روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سرور دانش: کمیسیون مستقل انتخابات یک طرزالعمل جامع را که پاسخگوی تمام مشکلات احتمالی باشد تهیه و در دسترس قرار خواهد داد

جان آر باس سفیر ایالات متحده آمریکا، نیکولاس‌کی سفیر بریتانیا، نیکولاج پیترسون سفیر دانمارک، نیکولا گوردن اسمیت سفیر استرالیا، توبی لانزر معاون نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، کورنیلیوز زمیرمان نماینده ملکی ناتو، آندرس بارنیکول شارژدافیراتحادیه اروپا در افغانستان،کیچی هارا شارژدافیرسفارت جاپان، نیناهوری سکرتر اول سفارت جرمنی  روزپنجشنبه  با سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور دیدار و گفتگو کردند.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور از همکاری‌های جامعه جهانی و کشورهای دوست از حکومت و مردم افغانستان، مخصوصا حمایت همه جانبه آنان از پروسه انتخابات پارلمانی افغانستان ابراز رضایت و قدردانی کرد.

سرور دانش از آمادگی حکومت افغانستان برای تأمین امنیت انتخابات و برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده اطمینان خاطر داد و افزود که حکومت افغانستان در راستای برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و آزاد با کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان همکاری همه جانبه دارد.معاون دوم رئیس جمهور با بیان اینکه حکومت افغانستان و کمیسیون‌های انتخاباتی برای رسیدگی به مشکلات احتمالی آمادگی کامل دارند ابراز امیدواری کرد که کمیسیون مستقل انتخابات یک طرزالعمل جامع را که پاسخگوی تمام مشکلات احتمالی باشد تهیه و در دسترس قرار خواهد داد.

وی در همین زمینه تأکید کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان براساس احکام قانون، باید فعالیت های خودش را به صورت جدی آغاز نماید تا از روند برگزاری انتخابات، نظارت کامل و جدی صورت بگیرد. 

سرور دانش از جامعه جهانی نیز درخواست کرد که ناظرین انتخاباتی‌شان در فرایند انتخابات پارلمانی افغانستان حضور و فعالیت مؤثر داشته باشند. وی گفت که حکومت افغانستان وکمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان از نظارت ناظرین جامعه جهانی، احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و انتخاباتی برای نظارت از برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در افغانستان استقبال می کنند و نسبت به آن تأکید دارند.سفرا و نمایندگان جامعه جهانی دراین دیدار از برگزاری انتخابات پارلمانی پیش رو در افغانستان اعلام حمایت همه جانبه کردند و نسبت به برگزاری انتخابات شفاف و قابل قبول با استفاده از سیستم بایومتریک تأکید ورزیدند.

سفرا و نمایندگان جامعه جهانی برگزاری موفقانه انتخابات پارلمانی افغانستان را یک زمینه خوب و امیدوار کننده برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده عنوان کردند و جلب اعتماد شهروندان را در فرایند انتخابات پیش رو مهم و تعیین کننده خواندند.

دیدار کنندگان استفاده از سیستم بایومتریک را در افزایش شفافیت و سلامت انتخابات پارلمانی مؤثر ارزیابی کردند و در مورد آمادگی کمیسیون های انتخاباتی برای بروز برخی از مشکلات احتمالی در فرایند انتخابات نیز تأکیدورزند.

ممکن است شما دوست داشته باشید