روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویداد های مهم ولایتی

نیروهای امنیتی افغانستان ۱۳ تن را از قید طالبان در میدان وردگ آزاد کردند

وزارت امور داخله افغانستان روز پنج‌شنبه از آزادی ۱۳ نفر از قید طالبان در ولایت میدان وردک در جنوب این کشور
خبر داد
.

این وزارت با نشر خبرنامه ای نوشت: «در یک عملیات مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی کشور که در روستاهای سپیک، عربان و تنگی بوم ولسوالی چک ولایت میدان وردک راه اندازی شده بود ، در نتیجه این عملیات ۱۳ تن از زندان تروریستان طالب آزاد شدند.»

در ادامه این خبرنامه آمده است: «در جریان این عملیات، ۴ میل کلاشینکوف، ۴ قبضه راکت آر پی جی و یک قبضیه توپ ۸۲ ملی متری بدست نیروهای امنیتی افتاده است و یک عراده واسطه نقلیه آنان از بین برده شده است. همچنان در این عملیات چند فرد مشکوک از آن منطقه از سوی نیروهای شامل عملیات بازداشت شده‌اند.»

وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرده است که از اول سال جاری خورشیدی تا کنون صدها افراد نظامی و غیرنظامی از قید طالبان آزاد شده‌اند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل اخیراً در گزارشی اعلام کرد، طالبان با زندانیان بدرفتاری می‌کنند و حتی می‌کشند، اما طالبان این گزارش را رد کردند.

مسئول جمع‌آوری مالیات طالبان برای ولسوالی «پشتون‌کوت» فاریاب بازداشت شد

وزارت داخله‌ کشور از بازداشت مسئول جمع‌آوری مالیات گروه طالبان برای ولسوالی «پشتون‌کوت» ولایت فاریاب خبر داده است.

در اعلامیه‌ این وزارت آمده است که قاری غلام‌یحیا، عضو برجسته و مسئول جمع‌آوری مالیات گروه طالبان برای ولسوالی «پشتون‌کوت» فاریاب از سوی پولیس مبارزه با تروریزم فرماندهی پولیس فاریاب شناسایی و بازداشت شده است.

از نزد این افراد دو میل سلاح به دست پولیس افتاده است.

ولایت فاریاب در شمال کشور یکی از ولایت‌های ناامن است که گروه‌های تروریستی داعش و طالبان در بخش‌های آن حضور و فعالیت گسترده‌ی تروریستی دارند.

نیروهای امنیتی در هلمند یک انبار مواد مخدر و مهمات طالبان را نابود کردند

نیروهای ویژه ارتش کشور (کماندوها) با راه اندازی یک عملیات در ولایت هلمند دو طالب را کشته و یک انبار مهمات و مواد مخدر و مواد انفجاری طالبان را نابود کردند.

این عملیات که در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند صورت گرفته است در آن یک انبار مواد منفجره با بیشتر از ۳۵ کیلوگرام مواد انفجاری پرکاربرد در ساخت و ساز ماین های کنار جاده ای و دیگر انواع ماین ها، مقداری از اسلحه و مهمات طالبان و یک ذخیره مواد مخدر شامل ۱۵ کیلوگرام تریاک و ۲۰ کیلوگرام چرس مربوط به طالبان را ضبظ و نابود کردند.

همچنان در این عملیات دو جنگجوی طالب نیز کشته شده اند.

ولایت هلمند از ناامن ترین ولایات جنوب افغانستان به شمار می رود که جنگ و قاچاق مواد مخدر در آن به آسمان
سر می زند
.

دو قاچاقبر اسلحه در خوست
بازداشت شد

وزارت امور داخله با نشر خبرنامه ای از شناسایی و بازداشت دو تن در پیوند به قاچاق اسلحه در ولایت خوست خبر داده
است
.

بر بنیاد این خبرنامه پولیس کشفی و جنایی ولایت خوست صبح دیروز دو تن را در روستای زورکوت ولسوالی قلندر در حین قاچاق اسلحه بازداشت کرده است.

این دو تن زمانی که می خواستند ۱۲۴۰ فیرمرمی کلاشینکوف و سه فیر مرمی راکت را به گونه قاچاق انتقال بدهند شناسایی و بازداشت شده اند.

هنوز معلوم نیست این قاچاقچیان اسلحه با طالبان رابطه ای داشته اند یا نه ولی پولیس گفته است تحقیقات خود را در این زمینه کامل کرده و در اختیار عام قرار خواهد داد.

قاچاق اسلحه و ناامنی و عدم نظارت در مرزهای کشور سبب شده است که طالبان و دیگر هراس افگنان و مسلح های غیر مسئول به هزاران میل اسلحه را راحت دریافت کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید