روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سیگار؛ ما در افغانستان زیاد دروغ گفتیم

با آن که امریکا تا یک ماه دیگر به حضور بیست سالۀ نظامی خود در افغانستان خاتمه خواهد داد و بسیاری ها خروج امریکا را یک شکست خوانده اند، سیگار یا ادارۀ بازرس امریکا برای بازسازی افغانستان گفته است که غرور و دروغ دلیل اصلی عدم موفقیت امریکا در افغانستان بوده است.
جان سپکو بازرس ویژۀ امریکا برای افغانستان در تازه ترین اظهارات خود گفته است: من به دو کلمه اشاره می کنم که می تواند افغانستان را توصیف کند،یک غرور ما با این دیدگاه ما می‌توانیم یک کشور ویران را تصاحب کنیم و در مدت زمانی آن را به ناروی کوچک مبدل کنیم و دوم این که ما در قسمت افغانستان زیاد دروغ گفتیم و زیاد فریب دادیم.
وی اظهار داشته است، ما اغراق کردیم و بیش از حد اغراق کردیم، سفیران، جنرالان و همۀ مقامات همیشه به کنگره می‌گفتند: ما در آستانۀ رسیدن به یکپیشرفت هستیم در حالی که ما چندین بار شکست خوردیم و ۳۶۰ درجه چرخش داشتیم. ما مثل یک «فرفره» استیم. مشکل افغانستان همین است.
او از تلاش‌های واشنگتن برای تشکیل یک دولت مرکزی قدرتمند در افغانستان انتقاد کرد: ما به افغانستان آمدیم که یک دولت مرکزی قدرتمند ایجاد خواهیمکرد که توجه مارا متمرکز خواهد کرد و این یک اشتباه بود زیرا ما در این خط کار نکردیم بل زمینه های تقابل را مساعد کردیم که افغانان خود هیچگاه چنین دیدی میان خود نداشتند.
سپکو می‌افزاید که که تلاش های امریکا برای ریشه کن کردن تولید و تجارت غیرقانونی مواد مخدر در افغانستان کاملاً ناکام بود، زیر شعار و برنامۀ ما با عملکرد ما یکسان نبود، آنچه گفتیم عمل نکردیم بل راه دریافت سود و استفاده را به مخالفان دولت افغانستان و کشور های مغرض منطقه که با ما ادعای دوستی دیرینه دارند، نشان دادیم.
جان سپکو اعتراف کرده است و گفته است: آنچه شما در افغانستان می‌بینید مشکل دولت امریکا است، ما یک سیستم نفرت انگیز داریم. ما آنچه را کهامروزدر افغانستان اتفاق افتاده است زمینه سازی کردیم.
این گفته ها در حالی بیان شده است که سیگار در گزارش تازۀ خود خیزش طالبان را یک “بحران وجودی” برای دولت افغانستان تلقی کرده است.
در گزارش تذکر رفته است که دولت افغانستان با یک “بحران وجودی” پس از دو چندان شدن حمله های طالبان پس از توافق دوحه روبروست.
امریکا مطابق توافق نامۀ دوحه موافقت کرد که تمامی نیروهایش را از افغانستان خارج کند با این انتظار که طالبان هم با دولت افغانستان وارد مذاکراتصلح شود مگر طالبان این کار را نکردند.
گزارش سیگار کاملا مشخص کرده است که توافق دوحه، به جای آن که به سمت گفت وگوهای طالبان و کابل برود، باعث تشدید حملات طالبان علیه نیروهای دولتی افغانستان و افزایش تعداد تلفات غیرنظامیان شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید