روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سید احسان طاهری: امیدواریم مذاکرات رو در رو نقطه آغاز برای ختم جنگ باشد

سرانجام پس از رأی زنی های اعضای شورای رهبری مصالحه فهرست ۲۵۰ نفری هیئت گفتگو کننده حکومت افغانستان در نشست گفتگوهای بین الافغانی با نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر اعلام گردید. ۷۵ تن این نماینده ها از سوی حکومت و ۱۵۰ تن دیگر آن توسط سیاسیون  چهره های با نفوذ جهادی فعالان جامعه مدنی انتخاب شده است و یک رقم قابل ملاحظه شرکت کنندگان این نشست را زنان تشکیل می‎دهند. این هیئت قرار است روز جمعه عازم قطر گردند. تا در نشست رو در روی بین الافغانی که به تاریخ ۱۹-۲۰ اپریل با اشتراک نمایندگان طالبان در دوحه برگزار می‎شود اشتراک نمایند.

سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح با استقبال و ابراز خوشبینی از ترکیب هیئت به خبرنگار روزنامه ملی انیس گفت:

این نشست چتر واحد برای مذاکرات بعدی صلح خواهد بود. خوشبختانه در ترکیب هیئت شورای مصالحه شخصیت های سیاسی جهادی و نمایندگان اقشار مختلف حضور دارند. شورای عالی صلح از این اقدام دولت جمهوری اسلامی افغانستان با تشکیل جمع بزرگ نمایندگان اشتراک کننده در نشست دوحه از آدرس دولت و مردم افغانستان استقبال می نماید. نشست دوحه مذاکرات صلح نه بلکه زمینه ساز و تسهیل کننده مذاکرات بعدی خواهد بود. زیرا مذاکرات صلح باید مشخصاً بین هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان تدویر یابد قبل برآن به یک چنین نشستی جهت تبادل نظر و بحث روی دیدگاه ها نیاز بود که تعیین یک چنین هیئت همه شمول مورد استقبال همه یی مردم بوده اقشار مختلف جامعه اعم از زنان، جوانان، سیاسیون اشتراک فعال دارند.

امید نشست بین الافغانی تفاهم که قرار است ایجاد گردد. قدم های بعدی آن جهت برقراری آتش بس و ختم جنگ و برقراری صلح و ثبات پایدار کمک نماید. همچنان از این نشست امیدواری ها بر این است که نتایج تفاهمی خوبتر نیز داشته باشد.

طاهری افزود:

تعدادی از اعضای شورای عالی صلح افغاستان و معاونیت این شورا شامل ترکیب هیئت می باشد برجستگی عمده در ترکیب هیئت این است که هیئت فراگیر و همه شمول به نمایندگی حکومت افغانستان است.

وی با اشاره به تلاشهای مشخص شورای عالی صلح در راستای برقراری صلح در کشور و ایجاد تفاهم برای گشودن باب مذاکره و تفاهم بین طرف های درگیر جنگ در کشور افزود: مهمترین برنامه را که شورای عالی صلح افغانستان امسال رویدست دارد آغاز مذاکرات صلح بین الافغانی بین دولت و تحریک طالبان است تا معاهده صلح امضا گردد به همین لحاظ سال جدید را سال صلح اعلام کردیم. مذاکرات انشاءالله آغاز شدنی است.

مطمئین هستیم مردم افغانستان هرقدری که به دیده یک همکار نظارت می‎نمایند و اگر اشتباه میداشته باشیم برای ما به صراحت بیان کنند تا به گونه جدی بتوانیم به خواست قاطبه مردم که همانا تأمین صح پایدار است برسیم. شورای عالی صلح افغانستان به مردم عزیز کشور تعهد می نماید. پروسه صلح افغانستان برگرد به عقب نیست، بلکه رفتن به‌پیش است.

طاهری با انتقاد از شدت جنگ و عملیات های بهاری گفت:

بحث آتش بس یکی از اساسی ترین مورد در مذاکرات صلح است. اینکه نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان و شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلان عملیات بهاری طالبان یعنی عملیات الفتح را محکوم نموده و از تمام طرف های درگیر جنگ در افغانستان خواسته که از این فرصت استفاده کرده و مذاکرات بین الافغانی را شروع کنند تازمینه یک راه حل سیاسی در کشور مساعد گردد همچنان اینکه خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان این اعلام طالبان را بی پروایی به خواسته های صلح افغانها دانسته و محکوم کرده است امیدواری شورای عالی صلح براین است که به همکاری حامیان بین المللی و ملی به ختم جنگ و آتش بس پایدار در کشور مؤفق گردیم زیرا به جز ویرانی، قتل و کشتار و مصایب غیر ضروری به مردم افغانستان پیامدی دیگری ندارد. همانگونه که خلیلزاد با تأکید سریعترین راه حل برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان و کاهش خشونت در افغانستان برقراری آتش بس را ضروری دانسته و از رهبری گروه طالبان خواسته تا به نمایندگان خود اجازه دهند که در مذاکرات صلح روی برقراری آتش بس در افغانستان بحث و گفتگو کنند وی وعده داده که به این مسأله پافشاری دارد. همه میدانیم برای ختم جنگ وپروسه صلح دنبال می شود اگر جنگ نمی بود موضوع صلح نیز مطرح نمی شد.

 بناءً با قرار داشتن در حالت جنگ امیدواریم نمایندگان و رهبری طالبان امسال ندای صلح خواهی شان را نیز بلند نمایند
و جنگ را پایان بدهند امید داریم از سوی هر دوجانب (حکومت افغانستان و رهبری طالبان) بحث جنگ در حاشیه قرار بگیرد بحث صلح گفتمان و تفاهم را هم بر اساس هدایات والای دینی و اسلامی و هم بر اساس عنعنات و فرهنگ پذیرفته شده افغانها پیش ببرند تاصدای جنگ خاموش و صدای صلح، اخوت، همپذیری، برای صلح و آشتی تفاهم و شورا رساتر گردد. تا شاهد یک افغانستان با ثبات، امن و آرام باشیم. امید مذاکرات رودررو، نقطه آغاز برای ختم جنگ باشد.

حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید