روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

رویداد های مهم ولایتی

معرفی کمیشنران کمیسیون شکایت های انتخاباتی هرات

کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی در هرات معرفی شدند.

احمد الله اکسیر، فاطمه باقری و گل محمد طارق، سه کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی درهرات اند که براساس حکم رییس جمهور از طریق رقابت آزاد درین بست ها مقرر شده اند.

مونسه حسن زاده معاون اموراجتماعی وسرپرست ولایت هرات ازمعرفی وآغاز کار این کمیشنران استقبال کرد و بر تلاش بیشتر شان در راستای تامین عدالت انتخاباتی تاکید ورزید.

از سوی دیگر احمد الله اکسیر که از بین این کمیشنران به عنوان رییس دوره ای کمیسیون شکایات انتخاباتی درهرات برگزیده شده است، اطمینان می دهد که با تمام تلاش با هرگونه تقلب و تخلف انتخاباتی برخورد خواهد کرد.

جلوگیری ازیک رشته انفجارها در شرق کشور

ازوقوع یک رشته انفجار ها در شرق کشورجلوگیری شد.

ماموران امنیتی بامداد دیروز چهارده ماین و بمب را از راه های پررفت و آمد درولایت های کنر، نورستان ، لغمان و ننگرهار کشف و خنثی کردند.

یک قومندان ارشد اردوی ملی در قول اردوی سیلاب در شرق کشوربه آژانس باخترگفت که درپیوند به این ماین گذاری ها کسی بازداشت نشده است و تلاش ها برای شناسایی وبازداشت عاملان آن آغازشده است.

طالبان مسلح در افغانستان مسئول ماین گذاری درجاده ها و محل های پررفت و آمد شناخته می شوند.

سنگ تهداب یک کتابخانه در پنجشیر گذاشته شد

سنگ تهداب یک کتابخانه عامه دیروز در بازارک مرکز پنجشیر گذاشته شد.

انجنیر عبدالودود قاطع کارشناس شاروالی  پنجشیر گفت این کتابخانه که در ساحه یکصد و هفت متر مربع زمین بگونه یی پخته و اساسی در یک منزل ساخته می شود، متشکل از یک سالون، اتاق اداری وسایر ملحقات ضروری خواهد بود.

وی افزود که کتابخانه متذکره به هزینه بیش از بیست هزار دالرامریکایی  از سوی حکومت داری محلی خوب ودفتر لوگو اعمار می شود.

بهره برداری از پنجاه و یک حلقه چاه آب آشامیدنی در بدخشان

کار حفر پنجاه و یک حلقه چاه آب آشامیدنی در بدخشان تکمیل شد و به بهره برداری سپرده شد.

عبد الحسیب دقیق، رییس اقتصاد بدخشان به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که این چاه های آب آشامیدنی به هزینه سی میلیون افغانی از طرف دفتر اکتید با حمایت مالی دفتر یو اس ای آی دی در هماهنگی با ریاست اقتصاد در اطراف شهر فیض آباد حفر شده است.

وی از باشند گان محل خواست در حفظ و مراقبت این چاه ها توجه بیشتر کنند. باشندگان محل با استقبال از تطبیق پروژه های عام المنفعه، گفتند که به نسبت نبود آب آشامیدنی، به مشکل آب صحی مواجه بودند که با حفر این چاه ها از مشکل آنان از ناحیه کمبود آب آشامیدنی کاسته شده است.

هزاران کتب درسی در بلخ جمع آوری شد

به سلسله کارزار جمع آوری خانه به خانه کتاب ، روز شنبه بیش از ۲۲ هزار جلد کتاب درسی در بلخ جمع آوری شد .

به گزارش آژانس باختر، این کارزار به اساس تاکید داکترمحمد میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف بر کارزار جمع آوری خانه به خانه کتاب های درسی اضافی ، درسراسر کشور ، راه اندازی شده است. درجریان این کارزار، ۲۲ هزارو ۸۶۱  جلد کتاب درسی مکاتب که درخانه های مردم ، اضافه بود ، به تلاش ریاست معارف ولایت بلخ و همکاری مردم معارف دوست آن ولایت جمع آوری شد .

این کتاب ها از طریق اداره های مکاتب به دسترس دانش آموزانی که به کمبود کتاب مواجه اند، قرار می گیرد.

علی امیری رییس معارف بلخ با تشکر از حمایت وپیشتبانی علما، شخصیت های متنفذ ومردم شریف آن ولایت،  ازکارزار جمع آوری کتاب ، سپاسگزاری کرد.

کشته شدن ده ها طالب در فاریاب

چهل و هفت طالب مسلح در درگیری ها با پولیس در فاریاب کشته شدند .

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به آژانس باختر گفت که این طالبان در اثر درگیری های نیرو های دفاعی و امنیتی کشور و ضربات هوایی بالای دو قرار گاه مهم دشمن در ولسوالی گرزیوان فاریاب کشته شدند  و در این درگیری ها پنج طالب دیگر زخم برداشتند .

منبع افزود که در نتیجه ضربات هوایی افزون بر تلفات برطالبان دو موقیعت اساسی آنان به کلی تخریب شده است و مقدار زیادی اسلحه با تجهیزات نظامی ووسایط نقلیه طالبان از بین برده شده است .

ممکن است شما دوست داشته باشید