روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

راه حل معضل افغانستان، تفاهم ملی

جوبایدن رقیب دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در یک رقابت نفس گیر سرانجام برنده انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا اعلام شد.
نتیجه انتخابات امریکا معمولاً در مناسبات سیاسی جهان تأثیر گذار است، زیرا تغییر رهبری در امریکا موجب تغییر در رفتار سیاست خارجی این کشور می شود و این تغییر رفتار می تواند سبب تغییرات و تحولات در مناسبات سیاسی در جهان از جمله خاور میانه و به ویژه افغانستان شود.
هرچند دولت افغانستان یک دولت مستقل و در تصمیم گیر های سیاسی خود، خود مختار می باشد، اما این کشور پس از کنفرانس بن از حمایت مستقیم سیاسی، اقتصادی و نظامی کشور های عضو ائتلاف ضد تروریزم به رهبری ایالات متحده امریکا برخوردار است.
قابل ذکر است که دولت امریکا با روی کار آمدن حکومت ترامپ موضع خود نسبت به دولت افغانستان را با گذشت زمان تغییر داد که این تغییر موضع از زمان امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان برجسته شد و این توافقنامه علاوه بر اینکه از لحاظ روانی به طالبان کمک کرد، زمینه مشارکت در قدرت افغانستان را نیز به این گروه از طریق گفتگو های صلح مساعد ساخت.
دونالد ترامپ سخت علاقه داشت که بحث صلح دولت افغانستان و طالبان پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا به نتیجه یی که خواست ترامپ بود، برسد تا ترامپ از نتیجه آن در انتخابات ریاست جمهوری استفاده بهینه کند، اما بحث صلح دولت افغانستان با طالبان به دلیل تشدید خشونت های اخیر از سوی این گروه به درازا کشیده شد و آنچنان نتیجه یی که ترامپ و همفکرانش آرزو داشتند، بدست نیامد، اما حالا که جوبایدن پیروز میدان شده گزارش ها می رساند که وعده انتخاباتی جوبایدن نسبت به خروج نیروهای امریکا از افغانستان مانند دیدگاه ترامپ است، زیرا بایدن نیز گفته بود که نیروهای امریکایی را از افغانستان نیز بیرون می کند، اما معلوم نیست که چگونه و تحت کدام شرایط و برنامه.
آگاهان امور سیاسی به این باور اند که خروج نیروهای امریکایی بدون برنامه ریزی دقیق و جدول زمانی به این معنا خواهد بود که دولت امریکا از حمایت افغانستان دست کشیده، اما از نخستین نطق پس از پیروزی بایدن چنان استنباط گردید که دیدگاه آن نسبت به تحولات سیاسی جهان، منطقی و مطابق اصول دیپلوماتیک است و اینکه در تصمیم آن در رابطه به صلح افغانستان و طالبان چی خواهد بود؟ آیا سیاست ترامپ را دنبال می کند و یا خیر، گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد، اما آنچه که به مردم افغانستان بر می گردد، اینست که باید افغانان در تفاهم باهم سرنوشت خود را به دست خود رقم بزنند و نسبت به آینده خود تصمیم بگیرند تا این جنگ تحمیلی و نیابتی خاتمه پیدا کند، کشور و مردم افغانستان از این بلاتکلیفی نجات یابند، همچنان جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده نیز افغانان را تا رسیدن به یک صلح واقعی که مورد پذیرش مردم افغانستان و طرف های درگیر، قرار گیرد، صادقانه یاری رسانند تا افغانستان دیگر به لانه ترویزم بین المللی مبدل نگردیده و جهان نیز از این ناحیه آسیب نبیند.
فکر می کنم قضاوت در باره تصمیم بایدن پیش از وقت است، زیرا بایدن اظهارات مشخص در باره صلح دولت افغانستان با طالبان نداشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید