روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رویداد های مهم ولایتی

ده ها جوان در بغلان آموزش های حرفه فرا گرفتند

دوصد و چهل جوان در بغلان از یک دوره آموزش های حرفه فارغ شدند.

سید صالح صالح، رئیس کار امور اجتماعی بغلان به خبرنگار آژانس باختر گفت که دوصد وچهل جوان به شمول یکصد وپنجاه دختر در بخش خیاطی، قالین بافی، نلدوانی و فلزکاری شش ماه آموزش دیدند و سند فراغت به دست آوردند.

صالح افزود که اکثر این افراد کسانی اند که از درس و تحصیل باز ماندند و بیکار بودند و پس از فراگیری حرفه دلخواه شان می توانند چرخ روزگار خود و خانواده شان را به خوبی به حرکت در بیاورند.

رئیس کار و امور گفت که با همکاری نهادهای ملی و بین المللی در بغلان

تلاش برای زمینه های بهتر کار برای افراد بیکار و نیازمند جامعه مهیا خواهد شد.

مریم یکی از کار آموزان که مدت شش ماه را در بخش فراگیری فن خیاطی سپری کرد، به خبرنگار آژانس باختر گفت که اکنون می تواند لباس بدوزد.

وی از نبود وسایل کاری به عنوان مشکل فرا راه کارش یاد کرد و خواهان همکاری ریاست کار و امور اجتماعی آن ولایت در زمینه شد.

عالمان  دین در جوزجان خواستار برقراری صلح درکشور شدند

کنفرانس علمی یی تحت عنوان  نقش علمای دین در تحکیم صلح، در شهرشبرغان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر، مولوی لطف الله عزیزی والی جوزجان و شماری ازعلمای دین پیرامون اهمیت، ضرورت و مزایای صلح و تاثیر مثبت آن در جامعه، اقتصاد، تطبیق قانون، حاکمیت نظام و آموزش، صحبت
کردند
.

آنان دیدگاه ها وطرح های پیشنهادی شان را به آدرس حکومت وحدت ملی و جامعه بین المللی پیشکش کردند و گفتند: صلح امر الهی و سنت نبوی(ص)  خواست انسانی، ضرورت مبرم جامعه و ملت مجاهد ومسلمان افغانستان است.

اشتراک کنندگان این کنفرانس از جامعه جهانی کشورهای همسایه و منطقه به خصوص ممالک اسلامی به جای راه های جنگ و خشونت، خواستار رقابت های مثبت به خاطر تامین صلح، انکشاف و آبادی کشور شدند.

همچنان علمای دینی جوزجان از مخالفان مسلح دولت به ویژه طالبان خواستند تا ازحمله های  انتحاری، انفجاری و تخریب تاسیسات عام المنفعه دست بکشند و به روند صلح بپیوندند.

یک چوک در بتی کوت ننگرهار افتتاح شد

ساختمان یک چوک در بتی کوت ننگرهار افتتاح شد.

این چوک به هزینه دوصد هزار افغانی از بودجه شاروالی جلال آباد ساخته شده است. موجودیت ساحه سبز ومنار در این چوک، محیط زیبایی رات شکیل داده است.

عبدالوهاب مومند ولسوال بتی کوت ننگرهار به آژانس باخترگفت که ساخت این چوک درکنار زیبایی بخشی به ساحه ، باعث ایجاد نظم در روند ترافیک شده است.

 برق ساکنان ولسوالی بتی کوت ننگرهار با انرژی آفتابی تامین می شود

تلاش ها برای تامین برق ساکنان ولسوالی بتی کوت ننگرهار با استفاده از انرژی آفتابی آغازشده است.

قرار است یک دستگاه تولید انرژی آفتابی در بازار بتی کوت ساخته شود.

ساخت این دستگاه سه صد هزار افغانی هزینه برمی دارد که ازسوی شاروالی جلال آباد پرداخت می شود.

عبدالوهاب مومند ولسوال بتی کوت ننگرهار به آژانس باخترگفت با ساخت این دستگاه ، صدها خانواده در بازار بتی کوت و روستا های اطراف آن از نور و انرژی برق بهره مند خواهند شد.

تاکنون ساکنان بتی کوت از انرژی برق دولتی بهره مند نشده اند ، آنان بیشتر از جنراتور و یا تولید برق دستگاه های کوچک خودی استفاده می کنند.

انباری ازجنگ افزارطالبان در کنرکشف شد

یک انبارجنگ افزارگروه طالبان در کنر کشف شد.

این انبار دریک مخفیگاه طالبان در ولسوالی سوکی نگهداری می شد.

یک قومندان ارشد اردوی ملی در قول اردوی سیلاب در شرق کشور به آژانس باخترگفت که ازاین انبار چندین جنگ افزار سبک وسنگین ازجمله بمب و ماین های دست ساز گروه طالبان به دست آمده است.

تولید کشمش درهرات به سی وپنج هزار تن رسید

همزمان با افزایش پانزده درصدی محصولات انگور در هرات، میزان تولید کشمش نیز امسال به سی وپنج هزار متریک تُن رسیده است.

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هرات، می‌گوید که احداث باغ‌های جدید به سیستم چیله‌ یی‌، وارسی و مدیریت همه‌جانبه باغ‌ها، توزیع وسایل معیاری برای جمع‌آوری محصول، اعمار کشمش‌خانه‌های معیاری، معرفی روش‌های موثر  بسته‌بندی، ارتقای ظرفیت باغداران و معرفی محصولات به بازارهای داخلی و خارجی توسط وزارت زراعت، از عواملی‌اند که باعث افزایش حاصلات انگور و بلند رفتن میزان تولید کشمش در آن ولایت شده است.

این ریاست می‌افزاید که در سال جاری بیش از هشتاد کشمش‌خانه در ولسوالی ‌های انجیل، کرخ، پشتون زرغون، گذره، اوبی و چشت ساخته شده است.

در همین حال، گل‌احمد یک تن از باغداران در ولایت هرات، می‌گوید که کار و فعالیت وزارت زراعت برای تولید کشمش معیاری موثر است وبا همکاری وزارت زراعت در عرصه تاک‌داری و ساخت کشمش‌خانه ها حالا ما می‌توانیم که کشمش پاک و بدون خاک به دست آوریم و از ضایعات جلوگیری کنیم.

قیام‌الدین یک باغدار دیگر نیز در ولایت هرات، می‌گوید «سابق کشمش را سر خاک می‌انداختیم و پاک‌کاری آن خیلی مشکل بود. ساخت این کشمش خانه‌ها خیلی سهولت‌ها را ایجاد کرده است و کشمش هم از لحاظ کمیت و هم از لحاظ کیفیت خوب به دست می‌‌آید». اکنون اضافه‌تر ازپنجاه نوع انگور در باغ‌های ولایت هرات در مساحت بیش‌ از هشت هزار هکتار زمین در حال پرورش و این رقم رو به افزایش است.

ممکن است شما دوست داشته باشید