج و اوقاف در این ماه مبارک جنایت نابخشودنی دیگری را نیز مرتکب شده اند.

حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید