روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویداد های مهم ولایتی

اعماریکصد و سی مکتب در ولایت کندز

برای یکصد و سی مکتب در جریان سال جاری در ولایت کندز ساختمان اعمار می شود.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، نجیب‌ الرحمن ثاقب رئیس معارف کندزکه در برنامه نواختن زنگ سال تعلیمی ۱۳۹۸ در صحن مکتب لیسه‌ سه‌ درک شهر کندز صحبت می کرد، گفت که یکصد و سی مکتب در جریان سال روان در آن ولایت صاحب ساختمان می‌شود.

وی افزود که در چند ماه اخیر یکصد و چهل معلم از طریق رقابت آزاد در مکاتب آن ولایت جذب شدند و هفت مکتب جدید نیز تأسیس شده است.در این محفل، حشمت‌الله رحیمی عرضبیگی سرپرست والی کندز گفت که فرصت ها، چالش‌ها و دست آورد ها در بخش معارف وجود دارد، موجودیت حس وطن‌دوستی در بین مردم مخصوصاً جوانان، علاقه و حمایت مردم از معارف، توجه حکومت مرکزی و در نظر گرفتن بودجه خوب به معارف با تشویق و حمایت رهبری اداره محلی کندز، توجه کشورها و دولت های همکار به معارف و موارد دیگر نیز به عنوان یک فرصت وجود دارند که می تواند برای ارتقای کیفیت معارف و تربیه کودکان این سرزمین موثر واقع شود.

جشن سال نو در سرپل برگزارگردید

جشن سال نو بابرافراشتن جهنده زیارت گاه امام یحیی بن زید شهید درولایت سرپل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ، دراین مراسم عبدالقادر آشنا والی سرپل ، معاون ، نماینده های مردم درشورای ملی ، رئیس و اعضای شورای ولایتی ، قوماندان امنیه ورؤسای ادارات دولتی اشتراک داشتند. والی سرپل، سال نو را به تمام مردم آن ولایت سال مملو از شادی ها و صلح آرزو کرد و درمورد کارهای سال گذشته در آن ولایت به تفصیل صحبت کرد .

 همچنان والی سرپل مردم را به وحدت و یکپارچگی فراخواند وبرای بهبود وضعیت امنیتی وانکشاف متوازن درآن ولایت دربخش های مختلف تعهد سپرد.

جهنده زیارت گاه امام یحیی بن زید شهید درشهرسرپل، همه ساله درپنجم ماه حمل برافراشته می شود.

کار زار نهال شانی در پنجشیر آغاز شد

کار زار نهال شانی  اخیراً در ولایت پنجشیر آغاز شد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، ریاست زراعت، آبیاری و مالداری پنجشیر کار زار نهال شانی را در قریه منجهور بازارک مرکز آن ولایت آغاز کردو این برنامه در همه ساحات آن ولایت گسترش می یابد.کمال الدین نظامی والی پنجشیر در حالیکه محمد امین صدیقی معاون والی پنجشیر، روسای ادارات، علما و متنفذان حضور داشتند، گفت که به هر شهروند کشور لازم است تا با غرس یک اصله نهال در شگوفایی و سر سبزی کشور سهیم شود.

 محمد رووف یعقوبی رئیس زراعت پنجشیر گفت که در این کار زار یک ماهه قرار است بیش از دو هزار اصله نهال در هفت ولسوالی و بازرک مرکز پنجشیر غرس شود.

نگرانی مردم از افزایش معتادان در بغلان

افزایش اعتیاد به موادمخدر درمیان جوانان بغلان باعث نگرانی مردم و مسئولان محلی شده است.

 به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ، با گذشت هرروز تاثیرات ناگوار اعتیاد میان جوانان درولایت بغلان بیشتر می شود ، باعث نگرانی خانواده ها و مسئولان دولتی شده است که باید تلاش ها برای برچیدن کشت خشخاش سنجیده شود.

 ولایت بغلان درشمال کشور از لحاظ زرع خشخاش و داشتن مزارع فراوان جایگاه اول را درمیان نه ولایت دیگر ازآن خودکرده است و بیش از شصت هزار معتاد موادمخدر که اکثراً جوانان اعم از دختر و پسر بیست تا سی و پنج سال اند.

 اما درسال های اخیر معتادان زن به تریاک ، هیروئین ، نسوار و چلم رو آورده اند.

 داکتر رحم خدانوری رئیس شفاخانه معتادان بغلان عامل اساسی افزایش معتادان را افزون بر بیکاری ، دستیابی آسان به مواد مخدر و عدم اقدامات جدی دولت دربرابر فروشندگان آن عنوان کرد .

 نوری ازمسئولان محلی خواست تا درپهلوی جنگ با مخالفان مسلح مبارزه با قاچاق ، کشت و ترافیک موادمخدر را نیز افزایش بدهند.

 فضل الحق اندرابی رئیس مبارزه با موادمخدر بغلان با تأکید از افزایش پنجاه درصد مزارع خشخاش دربغلان اطمینان دادکه تخریب مزارع خشخاش امسال جز اهداف اساسی دولت است و زارعان آن مورد پیگرد قانونی قرار خواهندگرفت.

برگزاری مسابقات دوش همگانی در تخار

 دوش همگانی زیر نام ورزش برای همه به حمایت از روند صلح پایدار در کشور میان یکصد شهروند تخار برگزار شد .

  این برنامه با حضور علاقمندان ورزش ، رؤسای ادارات دولتی ، جامعه مدنی و خانواده مطبوعات در شهر تالقان راه اندازی شده بود

 به گزارش خبر نگار محلی آژانس باختر،  برای اشتراک کنندگان که در جایگاه اول تا دهم قرار گرفتند  سه عراده بایسکل و هفت جوره چمبر و برزو نیز اهدا شد.

 رهبری اداره ورزشی تخار از حمایت ریاست عمومی تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک کشور بابت حمایت شان از این مسابقات قدردانی کرد وبرای حمایت از ورزش و نهادینه ساختن آن تعهد سپردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید