روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رئیس عمومی اداره تنظیم امور زندان‌ها: مدیریت زندان‌ها به پرسونل ملکی سپرده خواهد شد

احمد راشد طوطاخیل، رئیس عمومی اداره تنظیم امور زندان‌های کشور اخیراَ طی یک کنفرانس خبری گفت که پروسه اصلاحات برای بهبود وضعیت زندان‌ها در افغانستان آغاز شده است، به همین منظور از جامعه مدنی، رسانه‌ها، نهادهای حمایت از حقوق زنان و حقوق بشری درخواست می‌کنم تا از این روند نظارت نمایند. خبرنگار روز نامه ملی انیس گزارشی را از این نشست خبری تهیه نموده است که به نشر می رسد.احمد راشد طوطاخیل، رئیس عمومی اداره تنظیم امور زندان‌های کشور گفت که پروسه اصلاحات برای بهبود وضعیت زندان‌ها آغاز شده است. بناءً از تمام نهادهای جامعه مدنی، رسانه‌ها، شبکه‌های حمایت از حقوق زنان و نهادهای حقوق بشر درخواست می‌کنم تا از این پروسه نظارت کنند.
طوطاخیل تصریح کرد که بر اساس یافته‌های این اداره، فساد و استفاده از مواد مخدر در زندان‌ها جریان دارد و حتی در پروسه قرنطین هم مواد مخدر به داخل زندان‌ها انتقال می‌یابد که نشان می‌دهد مسئولین زندان‌ها در آن دست دارند.
وی افزود: افراد غیر مسئول از وسایط دولتی مربوط به زندان‌ها استفاده می‌کنند، زندانی‌ها به تلفون‌های هوشمند دسترسی دارند، کانتین‌ها منبع دیگر فساد در محابس اند و برای زندانیان مریض هیچ نوع توجه صورت نمی‌گیرد.
رئیس عمومی اداره تنظیم امور زندان‌ها گفت که بر اساس شکایات و یافته‌ها، یک تعداد از پرسونل اناث زندان‌ها از سوی پرسونل ذکور مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.
طوطاخیل گفت که پروسه ملکی سازی زندان‌ها آغاز شده و مدیریت زندان‌ها به دست پرسونل ملکی خواهد بود. وی تعهد نمود که این اداره پس از این توسط افراد مسلکی و متعهد رهبری و مدیریت می‌شود و به تمام مشکلات رسیدگی خواهد شد و با مفسدین برخورد جدی صورت خواهد گرفت.
طوطاخیل گفت که پس از این دروازه‌های زندان‌های کشور به روی نظارت بسته نخواهد بود و تمام نهادهای مدنی می‌توانند از زندان‌های کشور نظارت کنند. رئیس عمومی اداره تنظیم امور زندان‌ها علاوه کرد که بر اساس فرمان اخیر رئیس جمهور پیرامون عفو زندانیان جنایی به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، الی اکنون ۵۵۸۶ تن محبوس از زندان‌های کشور رها شده اند.
خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید