روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

زلمی خلیلزاد در دیدار با رئیس جمهوری غنی: موضوع حکومت موقت به گونه کامل نا درست است و در این صحبت ها هیچگونه بحثی روی آن صورت نگرفته است

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا در خصوص صلح افغانستان شام روز یکشنبه  جزئیات گفتگوها در دوحه پایتخت قطر با طالبان را با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و سایر اعضای حکومت شریک ساخت.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، داکتر خلیلزاد با ارائه معلومات به مقامات حکومت افغانستان، معلومات نادرست و شایعات نشر شده از سوی رسانه های داخلی و بین المللی در خصوص مذاکرات با طالبان در دوحه را رد کرد و گفت که در مورد ساختار نظام آیندۀ افغانستان با طالبان هیچگونه گفتگو و بحثی صورت نگرفته است.

وی افزود : موضوع حکومت موقت به گونه کامل نادرست است و در این صحبت ها هیچگونه بحثی روی آن صورت نگرفته است و در صلاحیت و مسوولیت من هم نمی آید، موضوع صلاحیت من این است که تنها زمینۀ مذاکرات بین الافغانی را فراهم کنم.

داکتر خلیلزاد خاطرنشان کرد که با طالبان تنها روی مسئله آتش‌بس بحث کرده است ، اما تا هنوز در این خصوص کدام پیشرفتی صورت نگرفته است.

داکتر خلیلزاد گفت که در مذاکره با طالبان، امریکا با تاکید گفته است که برای رسیدن به صلح دوامدار، یگانه راه حل، مذاکرات بین الافغانی می باشد.

وی افزود که طالبان خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان شده اند، اما تا هنوز  جانب امریکا با آنان در این خصوص به هیچگونه توافقی نرسیده است. وی افزود: اگر در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان هر گونه تصمیمی گرفته شود، در زمان معین آن در هماهنگی با دولت افغانستان تحت بحث تفصیلی قرار می گیرد.

داکتر خلیلزاد در مورد اینکه آیا طالبان در خصوص مذاکرات بین‌الافغانی تصمیم می گیرند و یا خیر، گفت که برای تعقیب موضوعات باقی مانده باز هم با طالبان دیدار خواهد کرد.

در اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، از داکتر زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا به خاطر شریک نمودن گزارش متذکره تشکر کرد و تلاش های ایالات متحدۀ امریکا را برای آغاز مذاکرات بین الافغانی مورد ستایش قرار داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید