روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

روند مذاکرات صلح؛ از تاکید ناروی بر مشارکت زنان تا حرام خواندن جنگ افغانستان از سوی علمای بنگلادیش

همزمان با ادامه روند گفتگو ها و عدم توافق بر نهایی سازی طرزالعمل مذاکرات در دوحه وزارت خارجه ناروی بر مشارکت زنان تاکید کرده و علمای دینی بنگلادیش جنگ افغانستان را ناروا و حرام خوانده اند.
وزارت خارجه ناروی دیروز دوشنبه (۵عقرب) با نشر خبرنامه ای گفته است زلمی خلیلزاد نماینده خاص آمریکا در امور صلح افغانستان با اینه اریکسن سوریدی، وزیر امور خارجه این کشور و دیگر مقام های ناروی دربارۀ آخرین جزئیات گفتگوهای صلح افغانستان و مذاکرات بین الافغانی گفتگو کرده است.
در خبرنامه آمده است که خلیل‌زاد در این دیدارها، دربارۀ موانع فراراه آغاز مذاکرات بین الافغانی و این که تمامی طرف‌ها، برای برداشته شدن این موانع چگونه کار می‌کنند، جزئیات داده‌ است.
وزیر خارجه ناروی در دیدار با خلیلزاد تاکید کرده: «ناروی از تلاش های دیپلماتیک برای بدست آوردن یک صلح پایدار و همه شمول در افغانستان حمایت می کند. برای پروسه صلح، این بسیار مهم است که طرف ها خشونت ها را پایان دهند.»
او خاطرنشان کرده طرف ها در مذاکرات صلح مشارکت کامل زنان در این روند را اطمینان دهند.
از سوی هم وزارت خارجه افغانستان در اعلامیه گفته است علما و مفتی‌های جمهوری بنگلا‌دیش روز گذشته با حضور در نشست تحت عنوان «دعوت به‌سوی صلح در افغانستان» در شهر داکا پایتخت این کشور پس از گفتگو ها در مورد جنگ کنونی افغانستان با نشر اعلامیه بر «حرام‌بودن» جنگ و قطع کشتار در افغانستان تاکید کرده اند.
وزارت امور خارجه این اقدام علمای بنگلادیش را گامی مهم در راستای حمایت از دیدگاه صلح‌خواهانه دولت و مردم افغانستان دانسته تاکید کرده که کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس فوری شرط مهم و عملی برای کامیابی مذاکرات جاری و برقراری صلح و ثبات دایمی در کشور می‌باشد.
اما اکنون که بیش از یک ما از آغاز این روند می گذرد گروه های تماس دو طرف تاکنون نتوانسته اند روی نهایی سازی طرزالعمل به توافق برسند.

ممکن است شما دوست داشته باشید