روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

رویـدادهـای مهـم کشـور

آغاز کارزار محو خشونت علیه زنان در کندز

کارزار شانزده روزه‌ محو خشونت علیه زنان در ولایت کندز آغاز شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت در شهر کندز برگزار شد، ناهیده آصفی سرپرست ریاست امور زنان کندز پیام وزیر امور زنان رادر رابطه به محو خشونت علیه زن به خوانش گرفت.

آصفی افزود که آزادی حق هر انسان است و هر شخص میتواند از حقوق خود استفاده کند و مانع حقوق دیگران نشود.

وی از شهروندان کندز خواست که دست به دست هم بدهند و برابر خشونت علیه زنان مبارزه کنند.

در این محفل سایر سخنرانان نیز صحبت کردند و خشونت در برابر زنان را یک عمل نا جایز و فرهنگ زشت خواندند و علت افزایش آنرا پایین بودن سطح دانش و نبود امنیت در کشور بیان کردند.

شاهراه پلخمری مزارشریف بازشد

شاهراه پلخمری – مزارشریف که ازجانب نامزدان معترض مسدودشده بود شام روز یکشنبه به روی ترافیک بازشد.

این شاهراه پیش ازچاشت همان روز ازطرف معترضان مسدودشده بود.

ذبیح الله شجاع مسئول بخش مطبوعات قومندانی امنیه بغلان  به خبر نگار آژانس باخترگفت که این شاهراه با میانجیگری آمرامنیت قومندانی امنیه، موسفیدان ونمایندگان جامعه مدنی به روی ترافیک باز شد.

آمرتنظیم مدیریت ترافیک بغلان گفت که شاهراه به روی ترافیک باز است ومسافران بدون ترس وهراس میتوانند در این شاهراه رفت وآمد کنند واز معترضان خواست باعث ایجاد مشکلات برای مردم ومسافران نشوند.

کهکشان قهرمان فوتبال پنجشیر شد

رقابت های خزانی فوتبال در ولایت پنجشیر دیروز پایان یافت.

این رقابت ها که به هدف نه گفتن به هر نوع تبعیض نژادی با حضور هشت تیم در باشگاه ورزشی مارشال محمد قسیم فهیم واقع بازارک مرکز پنجشیر برگزار گریده بود، تیم فوتبال کهکشان توانست با کسب بیشترین امتیاز حایز مقام اول شود.

 نور احمد احمدی مسئول فدراسیون فوتبال ولایت پنجشیر گفت که دراین تورنمنت تیم های مبارزین آبشار و وحدت به ترتیب دوم وسوم شدند.

وی افزود که این رقابت های یک هفته یی از سوی فدراسیون فوتبال ولایت پنجشیر برگزار گردید .

شش قاچاقبر مواد مخدر در کندز  بازداشت شدند

شش قاچاقبر مسلح مواد مخدر  در ولسوالی امام صا حب ولایت کندز  دیروز بازداشت شدند .

مدیر مبارزه علیه مواد مخدر  قومندانی امنیه کندز  به خبر نگار اژانس
با ختر گفت که  این مردان مسلح که می خواستند  سی و دو کیلو گرام هیرو یین  و پنجاه وهفت گرام هیرویین نوع شیشه را  به داخل شهر کندز قاچاق کنند ،در ولسوالی امام صاحب  بازداشت شدند  .

وی گفت که از نزد این قاچاقبران  سلاح ومهمات نیز به دست امده  است.

 تحقیقات بیشتر پو لیس از انها  جریان دارد .

به موارد خشو نت علیه زنان  در هرات رسیدگی خواهد شد

مسئولان اداره امور زنان  هرات می گویند  که در جریان سال جاری  ششصد و چهل مورد خشونت  علیه زنان در آن ولایت  به ثبت رسیده است .

کبرا آریا سرپرست  ریاست امور زنان هرات  دیروز به خبرنگار آژانس با ختر گفت که  در سال گذشته قضایای ثبت شده  در اداره آنها  به ششصد و چهل و شش مورد رسیده بود  که شا مل قتل ،مجبور کردن  به خود کشی  و لت و کوب زنان می با شد.

از سوی دیگر الف عرفا نی رئیس محکمه استیناف هرات گفت که  در جریان امسال  به یکصد و چهل وهفت مورد خشو نت  علیه زنان رسیدگی صورت گرفته است .

وی گفت که پس ازاین  به موارد خشونت علیه  زنان  در ان ولایت  به گونه جدی و همه  جا نبه  رسیدگی خواهد شد .

حاصلات پسته در بدخشان افزایش  یافته است

محصولات پسته در ولایت بدخشان  امسال به چارصد تُن رسید.

مسئولان زراعت ،آبیاری  و مالداری بدخشان گفتند که ترویج و رشد  باغداری در آن ولایت سبب شده است که حاصلات  پسته در سال جاری افزایش  یابد .

رئیس ترویج و رشد باغداری  بدخشان گفت که  سال گذشته  سه صد تُن پسته  گرد آوری شده  بود  ولی این رقم در سال جاری  به بیش از چارصد تُن می رسد

گفته می شود که جنگلات پسته در ولسوالی های  شهر بزرگ،تشکان،یفتل پایان،ارگو ،کشم ،درایم،راغ وکوهستان موقعیت دارد. 

مسئولان زراعت در بدخشان افزایش  پسته را  در آن ولایت  احداث باغ های جدید  پسته  می دانند  که توسط برنامه ملی باغداری و مالداری  ساخته شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید