روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

روند آزاد سازی زندانیان دو طرف و ایجاد فضای اعتماد

در چند هفته اخیر علی رغم درخواست‌های مکرر کاهش خشونت و آتش‌بس از طرف جوامع و سازمان‌های جهانی، عالمان دین و دولت افغانستان، طالبان به شدت حملات خود را در مناطق مختلف کشور افزایش داده و این افزایش میزان خشونت‌ها دراین سال، آغاز فصل تازه از جنگ در کشور است.
هرچند طالبان به طور رسمی‌آغاز عملیات بهاری را مانند سالهای گذشته، اعلان نکرده اند، اما از افزایش خشونت‌ها در کشور چنان استنباط می‌گردد که توافقنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان، روی اوضاع جنگی افغانستان تاثیر چندانی نگذاشته است و به باور آگاهان امور نظامی، ابهامات موجود در توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، سبب بروز موج جدید خشونت‌ها شده است.
خشونت‌ها در حالی بار دیگر بروز کرده است که تبادله زندانیان دولت افغانستان و طالبان نیز وارد مرحله جدیدی شده است.
هرچند شورای امنیت ملی تأکید نموده که رهایی زندانیان وارد مرحله پیچیده عدلی شده، اما با آنهم بر بنیاد فرمان رئیس جمهور کشور این روند به پیش می‌رود که تا اکنون ۵۵۰ تن از زندانیان طالب آزاد شده اند و قرار است ۹۵۰ تن دیگر نیز به منظور مبارزه با کرونا و تسریع روند صلح آزاد شود.
این درحالیست که سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر از رهایی ۵۲تن از زندانیان دولت افغانستان در دو مرحله در کندز خبر داد که با این رقم شمار تمامی‌آزاد شدگان از نزد این گروه به ۱۱۲ تن می‌رسد.
هرچند بر بنیاد توافقنامه صلح که در ماه حوت سال گذشته میان امریکا و طالبان به امضا رسید، قرار بود تا ده روز آینده پنجهزار زندانی طالب از زندان‌های حکومت افغانستان آزاد شوند و طالبان نیز هزار زندانی نیروهای امنیتی را آزاد کنند تا گفتگوهای بین الافغانی آغاز گردد، اما این روند برای مدتی به تأخیر افتاد و طالبان زندانیان رها شده از سوی حکومت را نیز مربوط به این گروه ندانستند و حکومت را در این راستا مقصر خواندند.
بناءً اگر غیر جانبدارانه پیرامون این موضوع قضاوت کنیم در خواهیم یافت که رهایی پنج هزار زندانی طالب در مدت ده روز و نظارت از این روند، کاریست دشوار و زمان گیر که طبعاً به وقت بیشتر نیاز دارد و دولت افغانستان نیز منحیث یک دولت مستقل، باید دیدگاه‌ها و نظریات خود را در رابطه به این موضوع داشته باشد، هرچند که برقراری صلح یکی از اولویت‌های کاری دولت افغانستان را تشکیل می‌دهد، اما با آنهم طی مراحل اداری و بررسی دوسیه‌های این زندانیان و مهم‌تر از همه اطمینان خاطر از اینکه این زندانیان پس از رهایی دوباره به میدان‌های جنگ بر نمی گردند، ضرورت به تضمین معتبر بین‌المللی و زمان بیشتر دارد تا رهایی زندانیان دو طرف منجر به ایجاد فضای اعتماد و آغاز گفتگوهای بین الافغانی گردد تا اینکه به یک توافق سیاسی که مورد پذیرش همه طرف‌ها و مردم افغانستان واقع گردد برسیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید