روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

سفرهای که مملو از دستاورد بود

محمد اشرف غنی رئیس ‌جمهوری اسلامی افغانستان در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی روز جمعه ۱۸عقرب به ولایت‌های دایکندی و بامیان سفرکرد.

آقای غنی در این سفر در ولایت دایکندی پروژه‌های تولید برق سولری، شبکه انتقال و توزیع برق شهر نیلی، سرک داخل شهر نیلی و آب‌گیری «بند سوختوک» را افتتاح کردند.

جاده داخل شهر نیلی ۹کیلومتر طول دارد که قرار است به مدت ۱۸ ماه آینده به اکمال برسد.

آب بند برق «سوختوک» که از «دریای لزیر» تأمین می‌گردد
 و کار ساختمانی بدنه بند
و پاورحوض آن به اکمال رسیده کار نصب دو توربین تولید برق با ظرفیت مجموعی تولید ۷۰۰ کیلووات برق، در این بند نیز
 به زودی آغاز می‌گردد.

اکمال پروژه تولید ۵.۵میگاوات برق سولری ولایت دایکندی که بیش از ۱۳میلیون دالر هزینه برمی‌دارد، از بودجه انکشافی حکومت تأمین می‌گردد. با تکمیل این پروژه ۱۴۰هزار مشترک در شهر نیلی و ولسوالی‌های اشترلی، شهرستان و میرامور از انرژی برق مستفید خواهند شد.

رئیس ‌جمهور غنی در این سفر وضعیت امنیتی دایکندی را مورد ارزیابی قرار داده برای تأمین امنیت مناطق آسیب‌پذیر ولایت دایکندی از استقرار یک واحد نظامی اردوی ملی نیز خبر دادند.

رئیس ‌جمهور عصر روز جمعه به ولایت بامیان رسیدند. در این سفر به ولایت بامیان، سنگ تهداب سب استیشن برق ولایت بامیان گذاشته شد و  جاده دوشی بامیان نیز افتتاح گردید.

همچنان در این سفر سنگ تهداب سه پروژه بزرگ برق‌رسانی در بامیان توسط  رئیس ‌جمهور کشور گذاشته شد.

این پروژه‌ها شامل سب استیشن ۲۰/۲۲۰ کیلوولت، تمدید لین انتقال۲۲۰ کیلوولت از دوشی تا بامیان و شبکه توزیعی برق برای ۲۰هزار مشترک در مرکز ولایت بامیان می‌باشد.

پروژهای متذکره که نزدیک به ۸۰میلیون دالر هزینه برمی‌دارد از سوی بانک انکشاف آسیایی تمویل می‌گردد.

رئیس جمهور غنی هنگام گذاشتن سنگ تهداب سب اشتیشن بامیان گفت: «برق زیربنای زیربناهاست و با تکمیل این پروژه‌ها امکان توسعه زراعت، صنعت، ترانسپورت و تغییرات بنیادی در زندگی مردم بامیان و دایکندی فراهم می‌گردد.»

جاده بامیان دوشی که چیزی درحدود ۱۵۲کیلومتر طول دارد قرارداد کار این پروژه در ماه عقرب سال ۱۳۹۴ میان وزارت مالیه، وزارت فواید عامه و بانک جهانی به ارزش ۲۵۰میلیون دالر به امضا رسید. البته ترمیم تونل‌های سالنگ نیز شامل این بودجه بود.

جاده بامیان دوشی که مناطق مرکزی افغانستان را به شمال کشور وصل می‌سازد، در صورت مشکلات در تونل‌های سالنگ می‌تواند به عنوان یک راه بدیل نیز مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس ‌جمهور غنی در سفری که در سال ۲۰۱۶ (۸ سنبله ۱۳۹۵) به بامیان داشت، میدان هوایی بامیان و جاده بامیان- میدان را افتتاح کرده بود. به تعقیب آن در ۲۸ ثور سال ۱۳۹۶ رئیس ‌جمهور غنی در یک سفر دیگر جاده یکه‌ولنگ دره صوفرا افتتاح کرده بود. این جاده که ۱۷۸کیلومتر طول دارد مرکز کشور را با شمال کشور متصل ساخته از این طریق شمال را به جنوب نیز وصل می‌سازد.

هزینه این جاده ۲۴۰میلیون دالر پیش‌بینی شده که آن را بانک انکشاف آسیایی تمویل می‌کند.

علاوه بر این، شاه‌حسین مرتضوی؛ سخنگوی ریاست جمهوری از منظوری ۹ جاده دیگر در نقاط مختلف هزاره‌جات خبر داده بود.

سفر رئیس ‌جمهور غنی به مناطق مرکزی در حالی صورت گرفت که پیش از آن حامد کرزی رئیس ‌جمهور پیشین افغانستان در سیزده سال زعامت‌اش، فقط یک‌بار در تابستان سال ۱۳۸۷ برای بهره‌برداری جاده بامیان ‌یکه‌ولنگ به این ولایت رفته بود و در آن سفر اعمار میدان هوایی شیبرتو را وعده سپرده بود؛ که در حد یک وعده باقی ماند بود.

 احمد نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید