روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویداد های مهم ولایتی

رقم تلفات رویداد ننگرهار به شصت و چهار تن رسید

رقم تلفات انفجار در یک مسجد شریف ولسوالی هسکه مینه ننگرهار به شصت و چهار تن رسیده است.

داکتر زرغون شینواری، مسئول کمیته صحی شفاخانه دولتی ولسوالی هسکه مینه به رسانه ها گفت که در این انفجار شصت و چهار نمازگزار به شهادت رسیدند و ده ها نمازگزار دیگر زخم برداشتند.

در بین شهیدان و زخمیان این رویداد کودکان نیز شامل اند.

گفته می شود که چند ماین در مسجد قریه جودره ولسوالی هسکه مینه از قبل   جاسازی شده بود و زمانیکه نمازگزاران در حال ادای نماز جمعه بودند، انفجارها رخداد و سقف مسجد نیز فرو ریخت.

تا هنوز هیچ گروه مسئولیت این جنایت را به دوش نگرفته است، اما طالبان مسلح در ویب سایت رسمی شان این انفجار را تقبیح کردند و افزودند که در این حادثه طالبان دست ندارند و این رویداد را جنایت و ظلم نابخشودنی خواندند.

عطالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به رسانه ها گفت که این رویداد در نتیجه انفجار چندین ماین صورت گرفته است و بررسی ها در زمینه آغاز شده است.تاکنون رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، رئیس اجراییه، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ناتو این انفجار را تقبیح کرده اند.

مقداری مهمات اسلحه سنگین از شهر کابل کشف شد

  دریک عملیات  موظفان فرقه ۱۱۱ کابل مسئول اکمالاتی طالبان درولسوالی موسهی کابل بازداشت شد. یک منبع  قوماندانی فرقه  ۱۱۱ کابل به آژانس باختر گفت که نیرو های کندک  سوم لوای اول فرقه  ۱۱۱ جمعه شب عملیاتی را به منظور پاک سازی از وجود تروریستان راه اندازی کرد که درنتیجه مسئول اکمالاتی  طالبان  تروریست ازساحه قلعه عبدالروف ولسوالی موسهی کابل بازداشت شد. ازنزد وی یکعراده موترکرولای بدون پلیت نیز به دست آمده است .

 طبق  یک خبردیگر: موظفان فرقه ۱۱۱ از ساحه منار سرتپه بی بی مهرو مقداری مواد انفجاری مهمات، اسلحه سنگین  و یک میل دهشکه راکشف  وبه دست آوردند.

تأکید والی هرات برافزایش رشته های ماستری در پوهنتون هرات

والی هرات خواهان آغاز رشته های بیشترماستری درپوهنتون هرات شد.عبدالقیوم رحیمی والی هرات در دیدار با عبدالتواب بالاکرزی  سرپرست وزارت تحصیلات عالی، خواست عمده جوانان جویای تحصیل آن ولایت را ایجاد زمینه های آموزش عالی در رشته های مختلف از جمله علوم سیاسی، حقوق، مدیریت عامه وزبان اعلام کرد.رحیمی گفت درصورتی که زمینه به تحصیل جوانان در دوره های فوق لیسانس در شهرهرات مهیا شود، جلو سرگردانی جوانان جویای تحصیل به خارج کشور گرفته می شود.

درین میان سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز از پیشنهاد رهبری هرات استقبال کرد و از شروع دوره های فوق لیسانس درچندین رشته جدید درپوهنتون هرات درآینده نزدیک خبرداد.

قرار است بعد از ارزیابی هیئت تضمین کیفیت و اعتباردهی وزارت تحصیلات عالی، درچندین رشته دوره های فوق لیسانس درپوهنتون هرات آغاز شود.

کشته شدن نه هراس افگن درشرق کشور

نه هراس افگن وابسته به گروه های طالبان و داعش درنبرد با نظامیان در شرق کشور کشته شدند.

این هراس افگنان بامداد دیروز در دو نبرد در ولسوالی های څوکی و واته پور کنر ازپا درآمدند.

یک قومندان ارشد اردوی ملی در قول اردوی سیلاب در شرق کشوربه آژانس باخترگفت که دراین نبرد ها نه عضو گروه های طالبان و داعش کشته شدند.

اوگفت این هراس افگنان در څوکی و واته پور مشغول فعالیت های هراس افگنانه بودند که آماج قرارگرفتند.

گفته می شود که دراین نبرد به نظامیان وغیرنظامیان آسیب نرسیده است.یک خبردیگرحاکیست که پولیس کنر بامداد دیروز چهارده ماین را از راه های پررفت و آمد این ولایت شرقی کشف و خنثی کردند.درپیوند به این ماین گذاری ها کسی بازداشت نشده است.گروه طالبان مسئول این ماین گذاری ها خوانده شدند.

تلفات سنگین طالبان درعملیات شهید جنرال عبدالرازق درقندهار

در حالی که عملیات ضد هراس افگنی شهید جنرال عبدالرازق در قندهار همچنان ادامه دارد ، مقامات نظامی از وارد شدن تلفات سنگین به هراس افگنان سخن می گویند.

آنان همچنان می گویند که درسه روز از آغازاین عملیات چهارده مرکز و مخفیگاه طالبان را در گوشه و کنار قندهار نابود کرده اند.

این عملیات به اشتراک صدها نظامی اردو و پولیس با حمایت قوای هوایی کشور آغازشده است و کماکان ادامه دارد.

یک قومندان ارشد اردوی ملی در قول اردوی اتل درجنوب کشوربه آژانس باخترگفت که دراین عملیات نظامی تا کنون سی هراس افگن وابسته به گروه طالبان کشته شده اند و ده ها تن دیگر شان زخم برداشته اند.اوگفت که نظامیان دراین عملیات از زمین و هوا مراکز و مخفیگاه های طالبان را آماج قرارداده اند که در آن چهارده مرکز و مخفیگاه هراس افگنان با همه تجهیزات جنگی آن با خاک یک سان شده است.این عملیات همچنان ادامه دارد.

عملیات نظامی درست در آستانه نخستین سالگرد شهادت جنرال عبدالرازق قومندان پیشین قندهار راه اندازی شده است.

جنرال رازق دربیست وششم ماه میزان سال گذشته درگلوله باری یک مهاجم انتحاری جان باخت.

ممکن است شما دوست داشته باشید