روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویداد های مهم ولایتی

گشایش نمایشگاه نقاشی زیرنام “بهار و یک نگاه” درهرات

نمایشگاه آثار نقاشی چهره تحت عنوان “بهار و یک نگاه” در پوهنځی هنرهای زیبای پوهنتون دولتی هرات گشایش یافت.  در این نمایشگاه هفتاد وهشت اثر نقاشی شده چهره برای مدت پنج روز به معرض نمایش گذاشته شده است. روی این نقاشی ها از سوی سیزده تن از محصلان صنف چهارم دیپارتمنت نقاشی به مدت یک سمستر کار صورت گرفته است.

محصلین پوهنځی هنرهای زیبا هدف از راه اندازی این نمایشگاه را ترویج فرهنگ نقاشی در بین جامعه و عرضه آن جهت بازاریابی در  بازار میدانند. این نمایشگاه که با استقبال گرم استادان و محصلین بخش های مختلف پوهنتون هرات مواجه شد، برروی عموم بازدید کنندگان باز میباشد. شماری از استادان پوهنتون هرات از محصلان که در دوران محصلی از خود ابتکار و زحمات به خرج می دهند و از خود همچو اثرات ماندگاری بجا میگذارند ابراز قدردانی کردند، و آنرا نشانه نهایت علاقمندی به رشته مورد نظر شان میدانند.

در همین حال سحر خلیلی یکتن از برگزار کننده گان این نمایشگاه ضمن خوشحالی از زحمات اساتید پوهنځی هنرهای زیبا که نهایت تلاش را در جهت بهبود کیفیت تدریسی و بالا بردن ظرفیت و نیروی کاری محصلان به خرج میدهند ابزار امیدواری میکند.

کارساختمان یک مسجد درپروان آغازشد

کارساختمان یک مسجد درساحه پارچه سیزده شهر چاریکار مرکز ولایت پروان آغاز شد.

فضل الدین عیار والی پروان درمراسم تهداب گذاری آن گفت که این مسجد دارای سالون فاتحه نیز می باشد ودردومنزل به گونه پخته و اساسی باهمه ملحقات آن در مساحت هشت جریب زمین به هزینه هشتادو هشت میلیون افغانی ازبودجه دولت درمدت یک ونیم سال توسط تصدی ساختمانی بنایی ساخته می شود.

 گفته می شود که این پروژه از سوی رئیس جمهور درسفری که به ولایت پروان داشت وعده شده بود.

شبکه زنان خبرنگار در بغلان ایجاد شد

شبکه زنان خبرنگار در ولایت بغلان دیروز رسماً اعلان موجودیت کرد.

آمنه وردک مسوول این شبکه به خبرنگار آژانس باختر گفت که شبکه زنان خبرنگار به همکاری موسسه بهسازی جامعه ایجاد شده است که شامل بیست و چهارزن خبرنگارازهفده رسانه محلی، ملی و بین المللی می باشد.

وردک هدف از ایجاد شبکه را حمایت، آموزش و دادخواهی خبرنگاران  زن وانمود کرد و افزود که هدف اساسی آن ارتقا بخشیدن ظرفیت مسلکی زنان و ایجاد فضای مصئون کاری برای زنان خبرنگار می باشد.

وی روی سهم‌ گیری فعال زنان خبرنگار در پوشش قراردادن محافل خبری تاکید کرد و نقش آنان را در تقویت و انکشاف دموکراسی و آزادی بیان در جامعه مهم و اساسی خواند.

پیشرفت ۶۰ درصدی کارساخت پل جوی شیخ تخار

مسوولان از پیشرفت شصت درصدی کار ساخت پل و سرک اتصالی جوی شیخ تالقان مرکز ولایت تخار خبر دادند.به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، انجنیر منیر الله پرویز انجنیر ارشد ولایتی برنامه ملی راه سازی روستایی ریاست احیاو انکشاف دهات تخار حین نظارت از کار آن پروژه گفت که کار ساخت این پل  و سرک اتصالی جوی شیخ، شصت درصد پیش رفته است و تا ماه جوزای سال روان تکمیل و به بهره برداری سپرده می شود.

وی افزود که از این پل و سرک علاوه بر اینکه باشندگان چندین قریه به مرکز شهر تالقان رفت و آمد می کند، در آینده زمینه رفت و برگشت وسایط از ولایت بدخشان به کابل نیز مساعد می شود و از ازدحام ترافیکی در شهر تالقان نیز جلوگیری خواهد شد.

محمد حسن باشنده جوی شیخ نیز اعمار این پل را در بوجود آوردن سهولت های ترانسپورتی موثر خواند و گفت که در حال حاضر مجبور هستند فاصله نوزده کیلومتر را برای رسیدن به شهر تالقان بپیمایند؛ اما با تکمیل شدن این پل، این فاصله به سیزده کیلومتر تنزیل خواهد یافت.

وی افزود که کودکان شان در فصل تابستان نسبت زیاد بودن آب دریا از رفتن به مکتب محروم می شدند و بیماران خود را در اسرع وقت به کلینیک نیز رسانده نمی توانستند.

کارزار بهاری واکسین پولیو در پنجشیر آغاز شد

ریاست صحت عامه پنجشیر کارزار بهاری دور اول واکسین پولیو را در آن ولایت آغاز کرد. در جریان آغاز این برنامه محمد امین صدیقی معاون والی پنجشیر گفت که امراض ساری و مهلک به اثر سعی و تلاش بخش صحی و مردم باید ریشه کن شود.

وی افزود که متاسفانه در اثر جنگ های طولانی و نا امنی در کشور، ما شاهد ثبت واقعات این گونه امراض هنوز هم هستیم، در حالیکه چندین سال است این نوع بیماری ها از جهان محو شده است.

دکتور شیردل دانش رئیس صحت عامه پنجشیر گفت که این کارزار به مدت چهار روز در هفت ولسوالی و مرکز آن ولایت بالای کودکان زیر پنج سال تطبیق می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید