روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویـدادهـای مهـم کشـور

اتاق  های محافظتی  ساحات باستانی پروان  مورد استفاده قرار می گیرد

کار ساخت اتاق های محا فطتی ساحات  باستانی توپ دره  ولایت پروان به زودی  تکمیل خواهد شد .

به گزارش خبرنگار آژانس باختر ،عبد الواحد ها شمی  رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت پروان در حا لی که  عبدالغفار روفی  مدیر عمومی آژانس
با ختر  و سر پرست  آمریت فرهنگ و گردشگری  و عاشق الله رستم پور مدیر عمومی موزیم  ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان با وی همراه بودند ، از  جریان کار اعمار اتاق  های محا فظتی  ساحه  باستانی توپ دره  دیدار کردند .

با آنکه کار این پروژه  نود درصد پیش رفته است  اما رئیس اطلاعات و فرهنگ بر کیفیت کار ،استفاده از مواد ساختمانی  با کیفیت  وتسریع کار تا کید کرد .

مسؤلان این پروژه می گویند که این اتاق ها با هزینه چارصد  و پنجاو هفت هزار افغانی  از بودجه وزارت اطلاعات و فرهنگ در شصت متر مربع زمین ساخته می شود که به زودی کار ساخت آن  به پایه اکمال  خواهد رسید.

تلاش برای ایجاد فرصت های شغلی به جوانان فقیر درننگرهار

تلاش ها برای ایجاد فرصت های شغلی به جوانان فقیر در ننگرهار آغازشده است.

مسؤلان محلی می گویند که با آموزش حرفه مورد نیاز در بازار های کار می کوشند اقتصاد جوانان فقیر وخانواده های شان را تقویت کنند.

درگام نخست نود جوان ازولسوالی بتی کوت ؛ جایی که گاهی گواه حضور وفعالیت گروه های هراس افگن است ، ازسوی مربیان درریاست کارو امور اجتماعی ، شهدا و معلولان ننگرهار آموزش حرفه یی دیدند.

سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که این نود جوان دریک برنامه آموزشی ، خیاطی ، ترمیم مبایل و نجاری آموختند.

اوگفت درپایان برنامه آموزشی به هر جوان شرکت کننده وسایل کار نیز اهدا شد تا با استفاده از آن کار کنند و اقتصاد خود و خانواده شان را تقویت بخشند.

فردوس یکی از جوانان شرکت کننده دراین برنامه آموزشی گفت: پس از این با ساخت یک ترمیم گاه مبایل می کوشم اقتصاد خود و خانواده ام را تقویت بخشم.

موارد خشونت علیه زنان دربدخشان کاهش یافته است

رئیس امور زنان بدخشان می گوید که  خشونت علیه زنان نسبت به سال پار پنجاه در صد  در آن ولایت کاهش یافته است

پوهنمل ذوفنون حسام ناطق، رئیس امور زنان بدخشان  در مصاحبه یی با خبر نگار آژانس باختر گفت که آمار قضایای ثبت خشونت علیه زنان امسال نسبت به سا ل پار  به صورت چشم گیر کاهش یافته است.

وی اظهار داشت که در سال پار  ۲۴۲ قضیه خشونت درآن  اداره ثبت شده بود اما امسال ۱۳۲ قضیه ثبت شده است که پنجاه در صد کاهش را نشان میدهد .  

وی علت کاهش خشونت علیه زنان را  سطح آگاهی مردم  از حقوق زنان  وهمچنان نقش رسانه  و تلاش هایی که از سوی اداره امور زنان آن ولایت  در این راستاانجام شده است  عنوان کرد.

مشکلات ادارات محلی پنجشیر به بحث گرفته شد

راه های بیرون رفت از مشکلات ادارات محلی ولایت پنجشیردر نشستی میان مشاوران رئیس جمهور بارهبری آن ولایت دربازارک به بحث گرفته شد. به گزارش خبر نگار محلی آژانس باختر: دراین نشست عنایت الله بلیغ مشاور امور دینی وعزیز الله آرینفر مشاور ارشد در بخش اصلاحات اداری با شماری از روسای ادارات دولتی پنجشیر، در مورد وضعیت عمومی پنجشیر، مشکلات در ادارات محلی وتطبیق پروژه ها بحث وگفتگو کردند.

مسؤلان دولتی پنجشیر مشکلات ادارات مربوط شان رابا هیئت درمیان گذاشتند و مشاوران رئیس جمهور برای رفع آن وعدۀ همکاری دادند.

آنان خاطر نشان کردند که پیشنهاد های مطرح شدۀ مسؤلان آن ولایت را به رئیس جمهور کشور گزارش خواهند داد و برای رسیدگی به آن اقدام خواهد شد.

هرات ، یکی از بزرگترین ولایات تولید کنند ه و صادرکنندۀ پنبه درافغانستان

ولایت هرات به یکی از بزرگ‌ ترین ولایت تولید کننده‌ وصادرکننده پنبه در کشور تبدیل شده‌‌است.

پنبه که به طلای سفید مشهوراست پس از زعفران از پر سودآورترین تولیدات نباتی در غرب افغانستان به شمار می‌آید.

مسؤلان اداره محلی می‌گویند شرکت‌های پنبه در هرات باتامین نیاز داخلی، به عنوان صادرکننده اصلی به چین و کشورهای اروپایی شناخته می‌شوند.

پنبه هرات به دلیل داشتن الیاف طولانی و موجودیت فی‌صدی بالای روغن، خریداران زیادی را جذب کرده است، اما با آن هم به دلیل نبود بازار ثابت جهت فروش کالا، نبود قرضه‌های زراعتی برای دهاقین و هم‌چنان نبود سرمایه‌گذاری‌های گسترده شماری از کشاورزان، کشت و تولید پنبه را با مشکل مواجه کرده است.

دهاقین ولایت هرات تأکید دارند که پنبه پس از زعفران با بیش ‌ترین درآمد بدیل خوبی برای کشت کوکنار است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی ولایت هرات می‌گوید: «در شرکت‌ تولید پخته در هر شبانه روز بیش‌ از پنج تُن پنبه تولید می‌شود. به گفته فرهاد، این شرکت توانسته است که با خودکفایی کشور در این امر، زمینه کار را برای تعداد زیادی از مردم فراهم آورد».

به بیان او، به صورت غیر مستقیم هزاران تن و مستقیماً دست کم ۳۰۰ تن در هرات در کار تولید پنبه فعالیت می‌کنند.

او علاوه کرد که این شرکت همچنان رونق خوبی در کشت و بهره ‌برداری پنبه برای کشاورزان، زمینه‌ساز شده است.

در روز افتتاح لاجورد، پنج کانتینر پنبه از هرات به مسیرهای مختلف ارسال شد. با این وضع محی‌الدین نوری، سرپرست و معاون ولایت هرات، بعد از دیدار از شهرک صنعتی و به خصوص یک کارخانه تولید پنبه، تاکید بر حمایت از سرمایه‌گذاری و رشد این صنعت داشت. او هم‌چنین از هرگونه حمایت از تولیدکنند ‌گان درآن ولایت خبر داد و گفت که باید برای آینده موفق، این امر عملی شود.

موجودیت زمین، موجودیت منابع آبیاری، شرایط اقلیمی مناسب و موجودیت منابع بشری کافی، هرات را به یکی از تولیدکنند‌گان بزرگ پنبه تبدیل کرده است.پیش از شروع جنگ‌ها در افغانستان، این کشور یکی از تولید کنند‌گان بزرگ پنبه در آسیای میانه محسوب می‌شد. در اوایل دهه ۴۰ شماری از بازرگانان با سهم ۱۳ درصدی دولت در هرات شرکتی را با نام شرکت سهامی پنبه هرات تأسیس کردند که گفته می‌شود قویاً از سوی دولت‌های وقت حمایت می‌شد. همین اکنون در نزدیک به شش صد هکتار زمین درهرات ، پنبه غیر معیاری کشت می‌گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید