روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس ولسی جرگه : کمیسیون های انتخابات به آنچه برای شفافیت بیشتر  توافق شده بود عمل کنند تا نتایج برای مردم پذیرفتنی باشد

ناظرین نهاد های  انتخاباتی تاکید دارند که کمیسیون های انتخابات باید با توجه به اوضاع ،زمان وشرایط اگر راه های حل را که  برخواسته ازمشکلات بوجود آمده از روز های انتخابات عنوان شده   نیابند اعتماد و باور مردم  نسبت  به روند انتخابات ازمیان خواهد رفت.

درهمین حال رئیس ولسی جرگه نیز تاکید کرده است آرزو داریم که کمیسیون مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی بر بنیاد قانون اجراآت کنند و به آنچه برای شفافیت بیشتر انتخابات توافق شده بود عمل کنند تا نتایج انتخابات برای مردم پذیرفتنی باشد .

تقابل واختلافات میان کمیسیون های انتخاباتی در حال بالا گرفته ا ست که  کمیسیون شکایات انتخاباتی با نشر اعلامیه گفته است رای‌های برآمده از مرکزهایی که در آن در روزهای انتخابات از دست‌گاه‌های انگشت‌نگاری استفاده نشده و فهرست ثبت نام رای دهنده گان نیز وجود ندارد، باطل شمار می‌شود.

اما سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات ،اعلامیۀ کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی را در بارۀ باطل ساختن آرایی که ثبت دستگاه‌های شناخت بایومتریک نشده‌اند و نیز تصمیم این کمیسیون را در بارۀ نا‌به‌سامانی‌های روزهای انتخابات، خلاف قانون و مداخله در کار  کمیسیون مستقل انتخابات می‌داند.

کمیسیون مستقل انتخابات، اعلامیۀ کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی را در بارۀ باطل ساختن آرایی که ثبت دستگاه‌های شناخت بایومتریک نشده‌اند و نیز تصمیم این کمیسیون را در بارۀ نا‌به‌سامانی‌های روزهای انتخابات، خلاف قانون و مداخله در کار  کمیسیون مستقل انتخابات می‌داند.

سید حفیظ ا لله هاشمی سخنگوی کمیسیون انتخابات با تاکید گفته است که این کار کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی یک نمایش است و این کمیسیون صلاحیت تصمیم‌گیری را در بارۀ کارهای کمیسیون مستقل انتخابات ندارد.

این درحالیست که کمیسیون مستقل انتخابات پس از این شکایات و انتقادها پذیرفته که در شماری از مراکز سیستم بایو متریک درست عمل نکرده و در برخی از مراکز به گونه عمدی از این سیستم هنگام رأی‌دهی کار گرفته نشده‌است که آرای پاک آن مراکز نیز قابل شمارش است.

اما علی‌رضا روحانی  سخنگوی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی گفته است که رای‌های داخل صندوق‌هایی که بدون بایومتریک اجرا شده و با فهرست ثبت نام رای دهنده گان همخوانی ندارد، به‌ دلیل تناقض با کارشیوۀ رای‌دهی و شمارش رای‌های انتخابات پارلمانی کنونی، بی‌اعتبار شناخته می‌شود.

یوسف رشید رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا می‌گوید تقابل و اختلاف دیدگاه‌های دو کمیسیون بر نتایج شمارش آرا پیامدهای خوبی به همراه ندارد و حتی ادامه این اختلاف‌ها روی زمان برگزاری انتخاباتی ریاست جمهوری نیز تأثیر خواهد گذاشت.

ازسوی هم عبدالرؤف ابراهیمی رئس ولسی جرگه از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته است تا برای شفافیت این روند آنچه به مردم تعهد بسته بودند و روی آن توافق شده بود، عمل کنند.

با این حال مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که تا کنون نتایج آرای ولایت‌های خوست، ننگرهار، نورستان، لغمان، کنر، پنجشیر و پروان به گونۀ کامل به مرکز رسیده است و روند شمارش آرا جریان دارد

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرده اند که این کمیسیون تلاش دارد تا بصورت درست ودقیق آرای پاک از ناپاک را جداسازند ونتایج ابتدایی ان را مطابق به زمان تعیین شده  اعلام کنند .

ممکن است شما دوست داشته باشید