روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویداد های مهم ولایتی

بیش از چهارده هزار کیلوگرام مواد مخدر در فراه کشف شد

بیش از چهارده هزار کیلوگرام مواد مخدر در ولایت فراه کشف شد و پنج لابراتور آن از بین برده شد.

محب الله محب، سخنگوی قومندانی امنیه فراه به آژانس باختر گفت که منسوبان امنیتی آن ولایت با همکاری نظامیان خارجی در  عملیاتی بیش از چهارده هزار کیلوگرام تریاک، شیشه و مواد کیمیاوی را که در ساخت مواد مخدر استفاده می شود، از قریه قاسم آباد ولسوالی بکوای آن ولایت ضبط کردند و پنج لابراتور ساخت این مواد مخدر را نیز از بین بردند.

نزدیک به هفت هزار خانواده در کندز گندم دریافت می کنند

روند توزیع گندم برای نزدیک به هفت هزار خانواده کوچی در ولایت کندز  آغاز شد.

محمد منیر نیازی سرپرست، ریاست زراعت کندز به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که یک هزار تن گندم از سوی حکومت وحدت ملی برای شش هزار و ششصد و پنجاه خانواده کوچی که از اثر خشک‌سالی های اخیر در مرکز و ولسوالی های آن ولایت آسیب دیده بودند، توزیع می شود.

روند توزیع این گندم با حضور والی کندز آغاز شده است.

پایان اولین دوره آموزش سخنرانی در بامیان

اولین دوره آموزشی فن مهارت های سخنرانی در ولایت بامیان به پایان رسید.

اسلم علوی رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که دوره شش ماهۀ آموزشی مهارت های سخنرانی، مهارت های کمپیوتر و زبان انگلیسی که از طرف نهاد آموزشگاه عالی موج با همکاری ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان در مرکز بامیان راه اندازی شده بود، به پایان رسید.

وی افزود که در این دوره یکصد و پانزده دختر و پسر در این مرکز آموزشی فن سخنرانی، برنامه های کمپیوتر و زبان انگلسی را فرا گرفتند.

خانواده های شهدا و زخمی ها در لوگر کمک دریافت کردند

بازماندگان شهدا و زخمی ها در ولایت لوگر کمک نقدی دریافت کردند.

شمشاد لاروی سخنگوی والی لوگر به آژانس باختر گفت که نزدیک به سه میلیون افغانی پول نقد که از سوی ریاست اجرائیه تهیه شده بود، برای خانواده های بیست و پنج شهید و شش زخمی در مرکز و ولسوالی های آن ولایت با حضور محمدانورخان اسحاق زی والی لوگر، سایر مسئولان و هیئت ریاست اجرائیه توزیع شد.

وی افزود که برای هر خانوادۀ شهید یکصد هزار افغانی و برای هر زخمی پنجاه هزار افغانی پول نقد توزیع شد.

کمیته های مدیریتی درولایت بدخشان ایجاد شد

کمیته های مدیریتی برنامه ملی میثاق شهروندی ازسوی وزارت احیا و انکشاف دهات ، اخیرأ درولایت بدخشان ایجاد شد .

به اساس معلومات اداره اطلاعات عامه برنامۀ ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات به آژانس باختر،  این کمیته ها به منظورفراهم شدن فرصت های همکاری نزدیک وتامین هماهنگی بهتر میان شورا های انکشافی قریه ها محلات، واحد های اداری و شرکای کاری برنامه ملی میثاق شهروندی ، درسطح ولسوالی ها و مرکز ولایت ایجاد شده است  . 

چهارساختمان مکتب درولایت فاریاب اعمار می شود به هزینۀ بیش از ۱۹ میلیون افغانی کار اعمار ساختمان ۴ مکتب ازسوی برنامه ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات اخیرأ درولایت فاریاب آغاز شد.

به اساس معلومات اداره اطلاعات عامه برنامۀ ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات به آژانس باختر، ازجملۀ این چهارساختمان مکتب ، ۲ مکتب  آن ۸ صنفی  و ۲ مکتب دیگر آن دارای ۶ صنف درسی خواهد بود که درساختمان های این مکاتب اتاق های اداری و سایر ملحقات ضروری نیزدرنظرگرفته شده است .

ساختمان های این مکاتب، در قریه های کارگز خانه کشکتان مربوط ولسوالی قرغان، قریۀ سولدوز مربوط لسوالی اندخوی، قریۀ آلتی بولت بولک قاضی کینت مربوط ولسوالی قرمقول و قریۀ قلعۀ نیستان مربوط ولسوالی خان چهارباغ ولایت فاریاب می شود.

باتکمیل کارساختمان این مکاتب  برای ۵۹۰۱  شاگرد ، زمینۀ بهتر آموزش فراهم می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید