روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

شعار های شماری از نامزدان مجلس نمایندگان فراتر از صلاحیت های اعضای مجلس است

سردار محمد مسئول کتاب فروشی انجمن شعرا و نویسندگان گفت: تاجاییکه دیده می شود در بین کاندیدان ولسی جرگه نخبه گان، استادان پوهنتون ها و شخصیت های وطن پرست دیده کمتر دیده می شود بیشتر کسانیکه پول دارند دارایی و سرمایه دارند خود را کاندید می کند باید کسانیکه خود را کاندید نموده اند در بین شان یک اجماع به وجود می‎آمد و به کسیکه استعداد ولیاقت پارلمان را میداشت آن را اجازه می‎دادند به شورا راه میافت، نه اینکه مثل پارلمان سابق که رأی مردم را به معامله گرفتند و در دوبی و در خارج خانه خریدند و روزها رخصتی نمودند حتا در جلسه های پارلمانی حاضر نبودند ما می خواهیم که انتخابات در وقت و زمانش برگزار شود و تغییرات مثبت بیاید.

عزیز آسوده ژورنالیست و نویسنده در مورد وکلای گذشته و کاندیدان فعلی گفت: شهروندان که برای وکلای کابل رأی می دهند باید گذشته را در نظر گرفته و از آن درس عبرت بگیرند درغیرآن به این معنا که ما از یک سوراخ دوبار و سه بار به وسیله مار ها گزیده می شویم و یکتعداد معدود وکیل های دوره گذشته آدم های فعال، زحمت کش با احساس و آدم های بودند که برای کشور و مصالح ملی وطن فکر می‎کردند و نظر می دادند، اما متأسفانه یک تعداد بیشتر وکلا کاری را انجام می داند که برای یک وکیل سزاوار نبود. من یک فرمول بسیار ساده را به شهروندان کابل احترامانه پیش می‎کنم و می گویم که به کسی رأی بدهند که به نفع افغانستان، به نفع صلح قدم بردارد باید به کسی رأی بدهند که وعده های حق و ناحق نمی دهند و به کسای رأی بدهند که به زور مردم را نان و پلو نمی دهند و وکلای که باپلو و رشوت به شورا آمدند نه به درد کسی که برایشان رأی دادند می خورند نه بدرد ممکلت و نه به درد منافع ملی و مردم مظلوم و بیچاره افغانستان، بدرد شکم خود و به پول اندوزی و بزنس و کارهای که منافع شخصی شان را تأمین می کند دیگر هیچ نتیجه و سودی ندارد.

ولی ما نباید منکر یکتعداد معدود وکیل های باشیم که واقعاً به صراط المستقیم برابر هستند و همیشه منافع ملی را پاس داشتند و در قسمت اینکه یک عنصر مفید و مؤثر در پارلمان باشند تلاش کردند وکیل هایی که خود را تازه کاندید کردند یکتعداد آنها چهره های نوهستند که شناخته نیستند و هیچ هنر و کمال ندارند. وهیچ توانایی های سیاسی شخصی و علمی شان مطرح نیست که بدانیم که این شخص کی و چه و از کجا هستند تنها در کابل بیشتر از چند صدتن کاندید داریم که متأسفانه هر قدر کاندیدها تعداد شان زیاد باشد به این معنا نیست که ما بتوانیم خوبترین وکیل ها را در پارلمان داشته باشیم. مهم اینست که شهروندان ما به اساس معیار های واقعی و به صورت واقع بینانه رأی بدهند بنابران خواهش ما اینست کسانیکه خود را کاندید نموده اند گپ های را بگویند که حداقل از توان یک انسان بیرون نباشد. شهروندان می توانند با هوشیاری و با آگاهی به کسانی رأی بدهند که از آن شناخت کافی دارند.

مصطفی یکی از شهروندان شهر کابل گفت: از کاندیدای محترم تقاضای ما اینست که باید نظم را مدنظر بگیرند پوستر ها و اشتهارات خود را در جاهای مناسب در جاهای که دولت و شاروالی کابل تعیین نموده نصب نمایند. و همچنان گپ هایی که میزنند برآن صادق باشند و صادقانه به مردم خود و به رضای خداوند«ج» خدمت کنند و از مردم می خواهم که رأی خود را نفروشند ایماناً وجداناً به خاطر آبادی وطن مردم رأی بدهند. به کسی رأی بدهند که از آن شناخت دقیق دارند.

اسدالله بیات باشنده شهر کابل: از اینکه رکن اساسی دموکراسی انتخابات آزاد دریک مملکت است بناءً انتخابات باید برگزار گردد، اما هوشیاری مردم و رأی که آنها استعمال می کنند بسیار مهم است زیرا به سرنوشت مردم و یک کشور تعلق می گیرد، کسانیکه رأی می دهند پشت قوم، سمت، زبان و آشنایی نگردند به انسانهای با ایمان و با وجدان و فا دار به مردم و ملت رأی بدهند.           

محمد نعیم نوابی

ممکن است شما دوست داشته باشید