روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

رسانه و نشر خبرهای دروغ

احمدخان داعی

امروزه رسانه‌ها در تمام زوایای زندگی مردم، حضور چشم‌گیر و موثری دارند، به‌گونه‌ای که بدون بهره‌گیری از آن‌ها زندگی مختل می‌شود.

رسانه‌ها با این نقش مهم و ارزنده‌یی که دارند، موظف اند در یک جامعه، روی موضوعات مهم و مثبت کار نمایند.

رسانه‌ها نباید در قضایا، جانب‌گیری خاصی داشته باشند، بلکه هدف‌ شان بازتاب حقایق و نشر موضوعاتی‌ باشد که نیاز مبرم جامعه محسوب می‌شوند.

رسانه‌ها باید تاروپود جامعه را به‌صورت محکم ببافند و در راستای ترقی و تعالی جامعه سهیم باشند.

نقد و انتقادهایی که سالم و سازنده باشند را باید پیش‌کش نمایند و راه های عبور از معضلات و مشکلات را فراهم بسازند.

در خصوص افغانستان باید گفت که رسانه‌ها برای آگاهی مردم، باید بیشتر سعی به خرج دهند و با گسستِ اجتماعی و تنوع‌های قومی که وجود دارند، رشته‌های وحدت و قوت مردم را محکم‌تر ببندند و به‌خاطر انسجام، رفاه و آسایش ملت، تلاش نمایند.

در حالی‌که افغانستان توسط اطلاعات بی‌اساس و نادرست بمباردمان می‌شود، این وظیفه رسانه‌های داخل کشور می‌باشد که سیاه را از سفید تمیز داده و حقایق را در منظر عام به‌نمایش بگذارند.

رسانه‌ها در واقع نقش آئینه را دارند و باید موضوعات مختلف را منصفانه و به دور از تبلیغات زهراگین و دروغ، بازتاب دهند.

چالش اساسی زمانی‌ پیدا می‌شود که این آئینه سمت زاویه‌ی خاصی قرار داده شود، یا آئینه‌یی باشد که غبار دروغ، صفحه‌ی آن را مکدر کرده باشد.

متاسفانه بعضی رسانه‌ها که در خارج از کشور فعالیت دارند، تمام پالیسی و خط و مشی شان، تخریب نظام، نفاق افکنی و شعله ور ساختن آتش تنش‌های قومی، مذهبی و سمتی می‌باشد.

واضح است؛ رسانه‌ها زمانی استقلالیت خویش را از دست می‌دهند که آله‌ دست بیگانه‌گان، افراد مغرض، جاه‌طلب و مخرب قرار گیرند.

تقویت نظام، وحدت جامعه و بلندبردن سطح آگاهی از وجیبه‌های هر فرد یک ملت و خصوصاِ رسانه‌ها می‌باشد.

در این‌صورت نباید ابزار اطلاعاتی در دست افرادی قرار گیرند که همیش در پی متزلزل ساختن پایه‌های وحدت و انسجام ملت، استند.

نهاد‌هایی که نظارت بر نشر و اطلاع‌رسانی‌ رسانه‌ها دارند، باید فورا جلو پروپاکندها و خزعبلات را بگیرند و نگذارند که این‌ها بر شیشه‌ی وحدت یک ملت، خدشه وارد کنند.

کسانی‌که پا در رکاب رسانه می‌گذارند و می‌خواهند ادای امانت و مسئولیت کنند، هیچ‌گاه مغلوب دسایس دیگران نشده و حقایق را وارونه جلوه نمی دهند وآن‌ها باید حقایق را از نزدیک دنبال نموده و از شایعه‌پراگنی پرهیز نمایند.

نقش رسانه به‌طور عموم در هر کشور، بسیار موثر و ارزنده می‌باشد که حتی دانشمندان آن را ستون چهارم دموکراسی و حکومت مردمی می‌خوانند.

اگر نظارت درست بالای رسانه‌ها و برنامه‌هایی‌که نشر می‌کنند صورت نگیرد، می‌تواند جامعه را به‌سوی بربادی و تباهی سوق بدهند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید