روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رسیدگی به چالش ها و تهدیدهای مشترک، نیاز به تلاش های مشترک دارد

پنجمین کنفرانس سیکا با حضور رهبران و نمایندگان ۲۷ کشوردنیا روز شنبه در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد و اشتراک کنندگان این نشست بر اهمیت صلح، امنیت و همکاری در منطقه تأکید کردند.

 نشست سیکا هر چهار سال یک بار برگزار می گردد که امسال تاجیکستان نخستین بار میزبان نشست سران «تعامل و اعتماد سازی آسیا» معروف به سیکا بود.

گفتنیست این اجلاس یک همایش بین دولتی و سازمان منطقه یی است که در سال ۱۹۹۲ میلادی به کمک سازمان ملل متحد تأسیس شده است،  مسایل امنیت و همکاری کشورهای آسیایی از اهداف اساسی این سازمان می باشد.

پنجمین دور نشست سیکا در حالی به اشتراک سران و نمایندگان ۲۷ کشور دنیا برگزار می گردد و اشتراک کنندگان این سازمان براهمیت صلح، امنیت و همکاری در این راستا در منطقه تأکید دارند که اخیراً در رده بندی انستیتو ت جهانی صلح و اقتصاد، افغانستان در جایگاه نخست ناامن ترین کشور جهان، قرار گرفته است که نشر این گزارش واکنش هایی را در داخل افغانستان به همراه داشت، زیرا امروز مردم افغانستان به نمایندگی از مردمان جهان در خط مقدم جبهه علیه تروریزم قرار دارند.

هرچند در سال جاری میلادی تلاش ها برای پایان جنگ در افغانستان سرعت گرفته است، در ماه های گذشته نشست های متعددی نیز در سطح منطقه از بهر پایان بخشیدن جنگ در افغانستان برگزار شد، اما چنین به نظر می رسد که کشورهای جهان و منطقه تلاش دارند تا دیدگاه شان در پیوند به جنگ و صلح افغانستان را توحید کنند تا بتوانند به جنگ ۴۰ ساله در این کشور پایان دهند که می شود از هفت دور گفتگو میان نمایندگان امریکا وطالبان، همچنان دو دور نشست در مسکو، نشست میان آلمان و طالبان، و نشست سازمان همکاری های شانگهای و سیکا که روز جمعه و شنبه یکی در بیشکک قرغیزستان و دیگری در دوشنبه تاجیکستان برگزار شد و تمام اشتراک کنندگان این نشست ها از پروسه مصالحه به رهبری و مالکیت افغانان حمایت کردند.

حالا که کشورهای همسایه، منطقه وجهان علاوه بر سازمان های منطقوی از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانان حمایت می کنند و تأکید دارند که مردم افغانستان را در این شرایط تنها نمی گذارند، به این مسأله نیز توجه نمایند که قانون اساسی، نظام کنونی و دستاوردهای مردم افغانستان در ۱۸ سال اخیر در گفتگوهای صلح به معامله گرفته نشود، زیرا مردم افغانستان به خاطر این دستاوردها متحمل خسارات جانی و مالی فراوانی شده اند و به هیچ وجه حاضر نیستند تا این دستاوردها به صلح مقطعی و ناپایدار معامله گردد.

روی این اساس کشور های همسایه، منطقه، جهان، به خصوص کشورهای عضو سازمان شانگهای و سیکا باید بدانند که تهدیدهای ناشی از اعمال دهشت افگنانه هنوز هم از چالش های عمده یی فراراه نه تنها افغانستان، بلکه کشورهای منطقه نیز قرار دارد و وضعیت بحرانی امنیت، چالش های جدیی را نیز فرا راه توسعه و همکاری اقتصادی ایجاد کرده که رسیدگی به این چالشها و تهدید های مشترک، نیازمند تلاش های مشترک و همکاری های جدی و صادقانه است.

بناءً آن عده از کشورهایی که نظر به ملحوظات سیاسی، در برقراری صلح افغانستان صادقانه تلاش نمی کنند، باید از سوی کشورهای منطقه، جهان و سازمان های منطقه یی تحت فشارهای مضاعف سیاسی، دیپلوماتیک و اقتصادی قرار گیرند تا اینکه تلاش های منطقه یی و جهانی در راستای برقراری صلح در افغانستان نتیجه مثبت دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید