روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سیلاب ها در جنوب کشور خسارات جانی و مالی را بر هموطنان ما وارد نمود

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان و یک اداره سازمان ملل در این کشور اعلام کردند که در پی باران‌های شدید و جاری شدن سیل در ولایت‌های قندهار، هلمند و فراه در جنوب افغانستان دست‌کم ۲۰ تن کشته شده‌اند.

دفتر هماهنگی کمک‌های انسان دوستانه سازمان ملل در افغانستان تنها کشته شدگان ولایت قندهار را ۲۰ تن اعلام کرده ولی وزیر دولت در امور رسیدگی با حوادث شمار کشته شدگان در ولایت‌های قندهار، هلمند و فراه را ۱۵ تن اعلام کرده است. این وزارت گفته که ۶ تن در قندهار، هشت نفر در هلمند و یک نفر در فراه کشته شده‌اند.

در خبرنامه این نهاد سازمان ملل نیز آمده که در۳۰ ساعت گذشته در شهر قندهار و همچنین ولسوالی‌های ژری، دامان، ارغنداب، سپین بولدک، تخت‎پل و دند قندهار، حدود ۹۷ میلی‌متر باران باریده که سبب خسارات زیادی در این مناطق شده است.

این نهاد افزوده که قربانیان این حادثه به دلیل سقوط سقف خانه‌ها و گیرماندن خودروهای آنان در سیل جان داده‌اند و تاکنون ۱۰ نفر از جمله چند کودک ناپدید هستند.

براساس اعلام این نهاد سازمان ملل دو هزار خانه در ولایت قندهار تخریب شده‌است، زیر ساختمانها صدمه دیده و تنها در شهر قندهار ۶۰۰ خانه ویران شده‌است.

این سازمان گفت که افراد متضرر به مکان‌های امن، همانند مکتب‌ها، مساجد و بعضی ساختمان‌های دولتی برده شده‌اند. بعضی از ساختمان‌های دولتی در ناحیه شش قندهار آسیب دیده، به برخی اسناد دولتی صدمه رسیده و یا اینکه نابود شده‌اند.

به گفته این نهاد سطح آب در بعضی از ولسوالی‌های قندهار در حال بالا آمدن است.

احمد تمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور  رسیدگی به حوادث نیز به بی‌بی‌سی گفت که در اثر باران‌های شدید  جاری شدن سیل در ۱۱ ولایت افغانستان باعث خسارت جانی و مالی شده است.

او گفت که جاری شدن سیل در ولایت فراه باعث شده که بخشی از شهر تخریب شود. به گفته او نیروهای امنیتی و گروه‌های امداد اکنون در شهر فراه حضور دارند و تاکنون برای ۵۰۰ تن مواد غذایی توزیع شده است.

عظیمی گفت که یک هزار و ۴۰۰ خانه در این شهر کاملاً تخریب شده و افراد متضرر به خانه سایر بستگان شان منتقل شده‌اند.

او گفت که شماری از کودکان به دلیل بارندگی و سردی هوا به بیماری‌هایی مبتلا شده و اکنون در مراکز درمانی تحت درمان هستند.

بر اساس اعلام مسئولان این نهاد در زمستان امسال به دلیل برفباری و باران، ۷۵ تن در سراسر افغانستان کشته، ۴۳ تن زخمی و بیش از هزار منزل مسکونی تخریب شده و یا آسیب دیده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید