روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

روانشناسی اتاق کودک

کوهکن

روانشناسان اعتقاد دارند که اتاق کودک باید از نظر بصری جذاب و دارای اشکال متفاوت و رنگارنگ باشد تا کودک بتواند در آن توانایی های ذهنی خود را شکوفا کرده و از این طریق رشد نماید

با توجه به اینکه یک کودک علاوه بر یادگیری از پدر و مادر ، هر روز از محیط اطراف خود نیز تجربه های جدیدی کسب می نماید، لذا اتاق خواب کودک میتواند یکی از بهترین مکان ها برای کسب تجارب بیشتر باشد.

از آنجایی که ذهن کودکان پویا و خلاق است،  پس به جای اینکه از رنگ های ساده در اتاق کودک استفاده کنیم، می توانیم عکس درختان، مکان های مورد علاقه کودک، دوستان و حتی وسایل نقلیه را روی دیوار به تصویر بکشیم. همچنین برای آموزش ماه و خورشید وستارگان به کودکان می توانیم تصاویر آنها را بر روی سقف به تصویر بکشیم.

الماری هایی که در اتاق کودک استفاده می کنیم باید فضای کافی برای گذاشتن کتاب ها، لباس ها و اسباب بازی ها را داشته باشد.

همچنین یک نکته را نباید فراموش کرد و آن تنظیم نور اتاق کودک است، بهتر است اتاق کودک به گونه ای باشد که نور خورشید مستقیماً به داخل اتاق وارد شود و هوای طبیعی بیرون ، داخل اتاق در جریان باشد که این باعث رشد بهتر کودک می شود.

توجه به فضای روانی اتاق کودک تان بسیار مهم است و اگر  نظم اتاق کودک به شیوه ی صحیح و خلاقانه انجام شود، بر کیفیت زندگی کودک و خانواده تاثیر گذار است.

از خود کودک برای گذاشتن اشیا در الماری اتاق اش ، کمک بگیرید و از او درباره ی اینکه می خواهد وسایل خود را کجا قرار دهد( مثلا در قفسه بسته یه یک جای باز و … ) سوال کنید.

با توجه به این نکته که داشتن اتاقی منظم و مرتب از ابتدایی ترین مرحله رشد فردی کودکان است ، پس اتاق کودک را طوری طراحی کنید که کودک بعد از اینکه کارش با وسیله اش تمام شد، به صورت خودکار آن را سر قرار دهد، همچنین به کودک آموزش دهید که هر چیزی باید در سر جای مخصوص به خودش قرار گیرد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید