روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویداد های مهم ولایتی

آب آشامیدنی صدها خانواده در ننگرهار فراهم شد

با ساخت یک شبکه آبرسانی، آب آشامیدنی برای صدها خانواده درننگرهار تامین شد.

این شبکه با استفاده از انرژی آفتاب، آب را برای این خانواده ها در شهرک شیخ مصری ولسوالی سرخ رود می رساند.

امان الله میاخیل رئیس بازسازی وانکشاف دهات ننگرهار به آژانس باختر گفت که ساخت این شبکه آبرسانی دو نیم ملیون افغانی هزینه برداشته است.

باشندگان شهرک شیخ مصری در ننگرهار از ساخت این شبکه آبرسانی استقبال کردند.

این خانواده ها تاکنون از آب های غیر صحی استفاده می کردند.

برق باشندگان شهرک مهاجرین یکاولنگ تامین شد

برق منازل باشندگان شهرک مهاجرین ولسوالی یکاولنگ بامیان تامین شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، برق باشندگان شهرک یادشده با نصب یکصد و پنجاه دستگاه  برق آفتابی به هزینه سه میلیون افغانی از بودجه دولت فراهم شده است.

فعالیت دستگاه های تولید برق آفتابی آن شهرک توسط سیدمحمد حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنند‌گان و محمدطاهر زهیر والی بامیان افتتاح شد.

سید محمدحسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنند‌گان گفت که  یک مرکز آموزشی فن و حرفه نیز درآن شهرک ایجاد می‌شود.

کارساخت یک کانال آبیاری وپلچک ها در هرات آغازشد

با هزینه نزدیک به یکصد و پنجاه میلیون افغانی، کار ساخت نزدیک به ده کیلومتر کانال و یکصد متر پلچک در  شهر هرات، آغاز شد.

این پروژه ها قرار است درجریان سه ماه آینده درنواحی اول، پنجم، ششم، یازدهم وپانزدهم شهرهرات به بهره برداری برسد.

عبدالقیوم رحیمی والی هرات با تاکید بر توجه به کیفیت کار ساختمانی این پروژه ها، اطمینان داد که شاروالی، شورای ولایتی و رهبری ولایت از روند تطبیق پروژه ها نظارت و بررسی خواهند کرد.

والی هرات می گوید که سال آینده برابر با بودجه انکشافی هرات، کمک هایی  از موسسات بین المللی جلب خواهد کرد.

ازسوی دیگر غلام حضرت مشفق شاروال هرات، تاکید دارد که با تکمیل کار ساختمانی این پروژه ها خطر آب گرفتگی جاده های مرکزی شهر هرات و سیلاب ها درفصل بهار و زمستان به کلی مرفوع خواهد شد.

سمیناری در مورد کاهش آلودگی هوا در پروان برگزار شد

نقش فرهنگ در کاهش آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست عنوان سمیناری است در پروان راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این سمینار که ازسوی ریاست اطلاعات و فرهنگ در همکاری با اداره محیط زیست پروان در آن ولایت راه اندازی شد در آن مسئولان ادارات فرهنگ و محیط زیست، فعالان جامعه مدنی، جوانان و زنان اشتراک کرده بودند.

عبدالواحد هاشمی، رئیس اطلاعات و فرهنگ پروان نقش فرهنگ را در کاهش آلودگی هوا وحفاظت از محیط زیست  در جامعه به بحث گرفت، هدف از راه اندازی آن سمینار آگاهی دهی برای شهروندان عنوان کرد واز ترویج شهر نشینی و نشر پیام های تبلیغاتی پیرامون اهمیت محیط زیست و حفاظت آن از طریق رسانه ها به اداره محیط زیست پروان اطمینان داد.احمدشاه اجتماعی، نماینده محیط زیست پروان محیط پاک و عاری از آلودگی را در زندگی انسان ها تشریح کرد از اشتراک کنندگان خواست در راستای محیط زیست و ترویج فرهنگ شهر نشینی در جامعه تلاش کنند.  ¾

اثری زیر نام( به دنبال سرنوشت)در بغلان رونمایی شد

اثر داستانی یی زیر نام (به دنبال سرنوشت) در بغلان  رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت در شهر پلخمری با حضور شماری از فرهنگیان، نویسندگان، استادان و محصلان پوهنتون هابرگزار شد، ذکریا ناصری، رییس اطلاعات و فرهنگ بغلان در مورد اهمیت کتاب و فرهنگ مطالعه صحبت کرد و  چاپ این اثر را یک گام دیگر در رشد فرهنگ بغلان یادکرد و گفت که  فضای مجازی و بازی های بی مورد، جوانان ما را از مطالعه و فرهنگ کتاب خوانی دورکرده است.

وی افزود که این وظیفه همه است به خصوص نسل تحصیل کرده که فرهنگ مطالعه را گام به گام با ریاست اطلاعات و فرهنگ در جامعه امروزی ترویج بدهند.

سروش مهر نوش نیکزاد نویسنده این کتاب گفت که این نخستین اثر فلسفی، تخیلی و عاشقانه است که در ۱۳۰ برگ به تیراژ ۱۰۰۰ جلد اقبال چاپ یافته است.

باید یادآورشد که در بغلان در سال جاری چندین اثر علمی و ادبی روگشایی شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید