روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

زندگانی حضرت محمد(ص) شرح مختصر تواریخ و ارقام

از سیرت النبی(ص) بر می آید که پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد(ص) جهت ارشاد و تبیلغ بعد از آنکه به پیغمبری مبعوث می شود تکالیف قراوان را قبول فرموده تا جامعه انسانی اصلاح شود و مسلمانان در خیر، فلاح صلح، عدالت و ترقی زندگی نمایند.

الف- دید مختصر: حضرت رسول اکرم(ص) به روز دوشنبه ۱۲ ربیع الاول ۵۷۰م در شهر مکه مکرمه متولد گردیده است. قبل از تولد شان پدرش عبدالله بن عبدالمطلب وفات کرده بود. اولین زنی که یک هفته پس از مادرش به آن حضرت شیر داد ثوبیه کنیز ابولهب بود و بعداً حلیمه سعدیه بنت ابو ذویب به شیردهی آن حضرت(ص) مشرف شد.

حضرت محمد(ص) برادر و خواهر نسبی نداشت. آن حضرت(ص) یک برادر رضایی به نام عبدالله بن حارث و دو خواهر رضاعی به نام های انیسه بنت حارث و خدامه یا جذامه بنت حارث داشت.

ب- حضرت محمد(ص) شش ساله بود که مادرش بی بی آمنه وفات کرد. بعد از آن سرپرستی شان را بابایشان عبدالمطلب بدوش گرفت. آن حضرت(ص) هشت سال و دوماه و ده روز، عمر داشت که پدر کلانش وفات کرد.

بعد از وفات پدرکلانش (عبدالمطلب) سرپرستی آن حضرت(ص) را کاکایشان ابوطالب به عهده گرفت.

اولین زنی که محمد(ص) با آن ازدواج کرد خدیجه الکبری(رض) بود. جناب حضرت محمد(ص) ۲۵ ساله و بی بی خدیجه ۴۰ ساله بود که باهم ازدواج نمودند. البته که بی بی خدیجه زن بیوه پاک امن و شریف بود که با جناب شان نکاح و ازدواج کردند.

حضرت محمد(ص) سه پسر به نام های قاسم، عبدالله، ابراهیم و چهار دختر به نام های زینب، رقیه، اُم کلثوم و بی بی فاطمه داشت.

تمامی اولادهای آن حضرت(ص) در زمان حیات شان وفات کردند به جز بی بی فاطمه که ۶ ماه بعد از وفات رسول الله وفات نمودند.

حضرت محمد«ص»۹ کاکا به نام های (حارث، زبیر، ابوطالب حمزه، ابولهب، غیداق، مقوم
فراء، عباس، داشت که از جمله عباس(رض) و حضرت حمزه صحابی بودند.

حضرت محمد(ص) به سن ۴۰ سالگی به پیغمبری مبعوث شد که مطابق به ۱۷ رمضان المبارک (۶۱۰م) بود. تاریخ دقیق آن روز دوشنبه چهل سال تمام شش ماه و دوازده روز به حساب سال قمری بود. در ماه مبارک رمضان، اولین آیت های مبارک قرآن کریم که به پیغمبر(ص) از جانب خداوند پاک ذریعه حضرت جبرئیل نازل شد پنج آیت سوره اقرأ بود.۱۰ سال در مدینه منوره ارشاد و مردم را به دین مبارک اسلام دعوت نمود. اولین کسانی که بر آن حضرت(ص) ایمان آوردند حضرت ابوبکر صدیق(رض)، حضرت عثمان(رض)، حضرت بی بی خدیجه، حضرت علی(ک) و زید بن حارث بودند.

بعد از بعثت، مشقت ها و تکلیف های زیادی را متحمل شدند از جمله در جنگ احد و در طائف تکالیف فراوان دیدند.

حضرت محمد(ص) ۱۳ زن داشت که با ۱۱ تن آنها عروسی کردند و دو تن آنها قبل از عروسی وفات کردند، به شرح ذیل (سیده خدیجه الکبری «رض» بنت خویلد، سیده عایشه صدیقه(رض) بنت ابی بکر صدیق(رض) سیده حفصه(رض) بنت سیدناعمر فاروق(رض) سیده ام حبیبه(رض) امله بنت ابی سفیان(رض)، سیده سوده بنت زمعه، سیده سلمه بنت سهیل
سیده زینب بنت خزیمه، سیده زینب بنت جحش، سیده جویره بنت حارث، سیده صفیه بنت حی سیده میمونه بنت حارث.

 شجره پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد(ص): حضرت محمد(ص) بن عبدالله بن عبدالمطلب، بن هاشم، بن عبدمناف، بن قصی، بن کلاب، بن مره بن تصب، بن لوی، بن غالب بن فهر «که به قریش مشهور بود» بن مالک، بن النضر، بن کنانه، بن خزیمه، بن مدرکه، بن الیاس، بن مضر، بن نزار، بن معد، بن عدنان بن اسماعیل بن ابراهم(ع).

مادر آن حضرت، بی بی آمنه بنت وهب، بن عبدمناف، بن زمره بن، کلاب که با حضرت محمد(ص) در نسب پدری شان شامل می شود.

حضرت محمد(ص) بعد از ۶۳ سال حیات پربار و مبارک بالاخره به روز دوشنبه سال ۱۱ هجری مصادف به ۶۳۲م از جهان فانی رحلت نمود.

عبدالهادی قریشی

ممکن است شما دوست داشته باشید