روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سخنگوی وزارت معارف: در برنامه اقرأ فعالیت های وزارت معارف نتیجه محور خواهد بود

به تازه گی بانک جهانی ۲۹۸ میلیون دالر را در بخش توسعه معارف افغانستان کمک کرده است خبرنگار روزنامه ملی انیس مصاحبه ای را با نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف کشور در این زمنیه انجام داده که نشر می گردد.

در نخست نوریه نزهت گفت: کمک ۲۹۸ میلیون دالر از سوی بانک جهانی برای توسعه معارف افغانستان صورت گرفته است که این پول در بخش‌های چون اعمار مکتب و ارتقای کیفیت معارف در کشور هزینه می شود.

خانم نزهت افزود: رئیس جمهور محمد اشرف غنی در برنامه زنگ مکتب یا آغاز سال تعلیمی مکتب مناطق سردسیر وعده سپرد که در جریان دو سال آینده ۶۰۰۰ باب مکتب در بخش های روستایی کشور اعمار خواهد شد.

از جمله ۶ هزار باب مکتبی که رئیس جمهور کشور برای ساخت آن وعده سپرده بود ۱۹۴۶ باب آن از طریق برنامه اقرأ ” اصلاح کیفیت معارف” تمویل می گردد.

این مکاتب با هزینه ۱۷۵ میلیون دالرامریکایی  در ولایت های کابل   ارزگان ، زابل ، بادغیس، بلخ ،پکتیکا  خوست، غزنی، فاریاب ، لوگر، ننگرهار  نورستان، هرات، هلمند، وردک  کندهار و کندز اعمار می شود.

از جمله تعمیر های که قرار است برای مکاتب ۱۷ ولایات کشور اعمار شوند ۱۰۴۳ باب مکتب دارای ۶ صنف  ۳۹۷ باب مکتب دارای هشت صنف  ۳۰۲ باب مکتب دارای ده صنف، و ۲۰۲ باب مکتب دارای دوازده صنف می باشند که با دیزاین های مختلف با استفاده از مواد محلی اعمار خواهند شد.

علاوه از اعمار ۱۹۴۶ باب مکتب  برای ۳۲۳ باب مکتب دیگر از طریق برنامه اقراء صنف‌های اضافی اعمار می شود و نیز برای ۳۷۷ باب مکتب در چهارچوب این برنامه ملحقات” چاه‌های آب آشامیدنی و دیوارهای احاطوی” ساخته می شود.

پلان تفصیلی مکاتب باقی مانده شامل  نوعیت، جنسیت و موقعیت  از سوی وزارت معارف کشور تهیه و به وزارت های احیا و انکشاف دهات و شهرسازی و مسکن افغانستان فرستاده شده است.

برنامه اقراء در مدت پنج سال آینده فعالیت‌های نتیجه محور قابل ملاحظه‎ای را تحت پوشش خود قرار می دهد.

به گفته سخنگوی وزارت معارف،افزایش شمولیت دختران در مکتب و تضمین ادامه تعلیم آنها، تطبیق صنوف محلی و ستراتیژی‌های مالی تقاضا- محور، نظارت و گزارش­دهی از تطبیق برنامه مطابق به زمان تعیین شده به اساس نتایج صورت خواهد گرفت یعنی در این برنامه تمام فعالیت‌های وزارت معارف نتیجه محور خواهد بود نه فعالیت محور.

دسترسی متوازن به خدمات اساسی تعلیمی،اعطای کمک‌ها به مکاتب به منظور افزایش دسترسی و شمولیت در مکتب،معیاری ساختن صنوف محلی  بهبود همآهنگی تطبیق صنوف محلی و توسعه آنها،بهبود و ارتقای شرایط یادگیری،بهبود نصاب تعلیمی و انکشاف مواد درسی،ارتقای ظرفیت پلانگذاری و بهبود شفافیت در سکتور تعلیم و تربیه،بهبود کیفیت ارقام احصایوی (جمع آوری و گزارش دهی) و بهبود سیستم معلوماتی از جمله برنامه های اقرا در سطح وزارت معارف کشور می‎باشد.

هم چنان تجهیزات تکنالوژی معلوماتی، ارتباطات و زیربناها،تأمین حمایت های تخنیکی برای وزارت معارف،استخدام کارمندان تخنیکی و استخدام مشاورین بین المللی از میان برنامه‌هایی است که تحت پوشش برنامه اقراء قرار دارند.

 از میان ۲۹۸ میلیون دالر کمک شده برای توسعه معارف افغانستان   ۱۰۰ میلیون دالر آن توسط  بانک جهانی، ۱۰۰ میلیون دالر از سوی صندوق بازسازی افغانستان و ۹۸ میلیون دالر توسط برنامه مشارکت جهانی برای معارف پرداخت می گردد.

گفتنی است که تفاهم‌نامه برنامه اقراء میان وزارت معارف کشور و بانک جهانی به هدف اصلاح کیفیت معارف افغانستان به ارزش ۲۹۸ میلیون دالر به امضا رسید.

قابل یادآوریست که تفاهم‌نامه یادشده با حضور داکتر همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد رئیس جمهور در بخش مالی و زیربناها، داکتر محمد میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف و شوبهم چوهدری رئیس بانک جهانی در افغانستان به تاریخ اول عقرب در مرکز رسانه‌های حکومت به امضا رسید.

خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید