روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سینما در عصر شاه امان الله خان بنیاد گذاشته شد

افغان فلم آرشیف و گنجینه پربها، بازتاب دهنده افتخارات ملی سیاسی و فرهنگی کشور است که در لابلای صدها و هزاران نوار، اعم از فلم های مستند و داستانی میتوان افتخارات بزرگ دهه ها و سده ها را جستجو کرد بخصوص افتخارات بزرگ استقلال کشور را که در آستانه تجلیل از صد سالگی آن قرار داریم شاه امان الله غازی محصل استقلال و ازادی کشور در طی یک قرن از نخستین بنیانگذاران سیمنا و صنعت فلم و نمایش آن در افغانستان بود.

صحراکریمی رئیس افغان فلم در مورد چنین توضیح داد زمانیکه شان امان الله خان از سفر اروپایی اش به افغانستان برگشت با خودش یک دستگاه سینما توگراف آورد و در قصر پغمان فلم نمایش دادند بدین اساس صدسال قبل از امروز اولین مکانی که در آن فلم به نمایش گذاشته شد قصر تاریخی پغمان بود. بعداً سینما کابل تأسیس شد و مردم به تماشای فلم می رفتند شاه امان الله خان پدر مدرنیزم در افغانستان است. تحولات مدرن در زمان پادشاهی وی در عرصه های مختلف به میان آمد از جمله سینما در همین عصر در افغانستان نهادینه شد و انعکاس دهنده واقعیت های موجود در افغانستان بوده است.

اما به نظر من زبان سینما زبان مستحکم تر و تأثیر گذار تر از زبان تفنگ و جدال است باید خیلی جدی گرفته شود. با تأسف در دهه های اخیر جدی گرفته نشده درصد سال فراز و فرود داشته به رکود مواجه شده و حتا فراموش شده است. در دوره دموکراسی سعی شده سینما دوباره زنده شود.

تلاش خواهم کرد تا به یاری خدا صنعت فلم در افغانستان دوباره زنده شود و سینما به عنوان یک رسانه و بلکه به عنوان زبان مهم بین المللی دستاورد ها و حکایت های مردم افغانستان را به جهانیان روایت کند.

انجنیر لطیف احمدی از پیش کسوتان سینما در افغانستان می گوید:

در آستانه تجلیل از افتخارات صد سالگی استقلال کشور قرار داریم صد سال پیش نوعی روشنگری را میتوان دید که در جامعه ما بوجود آمده بود و آن را مدیون اندیشه های والا و روشن شاه امان الله خان غازی می توان بیان کرد. زیرا بعداً در دوره دموکراسی که آزادی بیان در کشور حاکم شد تغییرات اساسی و محسوسی در کشور رونما گردید سینما هم پابه پای این روشنگری یک تغییر را احساس می کند سینما گران آزاد و چیز فهم ما که سینما گران نو آور هستند و سینمای معنا گرا را خوب می فهمند می دانند که چگونه سینما را با اندیشه های آزادی خواهی، استقلال طلبی و اندیشه های ترقی خواهی شاه امان الله خان وفق بدهند میتوان گفت به اساس همان اندیشه های والای شاه امان الله خان غازی سرخط استواری را در پیشرفت سینمای افغانستان بطور واضح دید بناءً فرا رسیدن ۲۸ اسد یعنی روز
استر داد استقلال کشور را از انگلیس که پابه صدمین سال خود گذاشته به کافه ملت آزادمنش افغانستان بخصوص آزادی خواهان و کسانیکه نو آور و تجدد طلب هستند تبریک و تهنیت می گویم.
 

حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید