روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سرور دانش در اولین جلسه کمیته اضطراری مقابله با ویروس کرونا  مبارزه با شیوع کرونا را در صدر همه اولویت های کشور مطرح کرد

اولین جلسه کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تحت ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری و رئیس این کمیته قبل از ظهر دیروز با حضور اعضای کمیته و نمایندگان سکتور خصوصی در صدارت عظمی برگزار شد.

کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا براساس حکم شماره ۳۸ مورخ ۲۶/۱۲/۱۳۹۸ رئیس جمهور غنی برای مدیریت امور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و عضویت نمایندگان با صلاحیت ادارات مربوطه ایجاد شده است.

استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و رئیس کمیته اضطراری مقابله با ویروس کرونا خواهان بسیج عمومی مردم و دولت برای پیشگیری از شیوع کرونا در کشور گردید و مبارزه با شیوع کرونا را در صدر همه اولویت های کشور مطرح کرد.

معاون رئیس جمهور هم چنین اظهار داشت که نقش همه مردم و نهادها به خصوص رسانه ها در امر آگاهی دهی عمومی بسیار مهم است و باید رسانه ها در این امر سهم عمده بگیرند.

استاد سرور دانش هم چنین در زمینه نگرانی های به وجود آمده در مورد کمبود مواد ارتزاقی و گران فروشی ها و نیز سودجویی عده ای از بازاریان اطمینان داد که مواد ارتزاقی به اندازه کافی وجود دارد و از امروز توزیع مواد به قیمت های معمولی آغاز خواهد گردید و مردم نباید نگران باشند.

در این جلسه وزیر صحت عامه افغانستان پلان عمل ملی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را ارائه کرد. در این پلان عمل، موضوع غربالگری و شناسایی افراد مشکوک، مراقبت های صحی هماهنگی و بسیج عمومی برای جلوگیری از شیوع کرونا، عرضه خدمات صحی و ارتقای ظرفیت و تجهیزات صحی مورد بررسی قرار گرفت. مطابق این پلان عمل، ایجاد ممانعت برای ورود ویروس کرونا در بدنه جامعه، شناسایی سریع افراد مبتلا به کرونا و ایجاد فاصله ها در روابط اجتماعی و جلوگیری از تجمعات از شیوه های اساسی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مطرح شده است.

اعضای جلسه در تمام موارد ذکر شده در این پلان عمل، نظرات کار شناسی و پیشنهادات شان را مطرح کردند و آن را به تفصیل مورد بحث قرار دادند.

در این جلسه رسیدگی لازم در مورد سرحدات غربی کشور، چگونگی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ولایت هرات و چگونگی مدیریت عودت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت. وزیر صحت عامه و معین وزارت مهاجرین و عودت کنندگان گزارش های لازم را در این موارد به این جلسه ارائه کردند. به گفته وزیر صحت عامه آمادگی های لازم برای جلوگیری و مبارزه با شیوع ویروس کرونا با همکاری اداره محلی هرات در این ولایت صورت گرفته است و تا هم اکنون به تعداد ۲۰۰ بستر برای تداوی و مراقبت بیماران مبتلا به کرونا در هرات تهیه شده که در روز های پیش رو به تعداد ۵۰۰ بستر افزایش خواهد یافت.

در این جلسه فیصله شد که ولایت هرات از لحاظ رسیدگی و مبارزه با شیوع کرونا در اولویت اول قرار داده شود و برای جلوگیری از تجمعات در برخی از ادارات پر رفت و آمد این ولایت به اداره محلی ولایت هرات در بخش تعطیلی یا تدابیر دیگر صلاحیت کامل داده شود.

همچنین فیصله شد که به خاطر برخی تصمیمات عاجل و لازم در سطح بزرگتر به زود ترین فرصت یک جلسه ویدئوکنفرانس با حضور رئیس جمهور و دیگر مقامات حکومت افغانستان با مقامات اداره محلی گرفته شود تا تصیممات و اقدامات اساسی در زمینه مبارزه با شیوع کرونا و مبارزه با آن در سطح ولایت هرات گرفته شود.

همچنین برای چک و بررسی مهاجرینی که از ایران وارد کشور می شوند، از جانب مقامات ذی ربط به تفصیل در جلسه معلومات ارایه شد و در زمینه برای چگونگی مدیریت ورود تعداد زیادی از مهاجرین از کشور ایران، شناسایی افراد مشکوک و قرنطین آنان و توزیع سیمکارت خاص برای پیگیری بعدی و ارتباطات با آنان در مراحل بعدی هدایات لازم داده شد.

همچنین فیصله شد که در مورد مسایل مالی مورد نیاز برای مبارزه با شیوع کرونا و مراقبت های صحی لازم از تمام ظرفیت ها استفاده شود و وزارت مالیه باید در این مورد همکاری جدی را انجام دهد و نیز تأکید شد که در مورد مسایل تدارکاتی مربوط به مبارزه با کرونا به طور استثنایی و ویژه برخورد شود.

همچنین به وزارت صحت عامه هدایت داده شد که پیشنهادات خود را در مورد چگونگی همکاری وزارت های دفاع، داخله و امنیت ملی به صورت مکتوب به این کمیته ارائه کند تا از هم اکنون تدابیر لازم گرفته شود.

به اداره سره میاشت نیز هدایت داده شد که اقدامات خود را در مورد مبارزه با شیوع ویروس کرونا در هماهنگی با وزارت صحت عامه انجام بدهد و در قسمت راه های کمک رسانی به مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح دولت نیز طرح لازم را ارائه کند.

هم چنین فیصله شد که ارگان های محل، وزارت داخله و شاروالی ها حکم مطرح شده در مورد مسدود کردن مراکز تعلیمی، ختم و فاتحه، محافل عروسی، حمام های عمومی، حوض های آب بازی و دیگر مکان های مورد تجمع عمومی را، به صورت فوری و عملی تطبیق کنند.

برای مرخصی کارمندان مسن ادارات دولتی و چگونگی تنظیم ساعات کاری در ادارات عامه نیز فیصله شد که در جلسه بعدی این کمیته، با حضور کمیسیون اصلاحات اداری و وزارت کار و امور اجتماعی تصامیم لازم اتخاذ شود.

در جلسه همچنین در رابطه به موضوع بلند بردن سطح آگاهی عامه برای مبارزه با شیوع کرونا نیز هدایات لازم صادر شد. براساس فیصله جلسه، شرکت های مخابراتی باید در هماهنگی با وزارت صحت عامه پیام های آگاهی دهی شان را به مردم آغاز کنند و همچنین کنفرانس های مطبوعاتی و آگاهی دهی وزارت صحت عامه از طریق رسانه های جمعی به صورت مرتب ادامه پیداکند. رادیو و تلویزیون ملی نیز موظف شد که در زمینه آگاهی دهی اقدام لازم را انجام بدهد و همه ادارات دولتی باید آگاهی دهی عامه را در خصوص مبارزه با شیوع این ویروس، در وبسایت های شان نشر کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید