روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سفر مایک پمپئو به عراق

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، در پی سفر غیرمنتظره خود به بغداد اعلام کرده که درباره امنیت نیروهای امریکایی در این کشور و وضعیت شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران به طور جداگانه با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق گفتگو کرده است.

مایک پمپئو شبانه و تحت تدابیر امنیتی شدید به عراق سفر کرد. او پس از ترک عراق به خبرنگاران همراه خود گفت که هدف از این سفر مطلع کردن مقامات ارشد عراق از “جریان تهدیدات افزایش یافته است که ما دیده ایم.”

وزیر امور خارجه امریکا درباره تهدیدات نظامی منتسب به حکومت ایران جزئیاتی بیان نکرد اما گفت واشنگتن درباره “حمله قریب الوقوع” نیروهای تحت امر ایران “اطلاعات مشخصی” داشته است.

او گفت امریکا از حاکمیت ملی عراق حمایت می کند و افزود: “ما نمی خواهیم کسی در امور داخلی آنها دخالت کند، به خصوص با حمله به کشورهای دیگر در عراق.”

به گفته پمپئو، نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق پذیرفته اند که مسئولیت کشور خود در تأمین امنیت نیروها و مراکز امریکایی را جدی تلقی می کنند.

کاخ سفید یکشنبه گذشته اعلام کرد که در واکنش به “تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده ایران” ناوگروه “یواس‌اس آبراهام لینکلن” و یک یگان بمب افکن را به خلیج فارس فرستاده
است.

بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) روز سه شنبه هفت می به خبرگزاری رویترز گفت که یگان بمب افکن اعزامی، شامل بمب افکن ستراتژیک بوئینگ بی-۵۲ نیز می شود.

رویترز به نقل از منابع ناشناس خود گزارش داد که چهار فروند بمب افکن غول پیکر بی-۵۲ قرار است که به منطقه خلیج فارس فرستاده شوند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به تقویت نیروهای امریکایی در خلیج فارس گفته است: “اگر ایالات متحده و نوچه‌هایش احساس ناامنی دارند، به دلیل این است که مردم منطقه از آنها بیزارند. متهم کردن ایران، این وضعیت را تغییر نخواهد داد.”

بنا بر گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
ظریف افزود: “ما مقاومت می‌کنیم اما به دنبال جنگ نیستیم. باورمان این است که رئیس جمهور ترامپ خواهان جنگ نیست اما کسانی وجود دارند که برای جنگ فشار می‌آورند. من فکر نمی‌کنم که این اتفاق بیفتد.”

خبر سفر مایک پمپئو به عراق در حالی اعلام شد که تنش بین ایران و امریکا افزایش پیدا کرده است. دولت ایران می گوید قصد دارد روز چهارشنبه ۱۸ ثور در نامه‌ای به کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای (برجام) تصمیم خود برای کاهش تعهداتش در قبال این توافق را اعلام کند.

مایک پومپئو پیشتر هم گفته بود که ایالات متحده که شاهد افزایش تحرکات ایران در منطقه بوده‌اند و اعزام ناوگروه آبراهام لینکلن به خلیج فارس به همین دلیل است.

او تأکید کرد که هر حمله‌ای به منافع امریکا در منطقه را از چشم ایران می‌بیند و افزود حتی اگر گروه‌هایی مانند حزب‌الله (لبنان) یا حوثی‌ها (یمن) چنین اعمالی انجام دهند امریکا، ایران را مقصر
می‌داند.

پاتریک شاناهان، وزیر موقت دفاع امریکا، هم روز دوشنبه در توییتی نوشت که اعزام این ناوهواپیمابر و گروهی از بمب افکن ها به ناحیه تحت مسئولیت سنتکام که “من تأیید کردم جابجایی خردمندانه نیروها در واکنش به نشانه های قطعی تهدیدی از سوی نیروهای رژیم ایران است.”

او افزود: “ما از رژیم ایران
 می خواهیم به همه تحریک ها پایان دهد. ما رژیم ایران را مسئول هر گونه حمله ای به نیروهای امریکایی یا منافع امریکا می دانیم.”

ممکن است شما دوست داشته باشید