روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

زنان باید محور اصلی پروسه صلح باشند

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که زنان باید محور اصلی گفتگو‌های صلح باشند و نباید در نتیجه مذاکرات صلح، درخواست قربانیان برای عدالت زیر پا شود.
این کمیسیون دیروز (دوشنبه، ۱۸ حوت) در یک اعلامیه‌ای می‌گوید که زنان باید در تمام پروسه صلح، اعم از تصمیم سازی، برنامه ریزی، جریان مذاکرات و اجرای توافقنامه صلح، حضور داشته و نگرانی‌ها، خواسته‌ها و پیشنهادات شان در نظر گرفته شود.
به نقل از این اعلامیه، کمیسیون حقوق بشر از طرفین مذاکره کننده شورای عالی مصالحه، فعالان حقوق بشر، جامعه مدنی و جامعه جهانی می‌خواهد که به صدای زنان افغان گوش داده شود و به خواسته‌های آنان در مورد نقش شان در روند صلح و نگرانی‌های آنان در باره پیامد‌های آن به طور جدی توجه شود.
این کمیسیون می‌افزاید که ارزش‌های حقوق بشری، حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان، اصل انتخابات آزاد و عادلانه به منظور شرکت شهروندان به ویژه زنان برای تعیین سرنوشت خویش، اصول غیر قابل معامله اند و باید طرف‌ها آن را به عنوان خطوط اساسی مصالحه در جریان مذاکرات صلح در نظر بگیرند.
در همین‌حال، این کمیسیون از سازمان ملل متحد و جامعه جهانی می‌خواهد تا بر حفظ و گسترش امکان دسترسی مردم افغانستان به حقوق بشری‌شان تأکید و از حقوق اساسی مردم افغانستان از جمله حقوق زنان، حقوق کودکان و سایر اقلیت‌ها دفاع و حمایت کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید