روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویـدادهـای مهـم کشـور

برگزاری نمایشاه نقاشی آب رنگ در پوهنتون هرات

نمایشگاه دوسالانه نقاشی آب‌رنگ برای دومین‌بار در پوهنځی هنرهای پوهنتون هرات برگزار شد.

در این نمایشگاه یک صدو چهل وسه اثر از سی هنرمندآب‌رنگ‌کار به نمایش گذاشته شده است.

این نمایش‌گاه که به ابتکار دانش‌جویان دیپارتمنت نقاشی این پوهنځی دایر شده است، با استقبال و حضور گرم استادان، هنرمندان فرهیخته‌گان و دانش‌جویان افتتاح گردید.

محمد توفیق رحمانی رئیس پوهنځی هنرهای زیبای پوهنتون هرات هدف از برگزاری این نمایش‌گاه را معرفی هنر آب‌رنگ، رشد این هنر زیبا و ارتباط برقرار نمودن بیشتر هنرمندان، هنردوستان و سایر افراد جامعه بیان داشت.

آقای رحمانی، در مراسم افتتاحیه این نمایش‌گاه، ولایت هرات را در برگزاری چنین نمایش‌گاه‌هایی بخصوص دوسالانه‌های نقاشی مینیاتوری و گرافیک در سطح کشور پیش‌گام خواند.

در این پوهنځی دوسالانه‌های زیادی از جمله نقاشی، مینیاتوری و گرافیک از سال ۱۳٨۵ تا کنون در بخش‌های مختلف برگزار شده است.

قابل ذکر است که نقاشی آب‌رنگ از جمله هنرهای جدید در عرصه هنر بوده که نسبتا از دیگر هنرها سخت‌تر گفته شده است.

کمک به صدها خانواده آواره ازجنگ درننگرهار

برای صدها خانواده آواره از جنگ درولایت ننگرهار کمک صورت گرفت.

دفتررسانه های ولایت ننگرهار با پخش خبرنامه یی می گوید که دراین دوربرای چهار صد خانواده آواره از جنگ مواد غذایی و لباس توزیع شد.

این کمک ها شامل برنج ، لوبیا ، آرد ، روغن ، نمک و چای و لباس زمستانی می باشد.

این کمک ها ازسوی نهاد های کمک رسان تهیه دیده شده بود.

بسته شدن چندین ساعت شاهراه کابل مزار ازسوی معترضان

معترضان خشمگین درواکنش به آنچه کشته شدن سه غیرنظامی دریک عملیات نظامی مشترک درولایت پروان می خوانند ، شاهراه کابل – مزار را برای چندین ساعت به روی ترافیک بستند.

آنان می گویند که نظامیان افغان و ناتو دریک عملیات مشترک در ولسوالی جبل السراج سه غیرنظامی را کشتند و خانه شان را ویران ساختند.

اجمل یکی از معترضان به آژانس باخترگفت ” شب سربازان ما با قوای ناتو عملیات مشترک کردند و سه فرد ملکی را کشتند و خانه شان را ویران ساختند؛ نظامیان باید درعملیات های شان دقت کنند.”

معترضان ازحکومت خواستند تا عاملان اصلی این رویداد را شناسایی وبازداشت کند.

با این حال جنرال محمد محفوظ ولی زاده فرمانده پولیس پروان جان باختن سه غیرنظامی دراین عملیات مشترک را می پذیرد اما می گوید که نظامیان افغان و ناتو بدون هماهنگی با آنان دست به این عملیات زده اند.

او گفت که این عملیات به هدف بازداشت وزیر رئیس یک باند تبهکار واز فرماندهان غیرمسئول راه اندازی شده بود اما نظامیان به جای حمله برمخفیگاه این تبهکار به اشتباه به خانه ی یک روستا نشین یورش بردند.

دو پروژه عام المنفعه در سمنگان به بهره برداری سپرده شد

کار دو پروژه عام المنفعه پس ازتکمیل در ولایت سمنگان دیروز به بهره برداری سپرده شد.

انجنیرمحمد یاسین زهین فر مسئول تاسیسات ریاست حوزه دریایی خلم به آژانس باختر گفت که این پروژه ها که شامل ترمیم ،تحکیم و بازسازی سربند و کانال های آب زراعتی قریه های دلخکی و سرکنده مرکز آن ولایت می باشد، به هزینه نزدیک به هفت میلیون افغانی از بودجه وزارت انرژی آب عملی شده
 است.

وی افزود که با عملی شدن این پروژه ها مشکلات آب زراعتی پنجصد جریب زمین و ده ها باغ و نیز آب آشامیدنی حدود دوصد خانواده حل واین زمین ها و باغ های زراعتی از تخریب احتمالی سیلاب ها درامان شده است.

شاگردان موفق امتحان سیرت النبی(ص) در لوگر تقدیر شدند

شصت شاگرد موفق امتحان سیرت النبی (ص) در ولایت لوگر تقدیر شدند.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت در مرکز آن ولایت راه اندازی شد، برندگان امتحان سیرت النبی (ص) با اهدای تقدیرنامه ها و تحایف مورد تقدیر و ستایش قرار گرفتند.

انجنیر محمدکاظم ابراهیم زاده مدیرعمومی امور جوانان ریاست اطلاعات وفرهنگ لوگر، هدف از راه اندازی مسابقه سیرت النبی ص را آشنایی بیشتر جوانان و نوجوانان با سیرت وکردار پیامبر(ص)  عنوان نمود وافزود که با راه اندازی همچون برنامه ها زمینه تعمق بیشتر جوانان با سنت رسول الله (ص)  مساعد می گردد.

مولوی سمیع الحق راشد یکی از علمای دین درمورد سیرت و اخلاق پیامبر (ص) گفت که اگر همه مسلمانان مطابق به سیرت رسول الله(ص) اعمال شانرا برابر نمایند و از سنت آن حضرت ص پیروی کنند، کامیابی دارین را نصیب خواهند شد.

وی ازهمه جوانان خواست که سیرت رسول الله ص را سرمشق زندگی شان قرار دهند.

امتحان سیرت النبی صلی الله علیه وسلم چند روز قبل میان دوصد و نود شاگرد، نه مکتب دولتی و خصوصی مرکز لوگر از طرف مدیریت عمومی امور جوانان ریاست اطلاعات وفرهنگ آن ولایت راه اندازی گردیده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید