روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سرمنشی عمومی ناتو: خروج از افغانستان به نتیجه‌ روند صلح بستگی دارد

استولتنبرگ دیروز پیش از برگزاری نشست وزیران خارجه‌کشورهای عضو ناتو در بروکسل گفته است که ناتو و ایالات متحده‌ امریکا از نزدیک باهم کار می‌کنند و در مورد حضور آینده ‌شان در افغانستان نیز مشترکا تصمیم خواهند گرفت.

ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو می‌گوید که تا کنون هیچ تصمیمی در مورد خروج از افغانستان گرفته نشده است زیرا این امر به نتیجه‌  روند صلح در افغانستان بستگی دارد.

او افزوده است: «ناتو با ایالات متحده‌ی امریکا از نزدیک کار می‌کنند، پیام تمام متحدان ناتو به‌شمول امریکا این است که ما باهم کار کرده‌ایم و در مورد حضور آینده‌  خود باهم تصمیم می‌گیریم. ما بیشتر از ضرورت در افغانستان نمی‌مانیم»

سرمنشی ناتو در بخشی از سخنانش همچنان گفته که بهترین راه برای رسیدن به یک راه حل مذاکرات صلح‌آمیز این است که به گروه طالبان پیام داده شود که آن‌ها در میدان جنگ برنده نخواهند شد. به گفته‌ او این تنها دلیلی است که ناتو نیروهای افغان را آموزش داده و از آن‌ها حمایت می‌کند.

 استولتنبرگ علاوه کرده است: «ما نیروی کافی را دور میز مذاکره فراهم می‌کنیم و امیدواریم که بتواند ما را کمک کند تا به یک راه حل مذاکرات صلح‌آمیز برسیم، راهی که ما را اجازه دهد تا میزان حضور خود در افغانستان را کاهش دهیم.»

به گفته‌ی او، هیچ صلح پایداری در افغانستان تأمین نخواهد شد مگر این‌که افغان‌ها خود باهم آشتی کنند. او تأکید کرده است که حکومت افغانستان باید بخشی از این آشتی باشد.

سرمنشی ناتو در مورد حضور گروه داعش نیز گفته است که این گروه در بسیاری نقاط جهان وجود دارد اما بیشتر در افغانستان دیده می‌شود.  استولتنبرگ در عین حال بر ضرورت مبارزه با داعش و تروریسم در نقاط مختلف جهان تأکید کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید