روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

سفر هیئت افغانستان به هدف پیگیری رویداد های ناگوار اخیر، به ایران 

وزارت امور خارجه افغانستان شنبه با نشر اعلامیه‌ای تایید کرد، هیأت بلندپایه کابل به هدف پی‌گیری«رویدادهای ناگوار اخیر» روز یک‌شنبه به تهران می‌رود.

در این اعلامیه آمده: «این سفر به هدف پرداختن به رویدادهای ناگوار اخیر، جستجوی راه حل برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت و توسعه همکاری‌های همه‌جانبه و مذاکرات پیرامون سند همکاری‌های جامع بین دو کشور، انجام می‌شود».

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «هیئت عالی‌رتبه جمهوری اسلامی افغانستان که در راس آن محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه کشور قرار دارد و شامل نماینده گان هفت وزارت، پنج ریاست مستقل، مشاوریت حقوقی ریاست جمهوری و دفتر شورای امنیت ملی می‌گردد، به جمهوری اسلامی ایران سفر خواهند نمود».

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان شنبه ۲۰ جون به‌مناسبت روز جهانی پناهندگان از دولت این کشور خواست از حقوق پناهندگان و پناهجویان دفاع کند.

این کمیسیون با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «افغانستان، افزون بر چالش‌های بزرگ متفاوت، با بحران پناهندگان و مهاجران نیز درگیر بوده است و هم‌چنان شماری زیاد از تراژیک‌ترین موارد نقض حقوق بشری مانند غرق شدن در آب‌ها، کشتار، توقیف درازمدت در اردوگاه‌ها و… درعرصه مهاجرت و پناهندگی رخ می‌دهند».

هم‌چنان، سفارت امریکا در کابل شنبه ۲۰ جون به‌مناسبت روز جهانی پناهندگان در توییتی نوشت، در کنار مهاجرین افغان که توسط مقام‌های ایرانی مورد سوء استفاده، شکنجه و به قتل رسیده‌اند، ایستاده است.

گفتنی است اخیراً دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند. هنوز پرونده هر دو حادثه بسته نشده است.

این رفتار نیروهای ایرانی با مهاجرین افغان که اکثرا کارگران بودند، اعتراضات گسترده افغان‌ها علیه برخوردهای دولت ایران در شهرهای مختلف افغانستان را برانگیخت.

شماری از شهروندان افغانستان هفته گذشته در شهرهای کابل، هرات، مزارشریف، جلال‌آباد، فراه، لشکرگاه و هلمند علیه برخوردهای دولت ایران با پناهجویان افغان تجمع اعتراضی برپا کردند و در برخی شهرها عکس‌های خمینی، خامنه‌ای، حسن روحانی و هم‌چنان پرچم رژیم ایران را به آتش کشیدند.

پس از اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف افغانستان علیه دولت ایران، سرانجام این اعتراضات به اروپا و امریکا نیز رسید.

افغان‌های مقیم اروپا اخیراً در شهرهای پاریس، فرانکفورت، برلین و لندن علیه برخوردهای دولت ایران با پناهجویان افغان تظاهرات کردند و خواهان عدالت شدند.

روز یک‌شنبه ۱۴ جون ۲۰۲۰ تظاهرات افغان‌ها در شهرهای لندن بریتانیا و واشنگتن امریکا برگزار شد؛ این معترضان شعارهای ضد دولت ایران سر می‌دادند و تاکید کردند که برای قربانیان افغان در ایران عدالت می‌خواهند.

در همین حال، وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اعتراضات، سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد، اما وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد، هر شهروند افغان بر اساس قوانین و حقوق شهروندی حق دارد اقدام به برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز کند. هرگاه رفتار تظاهرکنندگان منجر به بی‌نظمی و اخلال در اجرای قوانین گردد از سوی نهادی مؤظف، مورد پی‌گرد قانونی قرار خواهند گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید