روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویداد های مهم ولایتی

سرک شرنه – انگورهده به زودی افتتاح می شود

سرک شرنه – انگورهده پکتیکا به زودی به بهره برادری سپرده می شود.

این سرک ۵۰ کلیومترطول دارد که منطقه رباط ولسوالی سروبی پکتیکا را با انگورهده در خط فرضی دیورند وصل می کند.

آژانس باختر به نقل از خبر نامه وزارت ترانسپورت خبر می دهد که کار ساخت سرک یاد شده نود وپنج درصد پیش رفته است و به زودی خاتمه می یابد و به به بهره برداری سپرده می شود .

درطرح ساختمان این سرک ساخت یازده پل و دوصد پایه پلچک به اندازه های مختلف شامل است و هزینه آن از سوی بانک انکشاف آسایی تمویل می شودبا تکمیل کار این سرک پکتیکا با ساحه انگور هده  وصل می شود که این جاده نزدیکترین راه مواصلاتی ولایت های جنوب غرب با پاکستان می باشد . همچنان با تطبیق این طرح مشکل های هموطنان ما در قسمت ترانزیت نیز حل می شود

شماری از خانواده های سمنگان کمک
در یافت کردند

یکصد وپانزده خانواده آسیب دیده در سمنگان کمک در یافت کردند.

صبغت الله سپاس رئیس آمادگی مبارزه با حوادث سمنگان به آژانس باختر گفت که به اساس حکم ریاست جمهوری واداره ملی مبارزه با حوادث به مناسبت یکصدومین سالروزاسترداداستقلال کشوربرای یکصدوپانزده خانواده آسیب دیده ازجنگ های اخیر وحوادث طبیعی درآن ولایت نه قلم مواد غذایی و غیر غذایی و نیز برای هر خانواده پانزده هزار افغانی پول نقد توزیع کرد. وی افزود که پیش از این نیز برای پنجصد و هفتاد وپنج آسیب دیده دیگر مواد غذایی و غیر غذایی توزیع شده بود.

هزاران خانواده در بغلان به آب آشامیدنی
دست یافتند

دوازده حلقه چاه آشامیدنی در بغلان حفروبه بهره برداری سپرده شد.

این چاه ها ازسوی موسسه گلوبل درهماهنگی باریاست امورمهاجرین وعودت کنندگان بغلان در ولسوالی های بغلان مرکزی، دوشی وساحات بالا دوری، بابا نظرشهرک صلح شهرپلخمری حفرشده است که مشکلات هزاران خانواده را در مناطق یاد شده مرفوع کرده است .

گفته می شود یک حلقه چاه عمیق دیگر نیز به عمق هفتاد مترسر درساحه محبس کیله کی ولسوالی دوشی حفر شده است ومشکلات ناشی ازآب آشامیدنی باشندگان محل مر فوع شده است .

شاه محمد هوفیانی مسئول بخش امراض ساری ریاست صحت عامه بغلان نقش دسترسی مردم را به آب پاک آشامیدنی را در راستای از بین بردن امراض ساری از جمله اسهال، استفراغ ، کولرا و محروقه خاصتا درمیان کودکان مهم و اساسی خواند وروی اهمیت وقایه این امراض تاکید کرد .

به مشکلات باشندگان مناطق دور دست بدخشان رسیدگی خواهد شد

والی بدخشان از ولسوالی های دور دست ومرزی بدخشان دیدن کرد وتعهد کرد که به مشکلات مردم رسیدگی خواهد کرد .

والی بدخشان در مورد سفرش به لسوالی های مرزی آن ولایت در کنفرانس مطبوعاتی  به خبر نگاران گفت که مشکلات وچالش هایی که در ولسوالی های مرزی مردم به آن  مواجه هستند شامل برق، نبود مراکز صحی، مکتب ، راه های مواصلاتی وهمچنان مسدود شدن راه های مواصلاتی در فصل زمستان است که همه پیشنهاد های آنان گرد آوری شد و تلاش می شود در هماهنگی با موسسات ونهاد های ذیربط پروژه های پیشنهاد شده شامل بودجه شود.

وی افزود که سرک حلقوی بدخشان که به درازای ششصدکیلو مترولسوالی های سرحدی را به مرکز بدخشان وصل می کند به بهره برداری می رسد و در آینده نزدیک مردم می توانند از آن  استفاده کنند.

گشایش لابراتوار بررسی کیفیت مواد ساختمانی درننگرهار

لابراتوار بررسی کیفیت مواد ساختمانی در ننگرهار گشایش یافت.

پس ازاین تمامی مواد ساختمانی که از طریق گذرگاه تورخم به افغانستان می آید دراین لابراتوار بررسی می شود.

این دستگاه به هزینه چهل وهشت ملیون افغانی ازسوی اداره ملی استندرد تهیه شده است.

شاه محمود میاخیل والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که با بهره گیری ازاین لابراتوار درکنار این که از وارد کردن مواد ساختمانی بی کیفیت جلوگیری می شود، این کار مانع فساد اداری نیز خواهد شد.

ازسویی هم انجنیران ساختمان می گویند عدم مقاومت ساختمان ها دربرابر زلزله و دیگر رویداد ها بیشتر برمی گردد به واردات مواد ساختمانی بی کیفیت به کشور.

خواجه جاوید صدیقی معاون اداره ملی استندرد می گوید که یک صدو شصت نوع مواد ساختمانی به افغانستان وارد می شود.

اوگفت آنان می کوشند با نصب لابراتوار ها از تورید مواد ساختمانی بی کیفیت به کشور جلوگیری کنند.

صدیقی نسبت به عواقب ناگوار استفاده از مواد ساختمانی بی کیفیت در ساختمان ها در کشور، هشدارداد.

ممکن است شما دوست داشته باشید