روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رفع توقف کار ساخت و ساز بلند منزل‌ از سوی شاروالی کابل

شاروالی کابل می‌گوید، این اداره برای توسعۀ معیاری شهر، ایجاد شغل و تحرک اقتصادی سهولت‌هایی را برای افرادی که می‌خواهند بلند منزل اعمار کنند ایجاد کرده است.
نعمت‌الله بارکزی، سخنگوی این اداره در این مورد به رادیو آزادی گفت: “کسانی که فعلاً زمین دارند و می‌خواهند ساختمان و بلند منزل بسازند، بسیار راحت می‌توانند به شاروالی کابل تشریف بیاورند و پس از پروسهٔ تثبیت ملکیت اگر قبالهٔ شرعی یا قبالهٔ عرفی دارند که وظیفهٔ ادارهٔ محترم اراضی است بعداً شاروالی کابل در سه روز برایشان جواز می‌دهد تا کارشان را شروع کنند.”
با این حال آقای بارکزی افزود، افرادی که در حکومت مخلوع جواز گرفتند، می‌توانند مطابق جوازشان کارشان را از سر گیرند.
او افزود، افرادی که در حکومت مخلوع جواز گرفتند، اما تخلف انجام داده اند و مطابق معیار‌های شاروالی کابل کارشان را انجام نداده اند، باید به این نهاد مراجعه کنند و پس از تعیین هیئت و بررسی، پول تضمین از آن‌ها گرفته خواهد شد و این افراد تا ایجاد قانون جدید می‌توانند به کارشان ادامه دهند.
با این حال برخی از افرادی که در بخش ساخت و ساز امور ساختمانی کار می‎‌کنند با استقبال از این موضوع می‌گویند، بحران اقتصادی و افزایش بهای مواد ساختمانی سبب شده که اگر برای شان جواز هم داده شود، نمی‌توانند کارهای شان را آغاز کنند.
شکیب اکبری، یک تن از آنان به رادیو آزادی گفت: “فعلاً قیمت مواد ساختمانی بسیار بلند است، اگر کسی بلند منزل اعمار نماید، خریدار وجود ندارد، اگر خریدار هم پیدا شود، به قیمت بسیار پایین می خرند که حتا مصرف ساخت بلند منزل را پوره نمی کند چون واردات کم است و قیمت مواد ساختمانی بلند است.
به گفتهٔ آقای اکبری کاهش واردات مواد ساختمانی و منجمد شدن ذخایر بانکی افغانستان از عمده ترین مشکلات در این بخش است.
شاروالی کابل در حالی از آغاز دوبارهٔ ساخت و ساز ساختمانی خبر می‌دهد که این اداره چند ماه پیش اعلام کرده بود که تا روشن شدن مراحل و ایجاد قوانین برای ساخت و ساز ساختمانی این روند را متوقف کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید